Romnijs atgriežas priekšvēlēšanu līderpozīcijās 0
Mits Romnijs republikāņu priekšvēlēšanās guvis ļoti svarīgo uzvaru savā dzimtajā Mičiganā, liecina televīzijas kanālu aplēses.
Kā liecina neoficiālie sākotnējie balsu skaitīšanas rezultāti, Romnijs ieguvis 41 procentu balsu, kamēr par konservatīvo kristiešu kandidātu Riku Santorumu balsojuši 38 procenti Mičiganas republikāņu. Trešajā vietā ar 12 procentu balsu ierindojies Rons Pols, kurš pārstāv republikāņu libertāriešu spārnu.
Lai gan bijušā Masačūsetsas gubernatora nepārliecinošais pārsvars pār viņa galveno sāncensi paša dzimtajā štatā, kur pirms mēneša viņam tika prognozēta graujoša uzvara, atkal nostiprinājis Romnija līderpozīcijas sacensībā par tiesībām startēt no Republikāņu partijas novembrī gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās, tas nav pilnībā izgaisinājis šaubas par viņam labvēlīgu iznākumu. “Mēs neuzvarējām ar lielu, taču pietiekamu pārsvaru, un tas ir vienīgais, kam ir nozīme,” uzsvēra Romnijs, uzrunājot savus atbalstītājus Ohaio pavalstī, kur priekšvēlēšanas notiks 6. martā jeb tā dēvētajā Lielajā otrdienā.
Romnija niecīgais pārsvars pār Santorumu tomēr varētu nebūt nemaz tik nozīmīgs, jo Mičiganā ir tā dēvētās atvērtās priekšvēlēšanas, kurās var piedalīties arī citi vēlētāji, nevis tikai republikāņi. Otrdien arī tika novērots, ka cenšoties iedragāt republikāņu līdzšinējā favorīta pozīcijas, kā arī radīt vēl lielāku haosu viņu priekšvēlēšanu kampaņā, demokrāti aktīvi devās pie balsošanas urnām, lai izteiktu savu atbalstu Santorumam. Nobalsojušo aptaujas liecina, ka patiesībā līdz pat desmit procentiem no republikāņu otrdienas priekšvēlēšanu dalībniekiem Mičigānā bija demokrāti.
Romnijs otrdien guvis arī vieglu uzvaru Arizonā, kas vienmēr uzskatīta par viņa atbalsta bastionu, jo liela daļa pavalsts vēlētāju, tāpat kā pats pretendents, ir mormoņi. Šeit viņš ieguvis 47 procentus balsu, pārspējot Santorumu par 21 procentu. Tomēr uzvara Arizonā nav maznozīmīga. Kamēr Mičiganā republikāņu nacionālā konventa 30 delegātu balsis tiek sadalītas proporcionāli, Arizonā visas 29 delegātu balsis pienākas priekšvēlēšanu uzvarētājam. Kopumā, lai kļūtu par partijas kandidātu prezidenta vēlēšanās, republikāņu pretendentam nepieciešamas 1144 konventa delegātu balsis.
Romnija otrdienas uzvara abos štatos, domājams, vismaz uz brīdi, apturēs republikāņu partijas iekšienē uzsāktos meklējumus pēc “baltā bruņinieka”, kas spētu mobilizēt partijas atbalsta bāzi un vienlaikus stāties pretī pašreizējam Baltā nama saimniekam Barakam Obamam. Kamēr republikāņu konservatīvais spārns pret Romniju joprojām izjūt neuzticību, pateicoties viņa salīdzinoši liberāla politiķa reputācijai, kas gūta atrodoties gubernatora amatā, Santorums, kurš asi iestājas pret abortiem un geju laulībām, ar savu sociālo konservatīvismu pilnīgi droši atbaidīs absolūto vairākumu neatkarīgo vēlētāju. Un arī aptaujas liecina, ka vislielākās izredzes novembrī pārspēt Obamu ir tieši Romnijam.
Taču spiediens uz Romniju mazinājies, iespējams, tikai līdz nākamajai otrdienai, kad republikāņu priekšvēlēšanas vienlaicīgi notiks uzreiz desmit štatos – Aļaskā, Džordžijā, Aidaho, Masačūsetsā, Ziemeļdakotā, Ohaio, Oklahomā, Tenesī, Vērmontā un Virdžīnijā. Lai gan pašreizējam favorītam tiek prognozēta uzvara tādās pavalstīs kā Vērmontā un Masačūsetsā, tādos ar delegātiem bagātos štatos kā Ohaio un Džordžija viņa izredzes nebūt nav tik spīdošas. Kamēr Ohaio aptaujas liecina, ka vadībā ir Santorums, Džordžijā lielākais atbalsts tiek solīts bijušajam pārstāvju palātas spīkeram Ņūtam Gingričam. Tomēr Romnija pozīcijas Ohaio pēc otrdienas uzvaras Mičiganā un Arizonā varētu uzlaboties.