Foto: Ieva Čīka/LETA

RTU mēra apģērba lielumatbilstību ar sensoriem 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādājuši prototipu sensoru matricai, kas palīdz objektīvi novērtēt apģērba lielumatbilstību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Glābšanas dienestos strādājošajiem, karavīriem un sportistiem ir būtiski, lai formas­tērps ir ērts un netraucē kustēties. Pirmo reizi apģērba lielumatbilstības noteikšanai izmantoti šķiedru optiskie sensori.

RTU Elektronikas un vides inženierzinātņu fakultātes (EVIF) un Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) zinātnieku sadarbībā izstrādāta jauna metode sensoru iestrādei tekstila izstrādājumos apģērba lielumatbilstības noteikšanai, salīdzinot dažāda tipa elektriskos un optiskos sensorus un novērtējot sensoru lietojamību šādam mērķim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projektā iesaistīts arī industriālais partneris – SIA ­”AFFOC Solutions”, kas veic tirgus analīzi un izskata tehnoloģijas tālāku lietojumu. Zinātnieku izstrādātais sensoru matricas prototips ir balstīts tekstilmateriālā un kā testa aprīkojums lietojams laboratoriski – to var pavilkt zem apģērba, piemēram, formas tērpa, lai noteiktu tā lielumatbilstību.

“Ikdienā cilvēki apģērbu izvēlas, vadoties pēc tā, vai tas patīk, piestāv, liek justies ērti. Antropometrijas un lielumatbilstības pētījumi ir būtiski specifisku apģērbu valkātājiem, kuriem īpašuzdevumu apģērbs nedrīkst traucēt veikt pienākumus. Tie ir apģērbi, kas ļoti cieši pieguļ ķermenim, piemēram, sportistu triko, apģērbi speciālu uzdevumu veikšanai un tādi, kas ir smagāki nekā parastie ikdienas apģērbi, piemēram, karavīru uniformas.

Trešā kategorija ir apģērbi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām vai funkcionāliem traucējumiem. Sensoru matrica sniedz objektīvu informāciju par apģērba lielum­atbilstību un ergonomiku,” skaidro RTU EVIF Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa.

“Pētījumā salīdzinājām elektriskos un optiskos sensorus, lai iegūtu augstas kvalitātes mērījumu datus apģērba atbilstības novērtēšanai, tajā skaitā deformācijas/ spēka, temperatūras un relatīvā mitruma rādītājus. Piemēram, tradicionāli izmantotie elektroniskie sensori elektromagnētiskās iedarbības ietekmē ne vienmēr spēj sniegt precīzus/ stabilus mērījumu rezultātus, tāpēc arvien biežāk tiek izskatīta iespēja izmantot optiskās šķiedras,” saka RTU ETF pētnieks Toms Salgals.

SAISTĪTIE RAKSTI