Ronis līdz februārim pabeigs iesāktos darbus 0
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (“Vienotība”) šorīt tiekas ar amatu atstājušo bezpartijisko satiksmes ministru Aivi Roni. Tikšanās laikā plānots pārrunāt ministra aiziešanas nosacījumus, kā arī termiņu, kāds viņam nepieciešams, lai pabeigtu iesāktos darbus.
Neoficiāli tiek minēts, ka Ronis satiksmes ministra amatā varētu strādāt vēl aptuveni mēnesi. Pārējai koalīcijai premjera un ministra saruna varētu kalpot kā starta šāviens nelielam cīniņam par iekārojamo Satiksmes ministrijas (SM) vadītāja amatu.
Saskaņā ar koalīcijas līgumu SM ir dalīta “Vienotības” un neatkarīgo deputātu grupas atbildības sfēra. Taču savu vēlmi uz šo nozari piesaka arī Nacionālā apvienība (NA), kas ir nemierā ar pašreizējo ietekmes sadalījumu koalīcijā. Partijai ar 14 deputātu vietām Saeimā ir tikai divi ministru portfeļi valdībā (kultūras un tieslietu). Salīdzinājumam Reformu partijai ar 16 deputātiem ir pieci ministru portfeļi. Šī situācija nacionāļus “grauž” jau ilgāku laiku.
“Ietekmes sadalījums valdībā ir neproporcionāls un neatbilst spēku samēram parlamentā. Tādēļ mēs noteikti izmantosim situāciju, lai atgādinātu to koalīcijas kolēģiem,” pastāstīja kāds labi informēts NA pārstāvis. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka apvienība negrasās nākt ar kādām ultimatīvām prasībām. Turklāt arī tīri ideoloģiski partijai lielāka interese esot par citām nozarēm, piemēram, labklājību un reģionu politiku.
Gan “Vienotība”, gan neatkarīgie deputāti no ietekmes satiksmes jomā nedomā atteikties.
“Pagaidām ne NA, ne kāda cita partija neko nav prasījusi. Taču, ja tiks izvirzītas šādas prasības, tad to varēs uzskatīt par koalīcijas līguma laušanu. Un tie, kas lauž koalīcijas līgumu, faktiski nodarbojas ar valdības gāšanu,” teica “Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis.
Līdzīgu viedokli pauda arī neatkarīgo deputātu grupas līderis Klāvs Olšteins – nekāda amatu pārdale šobrīd neesot iespējama un būtu pretrunā ar koalīcijas līgumu. “Kad atkāpās tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, visi respektēja norunu, ka tā ir NA atbildības joma un tieši viņiem jāvirza jauns kandidāts, kas arī notika. Kad no visām pusēm uzbruka viņu kultūras ministrei Žanetai Jaunzemei-Grendei, es viņu aizstāvēju. Aicinātu arī NA būt tikpat koleģiāliem situācijā ar ministra Roņa demisiju,” teica K. Olšteins. Komentējot NA sūdzības par nesamērīgi mazo ministru skaitu, Olšteins atgādināja, ka nebūtu nekāda iemesla sūdzēties par darba trūkumu tieslietu vai kultūras nozarēs.
Roņa aiziešana no satiksmes ministra amata politiskajās aizkulisēs nav īpašs pārsteigums. Par to iepriekš runāts jau vairākkārt. Turklāt, jau uzņemoties ministra portfeli, A. Ronis godīgi brīdināja, ka neplāno ilgstoši pildīt šos pienākumus. Tomēr tagad visas iesaistītās partijas apgalvo, ka aizvietotājs pa šo laiku neesot sameklēts. “Vienotība” uzskata, ka nākamais satiksmes ministrs būtu jāmeklē speciālistu vidū ārpus politiķu loka. Savukārt K. Olšteins neizslēdz jebkādus variantus, tostarp, ka arī viņš pats varētu kandidēt uz šo vakanci.