RSU profesore par atkarību cēloņiem: Kāda “pončika” pēc mums ir vajadzīgs bērnu šampanietis svētkos? 84

TV24 raidījumā “Dr.Apinis”, diskutējot par to, kāpēc mums Latvijā tik labi nesokas ar dažādu atkarību apkarošanu sabiedrībā, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore, Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne sacīja, ka šobrīd zinātniski pierādītākā teorija par to, kā rodas atkarības un arī visas citas slimības, ir tā saucamais bio-psiho-sociālais slimību attīstības modelis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
Septiņi produkti, kuri noteikti jāiekļauj uzturā, ja vēlaties skaistus matus un mirdzošu ādu
Lasīt citas ziņas

“Tas nozīmē, ka nevienai slimībai, tajā skaitā atkarībām – un tātad atkarība ir psihiska saslimšana, nav tikai viens cēlonis. Jo ar ir viens cēlonis, tad mēs sabiedrības sabiedrībā ar to varam diezgan veiksmīgi, viegli cīnīties. Piemēram, tuberkuloze. Mēs zinām, ka ir vakcīna un atliek pārliecināt cilvēkus vakcinēties, un pa lielam mēs to problēmu esam apkarojuši. Ar atkarībām tā nav,” uzsvēra RSU profesore Ķīvīte-Urtāne.

Cīņai ar atkarību apkarošanu nav viena specifiskā profilakse. “Respektīvi, kāpēc atkarības rodas? Tur ir bioloģiski, tādi fiziski cēloņi jeb bio-psih0-sociālais. Tas bioloģiskais – ir zinātniski pierādīts, ka atkarībām ir ģenētiska predispozīcija, tāpēc pētījumos mēs bieži prasām, vai vecākiem, vecvecākiem vai radinieku pulkā nav bijušas atkarības, jo tas nozīmē, ka cilvēkam ir augstāks risks,” skaidroja RSU profesore.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt, runājot par psiholoģiskajiem atkarību cēloņiem, ietekme ir gan personības tipam, gan “azartiskām personībām”, kas ir vairāk tendēti uz atkarībām, jo meklē adrelanīnu, piemēram, lekt ar izpletni. “Vai arī mehānismi, kā vispār cilvēks spēj tikt galā ar trauksmi? Tur ir daudz psiholoģisko [cēloņu]. Un, protams, milzīgs bloks ir šie te sociālie cēloņi, sākot ar to, cik ģimenē ir pieņemami vielu lietošana un cik valstī tās ir pieejamas, un tā tākāk,” sacīja Ķīvīte-Urtāne TV24 raidījumā “Dr.Apinis”, apspriežot atkarību cēloņus.

Un sociālie cēloņi ir tā daļa, ar ko mums ir grūti cīnīties. RSU profesore turpināja teikt: “Pret alkohola lietošanu mums ir milzīga tolerance, tas ir mūsu kultūras kanonā – Līgo svētki vai pudele uz galda katros svētkos! Nu vienkārši tā ir ikdiena. Tas, kas man sāp, runājot arī ar kolēģiem – pediatriem, piemēram, bērnu šampanietis. Mēs jau bērnos no mazām dienām iekodējam, ka, lūk, svētkos ir tā īpašā pudele ar to čabošo, spīdīgo iepakojumu! Jautājums ir – kāda pončika pēc mums ir vajadzīgs bērnu šampanietis, ko mēs jau no bērnības iemācām, ka šis ir tas, kas svētkos ir norma? Mums ir īpaši augsta alkohola tolerance.”

Par atkarību cēloņiem ir atbildīga arī sabiedrība, uzskata Ķīvīte-Urtāne. “Ir ārsti atbildīgi, speciālisti, politiķi, bet arī pati sabiedrība ir par to atbildīga, kādi mēs esam,” rezumēja profesore, paužot savu viedokli par atkarību cēloņiem un kāpēc ar dažādu atkarību apkarošanu mums tik labi nevedas.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

Pilnu TV24 raidījumu “Dr.Apinis” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.