Rosinās paaugstināt valsts iemaksas sociālās apdrošināšanas sistēmā māmiņām 0
Labklājības ministre Ilze Viņķele (V) rosinās paaugstināt valsts iemaksas sociālās apdrošināšanas sistēmā māmiņām, kuras audzina bērnu līdz 1,5 gadu vecumam, kas nākotnē palielinātu viņu pensijas. Kā aģentūru LETA informēja ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Sabīne Pūķe, pašlaik māmiņai atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, valsts veic iemaksas no 50 latiem.
“Šīs summas palielināšana nav vienīgie mūsu plāni, kā tuvākajā laikā mēs varētu īstenot atbalsta instrumentus dažādām sabiedrības grupām. Stabils un ilgtspējīgs sociālais budžets ir priekšnoteikums arī pensiju indeksācijai,” uzsver Viņķele.
Kā ziņots, šonedēļ Ministru Kabinets (MK) atbalstīja Labklājības ministrijas izstrādātos grozījumus Koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, kas paredz pensionēšanās vecuma pakāpenisku paaugstināšanu jau no 2014.gada.
Viņķele uzsver, ka sabalansēts sociālais budžets jau tuvākajā nākotnē dos iespēju atbalstīt vairākas sabiedrības grupas.
LM uzsver, ka sociālā politika, it īpaši pensiju sistēma, Latvijā, tāpat kā citās Eiropas Savienības valstīs, ir nesaraujami saistīta ar valsts demogrāfisko un ekonomisko attīstību. Ekonomiskā krīze un sabiedrības novecošanās ir nopietns risks valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitātei ne tikai pašlaik, bet arī turpmākajos gados.
Ņemot vērā sabiedrības novecošanās problēmas, pensijas vecuma paaugstināšana ir aktuāla gandrīz visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, piemēram, Igaunijā līdz 2016.gadam pensionēšanās vecums sievietēm tiks palielināts līdz 63 gadiem, bet, sākot ar 2017.gadu, pensionēšanās vecums sievietēm un vīriešiem pakāpeniski paaugstināsies – ik gadu par trīs mēnešiem, līdz tas sasniegs 65 gadus 2024.gadā. Lietuvā pensionēšanās vecums tiks pakāpeniski paaugstināts no 2012.gada, līdz tas sasniegs 65 gadus, sievietēm tas ik gadu tiks paaugstināts par četriem mēnešiem, bet vīriešiem – par diviem mēnešiem.