Rozentāle: “Difterija var būt bīstama arī tiem, kas izlaiduši revakcināciju” 76
Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle brīdina, ka zemā vakcinācijas aptvere Latvijā var atstāt smagas sekas sabiedrības veselībā. TV24 raidījumā “Dienas personība” viņa uzsver nepieciešamību pēc lielākas kolektīvās imunitātes, lai novērstu infekcijas slimību uzliesmojumus un to izplatību.
Rozentāle norāda uz traģisko gadījumu, kad difterijas dēļ nesen bojā gāja nevakcinēts bērns, un šo situāciju saistīja ar vakcinācijas jautājumu un sabiedrības atbildību.
“Bojāgājušais bērniņš – tā ir traģēdija. Tas ir jautājums par mūsu valsts likumdošanu un atbildību,” bilst Rozentāle, uzsverot, ka šādos gadījumos ārstu kompetence ir ierobežota.
Infektoloģe arī dalās satraukumā par zemo pieaugušo difterijas revakcinācijas aptveri, kas Latvijā šobrīd sasniedz tikai 51%. Lai nodrošinātu efektīvu kolektīvo imunitāti, vakcinācijas aptverei vajadzētu būt krietni lielākai, skaidro Rozentāle. “Lai pārtrauktu slimības ierosinātāja cirkulāciju, imunitātei sabiedrībā jābūt 70%.” Viņa piebilda, ka, sasniedzot šādu līmeni, infekcijas izraisītājs nevarēs veiksmīgi izplatīties, jo vakcinētie cilvēki būs aizsargāti un vīruss nespēs vairoties.
“Imūns cilvēks var inficēties, bet viņš neslimos smagi,” akcentē Rozentāle, uzsverot vakcinācijas efektivitāti. Pat ja vakcinētam cilvēkam izveidosies infekcija, slimība izpaudīsies daudz vieglākā formā un netiks novērotas smagas komplikācijas.
Tāpat Rozentāle norādīja, ka sabiedrībā bieži tiek pārprasts, ka arī vakcinēti cilvēki var saslimt, taču tas nenozīmē, ka vakcinācija ir neefektīva. Viņa uzsver: “Vakcinēta persona var saslimt ļoti reti, bet nekad neslimos smagi.” Šāda pieeja ne tikai pasargā vakcinētos cilvēkus, bet arī novērš nopietnas infekcijas slimību uzliesmojumus sabiedrībā kopumā.
Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja aicina sabiedrību būt atbildīgai un veicināt vakcinācijas aptveri, lai panāktu kolektīvo imunitāti un novērstu nākotnes veselības krīzes.