Rosinās vērtēt iespēju ārkārtējo situāciju noteikt ilgāk par sešiem mēnešiem 0
Vērtējot pasākumus un atbildīgo iestāžu darbību saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanu, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija rosinās valdību izvērtēt, vai nepieciešamas izmaiņas likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli”, kas dotu iespēju šādu ārkārtējo situāciju valstī izsludināt uz ilgāku laiku, nevis tikai uz sešiem mēnešiem, kā tas iespējams patlaban, informē Saeimas Preses dienestā.
“Iztaujājot atbildīgos dienestus par viņu darbību saistībā ar šīs sērgas apkarošanu, redzams, ka situācija ir stabila un iestādes savā starpā aktīvi sadarbojas. Tomēr secināms, ka šīs slimības ierobežošanas pasākumi būs krietni ilgāki par patlaban likumā pieļaujamo ārkārtas situācijas termiņu, tāpēc valdībai būtu jāvērtē izmaiņas attiecīgajā regulējumā,” norāda komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V).
Saeimas Preses dienestā klāsta, ka pašlaik likums noteic: Ministru kabinets ārkārtējo situāciju izsludina uz noteiktu laiku, bet ne ilgāku par trim mēnešiem. Ja nepieciešams, ārkārtējo situāciju var vienu reizi pagarināt vēl uz trim mēnešiem.
Saeimas Aizsardzības komisijas deputāti otrdien interesējās, kā atbildīgajām iestādēm sokas ar šīs slimības apkarošanu, kāda ir iesaistīto institūciju savstarpējā sadarbība, kā arī, vai mednieki tiek galā ar saviem pienākumiem šīs sērgas laikā.
Zemkopības ministrijas pārstāvji sēdē sacīja, ka ministrija tuvākajā laikā izvērtēs, vai nepieciešamas izmaiņas regulējumā attiecībā uz dzīvnieku infekcijas slimību ārkārtējām situācijām, jo pasākumi saistībā ar ĀCM apkarošanu tiks veikti vēl četrus gadus.
ĀCM apkarošanā Pārtikas un veterinārais dienests sadarbojas gan ar robežsargiem, gan policiju, un līdz šim sadarbība bijusi veiksmīga, informēja dienesta pārstāvji. Arī policijas un robežsardzes pārstāvji otrdien komisijas sēdē apliecināja, ka atbildīgo iestāžu savstarpējā sadarbība ir adekvāta, kā arī norādīja uz iedzīvotāju izpratni par pastiprinātajām pārbaudēm uz ceļiem.
Policija līdz oktobra vidum pārbaudījusi vairāk nekā 100 000 automašīnu un konstatējusi vairākus mēģinājumus no cūku mēra karantīnas teritorijas izvest gaļu bez izcelsmi apliecinošiem dokumentiem.
Atbildīgie dienesti deputātus informēja, ka situācija attiecībā uz mājsaimniecībām ir stabilizējusies, taču iesaistīto pušu lielākās bažas ir par savvaļas dzīvnieku populāciju un konkrēti par mežacūkām, kas var šo slimību pārnēsāt. Savukārt mednieki pauda viedokli, ka valstī šādiem apkarošanas pasākumiem nepieciešama ilgtermiņa stratēģija, jo jārūpējas arī par novadiem, kuros šī slimība nav konstatēta.
Patlaban ārkārtējā situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēri valstī ir izsludināta līdz šī gada beigām plašā teritorijā Latgalē un Vidzemē.