Rubiks sola mūžīgu dzīvi “Uzvaras” piemineklim 0
Jau 8. maijā pie pieminekļa tika nolikti ziedi un pievakarē rīkoti koncerti. Tomēr īstās “atbrīvotāju” svinības tradicionāli sākās 9. maija rītā, kad uz lielajiem ekrāniem pie pieminekļa tiešraidē no Maskavas tika demonstrēta militārā parāde Sarkanajā laukumā un Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzruna.
Puķu un alkohola tirgotājiem – pļaujas laiks
Kaut arī sinoptiķu solītais negaiss tā arī neparādījās, dienas pirmajā pusē apmeklētāju bija pamaz un ziedu aleja veidojās krietni lēnāk nekā citus gadus. Toties daudz lielāku parka teritoriju aizņēma uzkodu un atspirdzinošo dzērienu teltis, kuras šogad bija izvietotas patālāk no pieminekļa pakājes. Tiesa, alkoholu tajās iegādāties nevarēja un organizatori no skatuves vairākkārt atgādināja, ka lietot apreibinošos dzērienus parka teritorijā nedrīkst. Tomēr, kā novēroju, vairāki pieredzējuši svinētāji jau iepriekš bija sagatavojuši krājumus vai arī pamanījās tikt pie grādīgā netālu esošajā benzīntankā “Dinaz”, kur brīžiem izveidojās pamatīgas rindas.
Rīta pusē ziedus pie “Uzvaras” pieminekļa nolika Rīgas mērs Nils Ušakovs, Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs un atsevišķi diplomātiskie pārstāvji, bet ar oficiālām uzrunām svinību apmeklētāji netika garlaikoti.
Lielākoties uz skatuves uzstājās dažādi krievu kultūras kolektīvi un ansambļi, bet lielajos ekrānos tika translēti veterānu atmiņu stāsti. Lielākoties viss norisinājās krievu valodā, kaut arī svarīgākos paziņojumus pasākuma vadītāji centās tulkot latviski.
Rubiku sadzird labāk nekā prezidentu
Dienas pirmajā pusē vienīgais sveicējs no skatuves bija Eiropas Parlamenta deputāts un Latvijas Sociālistu partijas (LSP) līderis Alfrēds Rubiks. Viņš savā uzrunā veltīja sirsnīgus sveicienus veterāniem un nosodīja politiķu izteicienus par tā sauktā “uzvaras pieminekļa” nojaukšanu.
“Šis piemineklis ir sarkanās armijas karavīriem, kas atbrīvoja Latviju no nacistiskās okupācijas. Un viņam te būs stāvēt laiku laikos vienmēr!” sauca Rubiks. Sākotnēji savu uzrunu viņš teica latviski. Ironiski, ka tieši tajā brīdī, kad viņš pateicās “atbrīvotājiem”, no auditorijas skanēja neapmierināti saucieni: “Govori po russki!*” (Runā krieviski! – krievu val.).
Vēlāk Rubiks savu sakāmo atkārtoja arī krieviski un noslēgumā izpelnījās skaļas ovācijas.
Mēģināju dažiem veterāniem apjautāties, kā viņi vērtē Valsts prezidenta Andra Bērziņa aicinājumu 8. maijā pieminēt kritušos biedrus Brāļu kapos. Lielākā daļa aptaujāto par tādu aicinājumu neko nebija dzirdējuši, bet, ja bija, tad īpaši nesaprata, kādēļ tas jādara 8., nevis 9. maijā “kā katru gadu”.
Padomju simbolikas vietā – Krievijas karogi
Pasākuma organizatori, biedrība “9. maijs” iepriekš bija lūguši apmeklētājus ierasties bez karogiem, tomēr dažiem šī prasība bija pārāk grūta. Kādam apmeklētājam izvērtās konflikts ar apsargiem, kuri lūdza viņam saritināt līdzpaņemto sarkano karogu. Vēl kāds jauns puisis staigāja pa pasākuma teritoriju, ietinies Krievijas Federācijas karogā. Apkārt Uzvaras parkam kursēja mašīnas ne tikai ar Krievijas, bet arī ar Padomju Savienības sarkano karogu ar visu sirpi un āmuru, bet policisti tam īpašu uzmanību nepievērsa. Īpaši izcēlās kāds ar zvaigznēm apzīmēts “Audi” ar tanka torņa butaforiju uz jumta.
Pasākumā ik pa laikam bija saskatāma arī padomju simbolika, bet tā netika īpaši eksponēta. Daudz uzkrītošāki bija Krievijas karogi un lentītes to krāsās, kā arī visdažādāko krāsu un veidu treniņtērpi ar uzrakstiem “Russia”.
Kā novēroju, vairākas sīkpartijas un tamlīdzīgas organizācijas mēģināja pasākumā izvērst politisko aģitāciju un dalīt savus izdevumus, bet policija un apsardze to ātri pārtrauca. Tajā paša laikā jauniešus T kreklos ar “Saskaņas centra” logotipu vai uzrakstu “Nil support team*” (Nila atbalsta komanda – angļu val.) neviens neaiztika.
Kārtībai seko arī nacionālisti
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ceturtdienas rītā bija paziņojis, ka policija 9. maijā nestrādāšot pastiprinātā režīmā. Par kārtību pamatā atbildēšot pasākuma organizatori un viņu salīgtie apsargi. Tomēr bez organizatoru nolīgtās apsardzes firmas “Strong” kārtību Uzvaras parkā un tā tuvumā uzraudzīja vairāki desmiti pašvaldības un ceļu policistu, savukārt ēnā pie sporta centra “Arkādija” garlaikojās kupls skaits valsts policistu. Notiekošajam sekoja ne tikai apsardze un policija, bet arī virkne latviešu nacionālistu, kas par katru novēroto nelikumību steidza ziņot policijai.
Iesiluši svinētāji
Priekšpusdienā notikumi “Uzvaras” pieminekļa pakājē risinājās mierīgi un korekti, bet pēcpusdienā iesila ne tikai gaiss (temperatūra sasniedza teju 30 grādus), bet arī publika. Veterānus pamazām nomainīja jaunāki un bravūrīgāki svinētāji. Arvien biežāk pieminekļa pakājē bija manāmi iereibuši pasākuma apmeklētāji, bet svinību teritorija vērsās skaļumā un plašumā, aptverot arī citus blakus esošos parkus. Cilvēku plūsmas dēļ uz ielām veidojās sastrēgumi.
Tādēļ policistiem darba netrūka, gan regulējot satiksmi, gan savaldot dzērājus. Netrūka arī aizturēto. Pārsvarā – par atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibumā. Turklāt viens no dzērājiem bijis tādā skurbulī, ka čurājot ievēlies Mārupītē, no kurienes izkļuvis tikai ar policijas un garāmgājēju palīdzību.
Tagad viņam nāksies atbildēt arī par piemēslošanu un dabisko vajadzību kārtošanu neatļautā vietā.
Pieprasa deokupāciju
Tikmēr Daugavas otrā krastā pie Okupācijas muzeja pāris desmiti vecāka gadagājuma ļaužu piketā pieprasīja veikt deokupāciju un aicināja krievvalodīgos pamest Latviju. Formāli šo pasākumu bija pieteicis politiski represētais Valters Rudzītis. Uz to bija ieradies arī Aivars Garda ar savām neiztrūkstošajām domubiedrēm un “Vienotības” Rīgas domes frakcijas pārstāvji. Interesanti, ka gandrīz vienlaikus ar šo pasākumu policija saņēma ziņu, ka Okupācijas muzejā ievietots spridzeklis. Tas gan, protams, netika atrasts.
{gallery id=”1730″}