Rublovskis: “Tieši Ķīna cenšas attīstīt BRICS formātu tālāk un izmantot kā nopietnu pretstatu NATO, ES un Rietumiem” 90
TV24 raidījumā “Globuss” eksperti sprieda par jaunu pasaules valstu “koalīciju”, kas top un nopietni jau “sakausējas”, lai nepieļautu ASV visvarenību. Uz jautājumu, vai tā varētu pastāvēt vēl pēc kara beigām Ukrainā, rezerves pulkvedis, politologs (LPV) Raimonds Rublovskis pauda viedokli, ka tā turēsies kopā un attīstīsies.
“Domāju, ka te no visām pusēm ir skaidrība par šo te noteikumos balstīto pasaules kārtību, kur parasti gan Krievija Federācija, gan Ķīna jautā, kas tie par noteikumiem, kas viņus ir izdomājis? Mēs gribam savus noteikumus, un viss! Rupji sakot, jūs tur Amerikā, Eiropā variet ticēt, kam gribat, darīt, ko gribat, un nelieniet pie mums ar savām vērtībām! Mums šeit ir tādas vērtības un nelieniet šeit vispār – gan Krievijā, gan Ķīnā, gan Irānā! Viss,” tā komentēja Rublovskis, sakot, ka tas ir punkts Nr.1.
Savukārt punkts Nr.2, pēc Rublovska domām, ir šis te “globālais konflikts”, kas jau būtībā esot tagad. “Viņš šobrīd jau ir globāls, kur ir šī te runa par daudzpolāro pasauli, kuru bieži vien piemin vietā un nevietā – par to, ka no šīs vienpolārās ASV vadītās pasaules kārtības ir jāpāriet uz vairākiem tādiem pasaules drošības un ekonomiskajiem poliem, kas būtu Ķīna, Krievija, globālie dienvidi, BRICS. Mēs jau redzam, ka, piemēram, BRICS praktiski ir jau pietiekami ilgu laiku – šī organizācija jau ir bijusi, bet šobrīd ir uzņemtas vēl sešas jaunas valstis, kas principā ir vairāk nekā piecas dibinātājvalstis,” norādīja politologs Rublovskis.
Rublovskis TV24 raidījumā pieļāva, ka nevis pat Krievija, bet tieši Ķīna ir tā valsts, kura cenšas attīstīt BRICS formātu tālāk un izmantot kā ļoti “nopietnu pretstatu jau NATO, Eiropas Savienībai un vispār Rietumiem kā tādiem”.
“G20…Mēs jau redzējām pēdējo samitu – tur deklarācijā pateica, ka G20 ir tikai ekonomiska apvienība: piedodiet, biedri, bet par ģeopolitiku un drošību mēs šeit nerunāsim, mums ir tikai ekonomiskas intereses! Principā šo te Ukrainas dienas kārtību – šī te nav tā vieta, kur mēs to darīsim… Es vēlreiz vēršu uzmanību – katrs, kas seko situācijai, redz un lasa šīs te deklarācijas. Kāpēc? Tāpēc, ka tur viens komats vai viena vārda trūkums nozīmē veselu virkni dažādu notikumu. Kā es minēju – tur ir rakstīts karš Ukrainā, tur nav rakstīts Krievijas iebrukums Ukrainā, karš pret Ukrainu…Tur ir vienkārši rakstīts – karš Ukrainā. Jā, ir karš Ukrainā, ir karš kaut kur citur…Tas saliek zināmus akcentus,” uzskata politologs.
Tādēļ, vērojot šos notikumus starptautiskajā politikā, Rublovskis ir nonācis līdz secinājumam, ka šobrīd mums ir tāda nosacīta alianse – jau ļoti cieša: Krievijas Federācija, Ķīna, Irāna, Ziemeļkoreja.
“Protams, ka Brazīlija, Indija un Dienvidāfrika arī spēlē zināmu lomu, bet viņas ir neitrālas. Viņas drīzāk piespēlē…Līdz ar to, ja mēs skatāmies šo te globālo mērķi, tajā skaitā Ķīnai – samazināt ASV ekonomisko, politisko un militāro varenību, kļūt par globālu spēlētāju, kas ir Ķīnas interesēs Āfrikā, Dienvidamerikā – izaicināt šīs te intereses. Un, protams, vēl viens aspekts, ko es iepriekš jau minēju, tā ir cīņa nosacīti pret Frensisa Fukujamas (Francis Fukuyama) vēstures beigām – liberālā demokrātija uzvar. Viņi pierāda pretējo, ka liberālā demokrātija neuzvar! Vēl varam pieminēt arī to, ka ir pētījums, kas saka, ka autoritārie režīmi paliek arvien vairāk, demokrātijas arvien mazāk…Tā ir tāda pietiekami redzama tendence, uz ko tas viss iet,” tā TV24 raidījumā “Globuss” rezumēja Rublovskis, komentējot savu skatījumu par jauno pasaules valstu “koalīciju”, kas veidojas mūsu acu priekšā.
Jau vēstīts, ka valstu blokam BRICS uzaicinātas pievienoties sešas valstis, šā gada 24.augustā BRICS samitā Johannesburgā paziņoja Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) prezidents Sirils Ramafosa. Šīs valstis ir Apvienotie Arābu Emirāti, Argentīna, Etiopija, Ēģipte, Irāna un Saūda Arābija, kas kļūs par bloka dalībniecēm no 2024.gada.
Pašlaik BRICS dalībvalstis ir Brazīlija, Krievija, Indija, Ķīna un DĀR. Nosaukums BRICS veidots no šo valstu nosaukumu angļu valodā pirmajiem burtiem. Šīs piecas dalībvalstis samitā Johannesburgā vienojās paplašināt bloku.
Šī ir otrā reize, kad BRICS nolēmis paplašināties. Bloku 2009.gadā izveidoja Brazīlija, Krievija, Indija un Ķīna, bet DĀR pievienojās 2010.gadā. BRICS blokā ir aptuveni 40% pasaules iedzīvotāju, un tas rada vairāk nekā ceturto daļu no pasaules iekšzemes kopprodukta.
Johannesburgas samits izpelnījies ievērību tādēļ, ka uz to neieradās Krievijas prezidents Vladimirs Putins, jo Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) izdevusi orderi viņa aizturēšanai saistībā ar bērnu nolaupīšanu no okupētajām Ukrainas teritorijām. Tā kā DĀR ir SKT dalībvalsts, tai Putins būtu jāaiztur.
BRICS sākumā tika izveidots kā ekonomikas bloks, taču vēlāk tā darba kārtībā parādījās arī ģeopolitiski jautājumi.
Projektu “Globuss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Globuss” saturu atbild AS “TV Latvija”. #SIF_MAF2023