RSU veikts pētījums par insulta ārstēšanu, kur cerību dod ķirurģija 0
Trešdien, 26. februārī plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā, Jānis Šlēziņš aizstāvēs promocijas darbu „Cerebrālā infarkta radītas intrakraniālas hipertensijas ķirurģiskas ārstēšanas kritēriji”.
Cerebrālais infarkts jeb išēmiskais insults ir smadzeņu daļas bojājums, kas rodas, nosprostojoties smadzeņu asinsvadam, kas apgādā attiecīgo smadzeņu daļu ar asinīm. Tā kā asinis apgādā smadzenes ar vitāli nepieciešamo skābekli un uzturvielām, nosprostojoties asinsvadam, attiecīgais apvidus iet bojā. Lai gan ir vērojams būtisks progress insulta profilaksē, diagnostikā un ārstēšanā, tas joprojām ir viens no biežākajiem nespējas un nāves cēloņiem pasaulē.
Tā sauktais malignais jeb ļaundabīgais vidējās smadzeņu artērijas insults ir smagākais insulta veids (līdz 10 % no visiem insultiem), kam pašlaik nepastāv efektīvas ārstēšanas metodes – neraugoties uz maksimālo iespējamo ārstēšanu ar zālēm, nomirst ap 80 % šādu slimnieku. Tā kā ārstēšana ar medikamentiem nesniedz apmierinošu rezultātu, pasaulē pieaug interese par ķirurģisko metodi – dekompresijas trepanāciju. Zināms, ka dažos gadījumos operācija var glābt pacienta dzīvību un nodrošināt apmierinošu dzīves kvalitāti, taču nav zināmi konkrēti kritēriji, pēc kuriem atšķirt pacientus, kam operācija palīdzēs, no tiem, kuriem operācija nesniegs labumu.
Pētījumā noskaidrots, ka malignais vidējās smadzeņu artērijas insults ir ap 7 % no visiem insultiem Latvijā un ka pacienta vecums līdz 60 gadiem un insulta tilpums līdz 390 kubikcentimetriem ir kritēriji, kas ļauj secināt, ka pacientam operācija palīdzēs.
Ņemot vērā pētnieciskajā darbā iegūtos rezultātus, kļuvis iespējams paredzēt potenciālo pacientu daudzumu, kam operācija varētu palīdzēt, kā arī precīzāk kā līdz šim definēt dekompresijas trepanācijas prognozi maligna vidējās smadzeņu artērijas baseina cerebrāla infarkta pacientiem.
Promocijas padomes sēdes ir atklātas, un tās var apmeklēt jebkurš interesents.