Foto: Anda Krauze

Rotaļlietas, kas ne tikai izklaidē. Latviete darina bērnu mīļmantiņas 0

Sākumā LAINES LAPIŅAS auduma rotaļlietas un mīļmantiņas tapa pašas bērniem, bet, pieaugot interesei par viņas darinājumiem, Laine šuva bērniem citviet Latvijā un arī plašajā pasaulē. Jaunie vecāki novērtē gan to, ka Laines rotaļlietas ir attīstību veicinošas, gan to, ka viņa izmanto otrreiz lietojamus materiālus, tādējādi saudzējot dabas resursus.

Reklāma
Reklāma

Azarts šūt

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

“Man vienmēr ir paticis šūt – skolas gados pat esmu bastojusi stundas, lai no mammas krājumiem paņemta auduma ar viņas šujmašīnu netraucēti kaut ko uzšūtu,” atceras Laine. “Šūšanai nopietnāk pievērsos, kad piedzima vecākais dēls Niklāvs. Uzšuvu viņam pirmo auduma rotaļlietu, tad interesi par tām izrādīja radi, pēc tam jau draugi sāka prasīt, vai varu kaut ko viņiem uzmeistarot.”

Laine atzīst, ka šīs mīļmantiņas, salīdzinot ar tām, ko darina tagad, esot kā diena pret nakti. Vienpadsmit gados meistarība esot augusi acīm redzami. “Kad kaut ko nezinu, apmeklēju kādu meistarklasi, paskatos video YouTube. Daudz vērtīgu padomu man devusi arī rokdarbniece Mudīte Blūma, kas prot tehniski precīzi izskaidrot, kas un kā jādara. Protams, esmu daudz mācījusies arī no savām kļūdām.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādā brīdī pasūtījumu saradies tik daudz, ka Laine sapratusi – jāreģistrē mikrouzņēmums. Tam deva nosaukumu “Mammas rokas”. Jaunā māmiņa raksta arī blogu, kurā stāsta par lietām, kas viņai rada prieku, par vērtībām, par zaļo dzīvesveidu, ko aktīvi atbalsta, kā arī atrāda savus darbus.

No vienkāršām uz sarežģītākām

Bērnu rotaļlietām jābūt ne vien skaistām un izturīgām, bet arī attīstību veicinošām un izgatavotām no dabīgiem materiāliem, uzskata Laine. “Pirmās rotaļlietas bērni sāk izmantot aptuveni triju mēnešu vecumā,” zina teikt trīs bērnu māmiņa. “Tās varētu būt sanošas, nevis grabošas mantiņas. Uzskatu, ka rotaļlietām nav jābūt agresīvām un maņas apstulbinošām, bet gan interesi raisošām. Bērnu veikalos nopērkamās rotaļlietas nereti ir tieši tādas – pārsātinātas.”

Bērnam paaugoties, rotaļlietām jākļūst sarežģītākām. Katra plaukstas un pirkstu darbība sekmē smadzeņu darbību, mazulis agrāk iemācās runāt, un viņa runa ir skaidra. Spēlējoties ar attīstošajām rotaļlietām, tiek trenētas rakstīšanai nepieciešamās iemaņas. Iemācoties veikli satvert mantiņu, bērnam vēlāk nebūs grūti rokās noturēt pildspalvu, tāpat karoti, dakšiņu vai nazi. “Lielākajiem bieži šuju rotaļlietas, kur kaut kas jāpin. Tāds ir paliels mākonītis ar vairākām auduma lentītēm varavīksnes krāsās. Tās sapinot, bērns redz, kā top bize, un arī iemācās atšķirt krāsas. Starp citu, kontrastējošas krāsas sekmē redzes attīstību,” skaidro Laine. “Mazuļiem domātajās rotaļlietās svarīga ir auduma tekstūra, skaņu efekti, arī krāsu kontrasti. Vēl katrā rotaļlietā ietverts kāds pārsteiguma moments. Bērnam ir raksturīgs atklāsmes prieks – viņš visu laiku par kaut ko brīnās. Mazuļa reakcija, spēlējoties ar manis darinātajām rotaļlietām, sagādā man prieku un gandarījumu.”

Bērnam nevajag daudz mantiņu, pietiks ar trim četrām. Ja to būs lērums, mazulis apjuks – nesapratīs, kurai pievērsties. “Plašas rotaļāšanās iespējas piedāvā kubs, jo katrai no sešām plaknēm esmu piešuvusi atšķirīgas detaļas. Ar lipekli piestiprināts ziediņš, ko var noņemt un atlikt atpakaļ, uz aukliņas savērtas koka bumbiņas un ripiņas, ko var virpināt. Ir piešūtas vairākas lentītes, ko var sasiet, ir uzšūtas zvēriņu aplikācijas no mākslīgās kažokādas, ko glāstot, rodas patīkamas sajūtas.”

Reklāma
Reklāma

Laine no audumu atgriezumiem šuj arī grāmatiņas. Bieži vien tās ir personalizētas, piemēram, vecāki izsaka vēlēšanos, lai grāmatiņā būtu redzami visi astoņi ģimenes locekļi, izšūti viņu vārdi un uzvārdi, attēlota dzīvesvieta, mājas mīluļi un tamlīdzīgi. Šādi darinājumi, ko Laine nereti šuj vairākus mēnešus, ir tik kapitāli, ka daudzas ģimenes tos saglabā gadiem kā mīļu piemiņu.

Materiālu otrā dzīve

Audumiem, no kā šuj attīstošās rotaļlietas, jābūt izturīgiem un viegli kopjamiem, jo bērns tās gan loka, gan ņurca, gan citādi darbojas. “Es gandrīz 99% izmantoju dabīgos audumus: kokvilnu, vilnu, linu, velvetu, samtu. Sintētiskos audumus ņemu tikai tad, ja tie rotaļlietai piešķir īpašu efektu vai ir saistoši tos aptaustīt.”

Laine nosmej, ka viena daļa vecākās un vidējās paaudzes latviešu sieviešu esot īstas krājējas, tāpēc viņām skapju plaukti pilni ar sapirktiem un neizmantotiem audumu gabaliem. Kad notiek skapju tīrīšana, šie audumi tiek atdoti Lainei. “Rotaļlietu šūšanai izmantoju arī vīriešu kreklus, sieviešu kleitas un blūzes, ko vairs nevalkā. Kaut ko nopērku arī tā sauktajos otro roku veikalos.”

Rotaļlietu pildījumam izmanto sinteponu. “Tas nav alerģisks materiāls, turklāt to var mazgāt. Lai auduma rotaļlietas un mantiņas varētu izmazgāt, es tajās nepildu ne zirņus, ne pupas, ne grūbas, kas mitrumā var sadīgt,” pildījuma materiāla izvēli pamato Laine.

Laines Lapiņas darinājumus var aplūkot: https://mammasrokas.blogspot.com/ un iegādāties starptautiskajā internetveikalā: www.etsy.com.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.