Sievietes alkst uzmanības, krāpnieki – naudas. Tā iespējams šķirties no milzu summām 9
Vai tā sieviete ir stulba? Kur tāds naivums vēl sastopams? Cik izmisušai ir jābūt, lai ko tādu darītu? Šādus jautājumus izteica daudzi pēc tam, kad izlasīja ziņu par kādu apkrāpto Latvijas sievieti, kura pēc iepazīšanās sociālajos tīklos ar kādu ārzemnieku kopumā viņam pārskaitījusi vairāk nekā 300 000 eiro. “Es nevaru raksturot cilvēku, kāds viņš ir – naivs vai nav naivs, vai viņš ir gudrs vai vēl kāds… Tā teikt – parasta Latvijas sieviete, lauku cilvēks,” intervijā TV3 krāpšanas upuri raksturojusi Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietniece Ilze Sokolovska.
“Mani skumdina šādi jautājumi – vai tā sieviete bija naiva? Mēs tik ļoti ātri, nezinot situāciju, nonākam pie slēdzieniem – naiva, stulba. Mums katram ir savi vājie punkti, un mēs pat nepamanīsim, ja kāds gribēs mūs apkrāpt. Kiberdrošības pasaulē ir teiciens – nav jautājuma, VAI kļūsi par upuri, bet – KAD kļūsi par upuri,” saka Londonā dzīvojošā juriste Inese Ejugbo, kura atbild par kiberdrošību advokātu birojā Londonā. “Diemžēl šādas situācijas ir pilnīgi reālas. Pēc mana bloga publicēšanas ar padomiem, kā izvairīties no apkrāpšanas, daudzas latviešu sievietes sazinājās ar mani, lūdzot padomu. Viņu zaudētās summas bija līdzīgas iepriekš minētajai,” saka I. Ejugbo.
Angliski to mēdz dēvēt par “romance fraud” (romantiskie krāpnieki), pasaulē šī tipa krāpšana ir ļoti izplatīta, bieži vien krāpnieks sarakstē ir nevis viens cilvēks, bet vesela grupa. 2015. – 2016. gadā Apvienotajā Karalistē šādi zaudēti vismaz 27 miljoni mārciņu (29,5 miljoni eiro), bet, piemēram, ASV Kalifornijas štatā pērn vien pazaudēti 173 miljoni dolāru (143 miljoni eiro). Un šie ir dati tikai par tiem noziegumiem, par kuriem ziņots policijai. Bieži vien cietušie policijā nevēršas, tādēļ patiesie krāpniecības apmēri nav zināmi. Nav runa tikai par viltus “atraitņiem armijniekiem”, kuri meklē sievietes pusmūžā, shēmas ir visdažādākās, mērķētas uz abiem dzimumiem.