Foto: Ieva Makare/LETA

FOTO: RTU jaunā doktorantūras programmā investē 100 000 eiro 0

Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) doktorantūras programmas “Industriālais doktors” izveidē investēti 100 000 eiro, trešdien RTU un mobilo sakaru operatora “Latvijas mobilā telefona” (LMT) programmas prezentācijā stāstīja RTU Studentu inovāciju grantu programmas vadītāja Liene Briede.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka šī ir pirmā LMT un RTU sadarbība izglītības programmu veidošanā ar mērķi attīstīt tehnoloģiju nozari.

Jaunā doktorantūras programma norisināsies četrus gadus, kuras laikā galvenais mērķis ir realizēt sadarbības platformu industrijai un zinātnei un kuras rezultātā veidosies inovatīvs risinājums nākotnes attīstībai. “Mums ir jāskatās nākotnē, lai saprastu, kādas inovatīvas nepieciešamības mums būs vajadzīgas. Programmas laikā doktora studentiem būs jāizveido arī pētījuma prototips, kas būs arī jādemonstrē sabiedrībai un industrijai,” skaidroja Briede.

CITI ŠOBRĪD LASA

LMT prezidents Juris Binde sacīja, ka ar šo programmu ir uzcelti labi “ēkas pamati” industrijas risinājumu ieviešanai. “Industrijas attīstībā ir nepieciešami izglītoti cilvēki, tāpēc doktoranti strādās pie tādām tēmām, par kurām patlaban sabiedrībā vēl nedomā. Programmā augs speciālistu intelekts un tiks radīts produkts, kas industrijā pavērs jaunas iespējas,” uzsvēra Binde, norādot, ka Latvijai ir izaugsmes iespējas tehnoloģiju attīstībā, kas ir arī jēgpilni jāizmanto.

Viņš piebilda, ka attīstības nostiprināšanai ir nepieciešams iesaistīties arī citiem uzņēmumiem, tostarp arī ar valsts kapitālu.

RTU un LMT jaunā programma

RTU doktorants Jānis Braunfelds ir viens no pirmajiem doktorantiem programmā, un viņa doktora darbs ir par sensoru risinājumiem. Ideja balstīta uz optisko šķiedru, kas nepieciešama informācijas pārraidei, bet var izmantot arī sensoru risinājumos.

“Mans risinājums analizēs sensoru datus reāllaikā un attālināti. Gala rezultātā iekārta un programma būs pielietojama mērot fizikālus mērījumus – temperatūru, mitrumu un citus,” skaidroja Braunfelds.

Viņš atzīmēja, ka inovāciju varēs izmantot arī drošības risinājumos, piemēram, pierobežā, kad nesankcionēts cilvēks šķērsojis robežu. Tāpat risinājumu varēs izmantot tiltu konstrukcijas kontrolei.

Otrs programmas doktorants ir Rūdolfs Rumba, kura inovatīvais doktora darbs ir par dronu savstarpēju saziņu ar citiem droniem. “Patlaban droni izmantoti apsekošanai, fotografēšanai un vienkārši lidojumiem, bet nākotnē mēs varam domāt par drošu dronu lidojumu satiksmi, kas netraucētu klasiskajai gaisa satiksmei,” atklāja Rumba.

Viņš skaidroja, ka doktorantūras laikā izstrādās risinājumu, kas ar gaisa satiksmes torni regulēs vairāku tūkstošu dronu satiksmi, kas nodrošinās tādus pakalpojumus kā pasta sūtījuma piegādāšana. Risinājums paredzētu bezpilota vadību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.