Roze bez lapām 0
Pastāstiet, lūdzu, kas notiek ar attēlā redzamajām rožu lapām! Pēc neilga laika tās nobirst un krūms iet bojā. Daina Varakļānu novadā
– Roze slimo ar lapu brūnplankumainību, – ir pārliecināta Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta. – Mitrā un aukstā laika dēļ šī sēņu izraisītā slimība šovasar netipiski agri piemeklējusi ļoti daudzus dārzus. Biežāk brūnplankumainība liek sevi manīt vasaras vidū vai otrajā pusē – pēc pirmā ziedēšanas viļņa vai nedaudz vēlāk. Uzņēmīgākās pret to ir tējhibrīdrozes.
Parasti gan augs neaiziet bojā, jo pēc lapu nobiršanas roze no pazarēm dod jaunus lapu dzinumus, tomēr lapojums ir niecīgs. Panīcis augs ziemā var stipri ciest vai pat aiziet bojā. Atkārtoti slimojošas un ļoti novārdzinātas rozes var iznīkt.
Slimībai labvēlīgas ir vēsas naktis pēc lietusgāzēm, šādos apstākļos tā izplatās īpaši postoši. Uz rožu zaļajām lapām parādās brūni vai melni plankumi, tās sāk dzeltēt. Ja inficēšanās ir ļoti spēcīga, plankumi atrodami arī uz jaunajiem dzinumiem. Lapas priekšlaikus nobirst.
Slimību iespējams ierobežot agrotehniski un, izmantojot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus.
Ieteikumi cīņai ar brūnplankumainību:
* izgriež bojātos zarus, savāc un iznīcina inficētās lapas (tās neliek kompostā);
* augsni virs sakņu zonas rūpīgi mulčē ar satrūdējušiem kūtsmēsliem;
* apbārsta augus ar koku pelniem (vēlams to darīt agri no rīta, kamēr rozes vēl klāj rasa);
* var izmantot kādu no fungicīdiem (piemēram, čempionu), no tautas līdzekļiem – nātru uzlējumu (šis līdzeklis palīdzēs arī pret laputīm un tīklērcēm).
Rožu audzētāja Daila Trubiņa iesaka turpmāk rozes profilaktiski miglot ar fungicīdiem: – Lai izvairītos no saslimšanas ar rožu lapu brūnplankumainību, svarīgi to darīt jau laikus. Pirmoreiz rozes apsmidzina agri pavasarī pēc atsegšanas, otrreiz – pēc salapošanas, tad pēc 10 – 14 dienām. Kopumā sezonā veic trīs apstrādes, pārmaiņus izmantojot dažādus fungicīdus.
Veģetācijas periodā profilaktiski vai arī, parādoties pirmajām slimības pazīmēm, var smidzināt ar Bordo maisījumu (pavisam trīs reizes sezonā) – šis ir 3. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzeklis, tā izmantošanai nav nepieciešama apliecība par augu aizsardzības zināšanu minimuma apgūšanu.
Preparātu kandits var lietot vienreiz sezonā, tūlīt pēc pirmo slimības pazīmju parādīšanās. Jāievēro, ka šis ir 2. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzeklis. Tas nozīmē, ka iegādāties un ar to rīkoties drīkst profesionāli lietotāji, kuri ieguvuši Valsts augu aizsardzības dienesta izsniegtu apliecību par augu aizsardzības zināšanu minimuma apguvi.
Čempions 50 ir 3. reģistrācijas klases līdzeklis. To var izmantot tūlīt pēc slimības pirmo pazīmju parādīšanās, bet divas reizes sezonā. Brūnplankumainību var ierobežot arī preparāts topāzs 100, kas paredzēts gan profesionāļiem, gan dārzkopjiem amatieriem. Šo augu aizsardzības līdzekli lieto agrīnā slimības attīstības stadijā, to drīkst darīt četras reizes sezonā.
Brūnplankumainība izplatās, ja augam pietrūkst barības vielu un ir nelabvēlīgi klimata apstākļi. Lai ātri novērstu barības vielu trūkumu, Polijā ražo speciālu šķidro mēslojumu, kas satur 18 % slāpekļa. Ar to iesaka rozes piebarot visas sezonas laikā. Mēslojums veicina intensīvu augšanu, lapām piešķir spīdumu, pagarina ziedēšanas laiku un sekmē auga sagatavošanos ziemas periodam. Mēslojums fasēts 950 ml kannā, kurai ir speciāls uzgalis, cena SIA “Dārza laiks” – 8,42 lati.
Padoms Nātru uzlējumu uzlējumu gatavo tā: ņem 1 kg svaigu lielās nātres (Urtica dioica) lapu, aplej ar 10 litriem ūdens un atstāj 7 – 10 dienas fermentēties. Katru dienu apmaisa, kamēr vairs neveidojas putas. Tad izkāš, atšķaida (attiecībā 1 : 50) un apsmidzina rožu lapas. Atkārto divas trīs reizes ar 7 – 10 dienu intervālu. |