Rozes vēl zaļo un dzen pumpurus – sasegt vai nogaidīt? 0
Gribu sasegt rozes, lai neizsalst kā pērn, bet tās vēl ir zaļas. Ko darīt? VELGA LĪVBĒRZĒ
– Laika apstākļu ietekmē rozes patlaban vēl aktīvi dzīvo, zaļo un dzen pumpurus, dzinumi nav nobrieduši, un tas nav labi ziemošanai, – stāsta Nacionālā botāniskā dārza rožu pārzinātāja Ilma Nereta.
Pēc pagājušā gada kailsala ciešanām rozes beidzot labi ataugušas. Dzinumus potēšanai varēs griezt arī novembrī. Ilma Nereta cer, ka temperatūras pazemināšanās būs likusi augiem apdomāties un vērties ziemas virzienā. Lai rozes sagatavotu ziemai, apmēram par trešdaļu (poliantrozēm aptuveni puse) jāapgriež jaunie dzinumi. Agrāk to darīt nebija vēlams, jo garajā rudenī turpina veidoties jauni dzinumi. Augus pamatīgāk apgriež pavasarī.
Ilma Nereta uzskata, ka ar zaļajām lapām nekas nav jādara. Tajās vēl glabājas vajadzīgās barības vielas, ko augs maksimāli izmanto. Slimās lapas (ar plankumiem un raibumiem) gan jāsavāc un jālikvidē. Roze jāatlapo tikai tad, ja dzinumi tiek noliekti un apklāti ar skujām, jo tad tās var pūt. Brutāli noraut lapas nedrīkst, jo lapas kātiņa pamatne sargā jaunos pumpurus. Tos sevišķi svarīgi saglabāt šķirnēm, kas zied uz iepriekšējā gada dzinumiem. Lapas saudzīgi jāapgriež.
Lai rozes neizsustu, piesegšanu ar skujām, kūdru, mizu mulču u.c. vajadzētu atstāt uz vēlāku laiku, kad augsnes virskārta jau uzsalusi. Ja jāieziemo tagad (saimnieks dodas prom no vasarnīcas, vēlāk nebūs laika), rozēm uzber dārza augsnes konusiņus. Zemi var sagrābt turpat no dobes. Sevišķi labi, ja stādam uzber augsni no kurmju rakumiem, jo dzīvnieki patlaban ir gana rosīgi. Konuss uz rozes kakliņa var būt kurmja vidēja rakuma lielumā.