Rolands Repša: Katru dienu kovida statistika, kāpēc neparāda, cik no saslimušajiem nav vakcinēti? Tā būtu labākā kampaņa! 110
Rolands Repša, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) katru dienu publicē izsmeļošu informāciju par Covid-19 izplatības gaitu, testēto, inficēto un mirušo cilvēku skaitu. Katrs, kas grib, var tur atrast daudz noderīgu datu gan par saslimušo vecuma un dzimuma sadalījumu, gan dinamiku, kādā viltīgā vīrusa delta variants pamazām izspiež alfu.
Bet, draugi mīļie – kur ir pati galvenā statistika? Cik procenti no inficētajiem, saslimušajiem un mirušajiem ir bijuši vakcinēti un cik ne? Vai vispār var būt labāka vakcinācijas reklāmas kampaņa kā uzskatāmi ar konkrētiem skaitļiem nodemonstrēt, ka Covid-19 apdraud gandrīz tikai nevakcinētos?
Jā, protams, būs arī saslimušie starp vakcinētajiem, jo vakcīnu drošums ir apmēram 90% robežās. Tātad kādiem 10% var nepaveikties par spīti potei. Tomēr arī tas tikai vēl krasāk izgaismos atšķirības pretestības spējās vīrusa uzbrukumam starp vakcinētajiem un vakcinācijas pretiniekiem.
Vakcinācijas pretiniekus es salīdzinātu ar karavīriem, kas ierakumos gaida ienaidnieka uzbrukumu, bet patronas saņemt nevēlas. Cīnīsies ar kailām rokām? Vai vienkārši padosies liktenim (lasi – dabiskajai izlasei)?
Esmu pārliecināts, ka šī aina mainīsies līdz gada beigām, kad vakcinācijas pretinieki ieraudzīs, ka Covid-19 plosās gandrīz tikai nevakcinēto vidū. ASV, kur ar vakcināciju arī neiet superspoži un pirmo poti dabūjuši 56% iedzīvotāju, jau paziņojušas, ka pandēmija pārvēršas par nevakcinēto cilvēku pandēmiju.
Saskaņā ar izglītības darbinieku vidū nule arodbiedrības veikto aptauju trešdaļa aptaujāto kategoriski neesot gatavi vakcinēties. Un skolotāji ir mūsu elite! Tomēr apmēram 45% no arodbiedrības aptaujātajiem ir jau vakcinējušies un 15% pārslimojuši. Kopā tātad 60% pedagogu ir aizsargāti. Izglītības ministre arī ziņo, ka no izglītības iestādēs strādājošajiem līdz 18. jūlijam kopā vakcinēti 58%. Tas nemaz nav tik slikts rādītājs. Cerams, līdz 1. septembrim būs vēl vairāk.
Katrā ziņā viens ir skaidrs – skolas sāks darbu normālā režīmā un pagājušās ziemas murgs neatkārtosies. Domāju, ka varētu būt vismaz kādi 10 procenti 7.–11. klašu skolēnu, kas labprāt mācītos attālināti arī turpmāk. Šiem patstāvību alkstošajiem bērniem jāorganizē elites virtuālā skola pa visu Latviju ar labākajiem skolotājiem. Varbūt tad arī nebūs vajadzīgs tik daudz skolotāju?
Ko vēl varētu darīt vakcinācijas veicināšanai? Vācijā šobrīd vakcinācijas galvenais uzsvars tiek likts uz maksimālu procesa vienkāršošanu un vakcinācijas iespēju pieejamību.
Tas nozīmē, ka iedzīvotāji nevis tiek gaidīti ierodamies lielajos vakcinācijas centros vien, bet vakcinētāji paši dodas turp, kur ir cilvēki, piemēram, uz lielveikaliem. Ieraugi tirdzniecības centrā dakteri ar špricīti, droši ej klāt, saņem poti un turpmāk staigā drošs! Arī Latvijā šāda iespēja ir, atliek to izmantot.