Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

RTU pētnieki radījuši ierīci putnu atbaidīšanai no zivjaudzētavām 0

Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Radioelektronikas institūta pētnieki izstrādājuši sistēmu zivjēdājputnu atbaidīšanai no zivju dīķiem, aģentūru LETA informēja universitātes pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Latvijas zivsaimniecībām, kas nodarbojas ar zivju audzēšanu komerciālās akvakultūrās, būtiskus zaudējumus rada zivjēdājputni, kurus dīķiem pievilina viegli gūstamās maltītes. Tirgū pastāv dažādi risinājumi šo putnu atbaidīšanai, piemēram, gāzes lielgabali, biedēkļi, ūdens strūklas, tīkli, pirotehnika, taču lielākajai daļai no tiem piemīt dažādi trūkumi saistībā ar darbības efektivitāti, apkalpošanu un lielām izmaksām.

Tāpēc Latvijas Zivju audzētāju asociācija uzrunāja RTU Radioelektronikas institūta pētniekus un, sadarbojoties industrijai un zinātniekiem, tika izstrādāta inovatīva hibrīdā sistēma, kas novērš esošo risinājumu nepilnības un piedāvā jaunu funkcionalitāti. Sistēma apvieno divas principiāli atšķirīgas aizbaidīšanas pieejas, ievērojami paaugstinot tās efektivitāti salīdzinājumā ar citiem tirgū esošajiem risinājumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

RTU pētnieku izveidotā sistēmas darbojas divejādi – putni tik atbaidīti, ūdenstilpes periodiski apstarojot ar dažādas intensitātes un viļņu garuma izkliedētu lāzera starojumu, ko dzīvnieki uztver kā fizisku draudu, kā arī periodiskiem virsūdens un zemūdens akustiskiem signāliem.

Lai neļautu putniem pierast pie optiskajiem un skaņas signāliem, to skaļuma un ritma, sistēmā izmantoti specifiski šo signālu izmaiņu algoritmi. Sistēmas priekšrocības ir tās relatīvi zemās iegādes un ekspluatācijas izmaksas salīdzinājumā ar tirgū pieejamajiem risinājumiem un fakts, ka tā spēj funkcionēt automātiski bez cilvēka tiešas iesaistīšanās.

RTU zinātnieki ir izstrādājušu sistēmas prototipu, kurš 2019.gadā tika testēts vairākās Latvijas zivsaimniecībās, ļaujot gūt pārliecību par tā efektivitāti – putnu skaits pie dīķiem ne vien samazinājās, bet tie gandrīz pilnībā izzuda, turklāt aizbaidīti tika arī ūdri. Patlaban zinātnieki strādā pie prototipa pilnveides, lai to šovasar atkārtoti testētu zivsaimniecībās.

Prototipa izstrādi finansē Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds, un tas tiek radīts, īstenojot pētniecības projektu “Hibrīdās intelektuālās akustiski-optiskās sistēmas izstrāde nemedījamu un migrējošu putnu sugu nodarīto postījumu samazināšanai Latvijas akvakultūras nozarē”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.