Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Leiniša

RSU vērienīgā starptautiskā projektā pētīs, kā implantos iestrādāt medikamentus 0

Tuvāko septiņu gadu laikā investējot 30 miljonus eiro Baltijas Biomateriālu ekselences centra izveidē, Latvijā plānots attīstīt inovatīvus implantējamus biomateriālus, kurus varēs likt lietā sejas, mutes un žokļa ķirurģijā, traumatoloģijā, ortopēdijā un citās jomās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Projekta kopējās izmaksas ir 30 miljoni eiro, no kuriem 15 miljonus sedz Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju pamatprogramma Apvārsnis 2020, bet otru pusi nodrošina valsts, Eiropas Reģionālās attīstības fonds un projekta partneri.

Lai rastu veidus, kā biomateriālos iestrādāt pacientam nepieciešamos medikamentus, kā arī lai klīniski aprobētu jauniegūtos materiālus, vērienīgajā starptautiskajā projektā ievērojamu artavu sniegs Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un RSU Stomatoloģijas institūts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Darbojoties visaptveroši, no idejām laboratorijā līdz ražošanas fāzei gataviem produktiem, projektā sastrādāsies virkne partneru: Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), RSU, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, RSU Stomatoloģijas institūts, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā.

“Katrs no partneriem ir stiprs kādā noteiktā biomateriālu attīstības fāzē. Izmantojot spēcīgās pētnieciskās iestrādes farmaceitiskajās tehnoloģijās, RSU Gatavo zāļu formu laboratorijā analizēs RTU sintezētos biomateriālus, lai rastu veidus, kā šajās inovatīvajās cilvēka “rezerves daļās” iestrādātu medikamentus, kas iedarbotos lokāli,” stāsta RSU Farmācijas fakultātes dekāne, asociētā profesore Dace Bandere.

Šī pieeja būs izdevīga un perspektīva ķirurģijā, kā arī atsevišķu slimību ārstēšanā, sniedzot atvieglojumu pacientam, kuram vairs nevajadzēs atminēties par noteiktu medikamentu regulāru lietošanu.

Savukārt izstrādāto produktu klīniskā aprobēšana noritētu RSU Stomatoloģijas institūtā, kas jau gadiem sadarbojas ar RTU Rūdolfa Cimdiņa biomateriālu izstrādes un attīstības centru – BBCE projekta vadošo mītni. Tā nolūkos Dzirciema ielā 20 tiks izveidotas telpas pētniecībai un administrācijai, kā arī doktorantu, rezidentu un studentu apmācībai projekta ietvaros. Tāpat plānots iegādāties tādas iekārtas kā 3D skeneri, 3D printeri un intraoperatīvu koniskā stara datortomogrāfu.

BBCE projekta svinīgā atklāšana notiks 29.janvārī RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, Paula Valdena ielā 3/7, piedaloties Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam, Eiropas Komisijas un valsts amatpersonām, augstskolu un zinātnisko institūciju pārstāvjiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.