Foto – Shutterstock

Miofunkcionālo traucējumu diagnostika un tādejādi arī ārstēšana ir komplicēta, jo dažkārt pat speciālistam ir grūti saprast, kas īsti ir bijis pirmsākums MFT. Piemēram, vai palielinātas aizdegunes mandeles (adenoīdi) ir ierosinājušās elpošanu caur muti, vai tomēr aizdegunes mandeļu palielināšanās varētu būt sekas mutes elpošanai. Līdzīgas diskusijas dažos gadījumos valda saistībā ar nepareizu mēles pozīciju – vai mēle stāv starp zobiem, jo ir šaurs augšžoklis un nepareizas žokļu pozīcijas, vai tieši nepareizā mēles pozīcija un funkcija ir veicinājusi nepareizu žokļu augšanu un šķību zobu novietojumu. 0

Tādejādi arī miofunkcionālo traucējumu diagnostika un ārstēšana notiek multidisciplināri, iesaistot vairākus speciālistus:

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Otorinolaringologu – izmeklē pacientu, lai novērtētu iespējamos cēloņus, kas varētu traucēt normālai elpošanai caur degunu.

Ortodontu – veic žokļu paplašināšanu un augšanas stimulēšanu ar dažādām aparatūrām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aparatūru izvēle ir atkarīga gan no konkrētā pacienta problēmām, gan vecuma.

Sejas–žokļu ķirurgu – gadījumos, kad ir īsa mēles saite, kas neļauj mēlei novietoties pareizā pozīcijā, tiek veikta mēles saites pacelšana.

Audiologopēdu – apmāca bērnus un vecākus veikt specifiskus vingrinājumus skaņu izrunas uzlabošanai, pareizas mēles pozīcijas un rīšanas koriģēšanai, lūpu, vaigu un mēles spēka
attīstīšanai. Mēle, lūpas un vaigi ir uzskatāmi par tieši tādiem pašiem muskuļiem kā visi citi, tas nozīmē, ka arī vingrojumi jāveic regulāri (katru dienu).

Fizioterapeitu – izvērtē žokļa, mēles un sejas funkcionālo stāvokli saistībā ar galvas un kakla novietojumu un pozas kontroli, kopējo stāju un fizisko attīstību, elpošanas stereotipu. Pielieto dažādus aktīvus vingrojumus, masāžas elementus un elpošanas tehnikas, kā arī apmāca un izglīto pacientus.

Miofunkcionālo traucējumu ārstēšanu ir vērts uzsākt tikai tad, ja vecāki un bērni ir motivēti. Īpaši grūta ir lūpu un mēles vingrināšana un elpošanas stereotipa maiņa, jo tā mājās jāveic
regulāri katru dienu un prasa sadarbību gan no bērna, gan atdevi no vecāku puses. Tāpat arī jāsaprot, ka ortodontiskā ārstēšana ar dažādām aparatūrām var sākotnēji radīt diskomfortu un ir nepieciešams laiks, lai pie aparatūrām pierastu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.