Foto: Inita Šteinberga

Rozes nedrīkst sasegt pārāk agri – jāgaida kārtīgs mīnusiņš. Steidzamie darbi pirms sala 0

“Rozes nedrīkst sasegt pārāk agri. Dārzu kopējiem vēl jāpaciešas, jo to varēs darīt tikai tad, kad iestāsies sals,” brīdina rožu stādu audzētāja Ilze Zablovska Rīgā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Rožu ieziemošanai ir piemērots brīdis, kad gaisa temperatūra noslīd vismaz līdz -5 grādu salam un augsnes virskārta sāk sastingt.

Patlaban sāk gatavoties segšanai un sarūpē egļu vai priežu skujas. Tās var aizvietot arī ar parastas dārza augsnes konusiņa uzbēršanu. Šim nolūkam augsni saber maisos jau tagad un noliek vietā, kur tā nesasals.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Rožu segšanai nedrīkst izmantot plēvi, jo augs izsutīs, sāksies pelēšana.

Rožu augumus ar zaļajām lapām, vēlajiem ziediem un pumpuriem vēl nevajag apgriezt. Tās saglabā skaistumu pat pēc neliela sala.

Dzinumus samazina apmēram uz pusi, kad augs būs jāpiesedz. To dara arī tāpēc, ka kuplos cerus ir grūti apkopt.

Nekādu mēslojumu augiem vairs nedod. Dažkārt rozes rudenī mēdz noklāt ar salmainu kūtsmēslu kārtu. Taču arī to drīkst darīt tikai tad, kad augsne sasalusi.

• Rozi pirms ziemas nedrīkst stimulēt ar barības vielām, kūtsmēsliem. Turklāt tā var izsust.

Sākoties salam, uz rožu cera centrā uzber augsnes konusu. Tā ir visvienkāršākā ieziemošanas metode. Protams, papildus var piesegt ar skujkoku zariem.

Rožu audzētāja teic, ka arī mulču mēdz izmantot siltināšanai, tomēr viņa neiesaka šo materiālu. Arī uz dobes labāk to nebērt, jo mulča paskābina augsni. Bet rozei skāba augsne neder, un tā vairs nespēj pilnvērtīgi uzņemt barības vielas.

• Rozei vislabāk patīk plika, regulāri uzirdināta zeme.

Pamazām vajadzētu salasīt nobirušās rožu lapas. Ar tām augu ieziemināt nedrīkst, jo uz lapām pārziemo kaitēkļi, slimību ierosinātāju sporas. Sevišķi šogad uz rudens pusi sarosījusies miltrasa. Vislabāk rožu lapas sadedzināt.

• Bez sevišķas ieziemošanas (liekšanas, segšanas) iztiks populārā sarkanā roze ‘Flammentanz’. Taču to nedrīkst apgriezt, jo zied uz pērnajiem dzinumiem.

Reklāma
Reklāma

• Rozes, kas stādītas lielos podos, pārziemina pagrabā vai citā telpā, kur gaisa temperatūra nenoslīd zemāk par –2 grādiem. Ja pods ir no māla, telpā nedrīkst būt sals.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.