Ursolskābe labākai atmiņai 0
Jau Senajā Grieķijā studenti pirms eksāmeniem matos nēsāja rozmarīna zariņu. Viņi uzskatīja, ka tas uzlabo atmiņu.
Atsauce uz rozmarīnu kā atmiņas uzlabotāju ir arī Šekspīra “Hamletā”, kur Ofēlija ar šādu novēlējumu sniedz rozmarīna zariņu.
Pētījumi liecina, ka augs satur ursolskābi – vielu, kas cīnās pret brīvajiem radikāļiem, kas, cilvēkam novecojot, rada smadzeņu bojājumus. Tajā ir arī citas skābes ar līdzīgu iedarbību. Turklāt rozmarīns novērš acetilholīna sabrukšanu – tā ir ķīmiska viela, kas kalpo par to smadzeņu šūnu “degvielu”, kas atbild par atmiņu un komunikāciju.
Vairākos nopietnos zinātniskos eksperimentos pierādīts, ka rozmarīna ēteriskā eļļa ļauj par 60 līdz 75 procentiem vieglāk iegaumēt sarežģītu jaunu informāciju. Jebkurā gadījumā – tieši par tādu procentuālo daļu labāka bija to pētījuma dalībnieku koncentrēšanās spēja, kas pirms eksāmena bija ieelpojuši rozmarīna smaržu.
Psihofarmakoloģijas žurnāla “The Therapeutic Advances” autori uzskata, ka par to jāpateicas 1,8-cineola savienojumam, kuru satur rozmarīns. Ir dati, ka šis savienojums uzlabo atmiņas funkciju.
Tāpēc zinātnieki iesaka ieelpot rozmarīna ekstraktu pirms sarežģītu uzdevumu veikšanas, svarīgām sapulcēm un pārrunām, lai mazinātu stresa līmeni un uzlabotu atmiņu, domāšanas asumu un saskarsmes spējas vismaz pusotru reizi.
Jo augstāka 1,8-cineola koncentrācija asinīs, jo labāki rezultāti!
Vēl labāka ziņa ir tā, ka rozmarīnu katrs pats var audzēt podiņā uz palodzes un lietot pēc vēlēšanās.