“Rosseļhoznadzor” uzsāks pārbaudes Grieķijas, Kipras un Ungārijas pārtikas uzņēmumos 3
Krievijas federālā veterinārā un fitosanitārā uzraudzības dienesta “Rosseļhoznadzor” eksperti 6.aprīlī sāks pārbaudes Grieķijas, Kipras un Ungārijas pārtikas ražošanas uzņēmumos, paziņoja dienesta oficiālais pārstāvos Aleksejs Aleksejenko.
“Pārbaudes sāksies no 6.aprīļa ar Grieķiju, pēc tam tās turpināsies Kiprā un Ungārijā, datumi ir saskaņoti,” viņš teica ziņu aģentūrai “Interfax”.
Pārbaudes tiek veiktas, lai pēc tam, kad tiks atcelts Krievijas noteiktais pārtikas un lauksaimniecības produkcijas embargo, piegādātāji no šīm valstīm varētu nekavējoties sākt savas produkcijas eksportu uz Krieviju.
Akeksejenko sacīja, ka pašlaik tiek saskaņots saraksts ar uzņēmumiem, kuros tiks veiktas pārbaudes. Viņš norādīja, ka runa galvenokārt ir par uzņēmumiem, kurus Krievijas veterinārie inspektori agrāk nav pārbaudījuši.
“Jaunu uzņēmumu pārbaude parādīs piegādātāju gatavību izpildīt Eirāzijas ekonomiskās savienības kopumā un Krievijas konkrēti prasības,” paziņoja “Rosseļhoznadzor” pārstāvis.
Viņš teica, ka plānots, ka inspektoru grupa, kas pāraudīs uzņēmumus Grieķijā, veiks pārbaudes arī Kiprā, bet par Ungārijā veicamajām pārbaudēm mehānisms vēl tek saskaņots, bet, ja tiks nolemts, ka pārbaudi šajā valstī veic cita inspektoru grupa, tad tā varētu sākt darbu arī 6.aprīlī.
Akeksejenko norādīja, ka tiek izskatīta iespēja, ka šo valstu augkopības produkcijas piegādes embargo atcelšanas gadījumā uz Krievijas tirgu varētu atjaunot ar nacionālo fitosanitāro dienestu garantijām.
Jau vēstīts, ka “Rosseļhoznadzor” vadītājs Sergejs Dankverts šonedēļ paziņoja pārtikas produktu piegādātāji no Grieķijas, Kipras un Ungārijas kā pirmie varētu atgriezties Krievijas tirgū pēc pārtikas embargo atcelšanas.
Pagājušajā nedēļā Krievijas lauksaimniecības ministrs Nikolajs Fjodorovs paziņoja, ka Lauksaimniecības ministrija izskata dažādus variantus par atsevišķu pārtikas produktu veidu ievešanas atļaušanu no vairākām valstīm, pirmkārt, no Grieķijas, Kipras un Ungārijas.
Lauksaimniecības ministrijas informācija liecina, ka embargo dēļ Krievijas gaļas imports ir samazinājies par 47,2%, piena imports – par 38,5%, bet augļu un dārzeņu imports – 25,2%
Jau ziņots, ka Eiropas Komisija (EK) ir atzinusi, ka dažu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pārstāvji acīmredzot pēdējo mēnešu laikā ir tikušies ar Krievijas pārstāvjiem, lai runātu par pārtikas eksporta jautājumiem, par to neinformējot ES izpildvaru vai citas dalībvalstis.
Baltijas valstis un Polija janvārī pauda sašutumu par iespējamu divpusējo vienošanos starp atsevišķām ES dalībvalstīm un Krieviju . Aizdomas izraisīja ES Veselības un patērētāju politikas ģenerāldirektora pārtikas nodaļas ģenerāldirektora vietnieka Ladislava Miko nosūtīta vēstule “Rosseļhoznadzor”, kurā, kā apgalvoja Lietuvas amatpersonas, rosināts Krievijai rīkot sarunas ar atsevišķām bloka dalībvalstīm.
Krievija pērn augustā uz gadu noteica lauksaimniecības un pārtikas produkcijas importa aizliegumu no ES un citām valstīm, kas pret Krieviju ir vērsušas sankcijas saistībā ar krīzi Ukrainā.