Foto: Pearl Photopix/SHUTTERSTOCK

Imunitāte redzama nagos! Kā šajā ziemā kopt rokas 0

Gaisa temperatūra te nokrītas, te pakāpjas. Ja, izejot ārā, aizmirsušies cimdi, rokas ziemu sajūt ar katru vissīkāko kapilāru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Aukstākajā gadalaikā ne vien sejai, bet arī roku ādai un nagiem nepieciešamas īpašas rūpes: kopšana, pastiprināta aizsardzība un barošana.

Šajā periodā ādai biežāk ir nosliece kļūt raupjai, sausai, īpaši, ja nevalkā cimdus. Dermatoloģei Lindai Kapteinei ir zinātniski pamatots šīs parādības izskaidrojums, jo sals un pat pastāvīgi svārstīga gaisa temperatūra, no telpām izejot ārā un atgriežoties, palielina perifēro asinsvadu slodzi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt ar šo jēdzienu apzīmē asinsrites daļu, kas pa vissīkākajiem asinsvadiem sasniedz no sirds vistālākās ķermeņa daļas, tātad plaukstas un pēdas.

Tieši kapilāri ādu un nagu saknes apgādā ar barības vielām.

Ja šī funkcija tiek nepilnīgi īstenota, āda kļūst sausa, nagi zaudē savu dabīgo mitrumu pat cimdos, ir trauslāki, sausāki, ātrāk lūst, slāņojas un šķeļas.

Imunitāti redz nagos

Kad saules ir mazāk, nagiem un ādas šūnu normālai atjaunošanai sāk pietrūkt vitamīnu. Visnepieciešamākie ir A un E vitamīns, svarīgs arī selēns, kalcijs, omega-3 taukskābes. Ziemā šīs vielas ir noderīgas gan ārīgi (kosmētiskajos un kopšanas līdzekļos), gan iekšķīgi (ar uzturu). Ja imunitāte darbojas nevainojami, izmaiņas nagu izskatā vērojamas jau pēc 1–1,5 mēnešiem.

Ziema imunitātei ir ļoti liela slodze. Tiesa, slimošanas laikā lietotie medikamenti – galvenokārt antibiotikas – pat neatkarīgi no gadalaika nagu struktūru mēdz ietekmēt nelabvēlīgi. Turklāt zāļu izraisītās pārmaiņas parasti ir pamanāmas tikai kādu laiku pēc ārstēšanās kursa beigām, tādēļ šos faktus ne katrs sasaista.

Foto: Shutterstock

Negaidīti, bet pat parasta slimošana, kuras pamatizpausme ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, var izraisīt nagu plaisāšanu un slāņošanos. Tas apstiprina vajadzību uzturēt augstu nepieciešamo barības vielu līmeni organismā un rūpēties par tā aizsargspējām, jo vitamīnus, minerālvielas un olbaltumvielas aukstā laikā organisms patērē intensīvāk nekā omulīgā siltumā. Tādēļ to nepietiekamības atspoguļojums ir pat pastiprināta ekzēma un psoriāze.

Pat cilvēkiem ar labu imunitāti, neraugoties uz ziemu bez barga sala, cimdu ignorēšana nav laba doma.

Cimdi ir pirmais nosacījums, lai no asā vēja pasargātu roku ādu. Ja ar kailām vai pat mitrām rokām dodas ārā vai pikojas, āda un nagi reaģē, drīz vien atklājot dažādas problēmas.

To ļoti labi var pamanīt cilvēki, kuri ziemā ar pliku roku atver automašīnas durvis, glāsta viedtālruņa ekrānu, lai gan pēdējo ērtībai jau kādu laiku eksistē tā sauktie gudrie cimdi, kuriem rādītājpirkstā un īkšķī ieausts vai ieadīts īpašs materiāls, kas ļauj izmantot skārienjutīgo ekrānu, nesaldējot rokas.

Sauss no slapjuma

Ne mazums ļauna gan sejas, gan roku ādai un nagiem nodara telpu sausais centrālapkures gaiss. Jutīgākiem cilvēkiem no tā āda pat plaisā un lobās. Lai āda nekļūtu pārāk sausa, rokas nav vēlams bieži mazgāt ar ziepēm. Tas vienlīdz attiecas uz visiem gadalaikiem, vienīgi ziemā nav tik viegli atgūt zaudēto mitruma līdzsvaru. Speciālie losjoni ir saudzīgāki par ziepēm, jo ne tikai attīra, bet arī mitrina.

Reklāma
Reklāma

Protams, ir gadījumi, kad bez nemitīgas roku mērcēšanas dažādi darbi nav paveicami, piemēram, mājas uzkopšana. Taču, izvēloties ziepes, dermatoloģe Linda Kapteine ziemā iesaka krēmīgās, ar taukainu sastāvu. Piedāvājums ir daudzveidīgs!

Foto – Pixabay.com

Ideālā gadījumā, ja darbs saistīts ar roku mērcēšanu vai krasām temperatūras maiņām, piemēram, trauku vai grīdu mazgāšana dažādos ūdeņos, vajadzētu uzvilkt gumijas cimdus, zem kuriem vēl būtu arī kokvilnas cimdiņi.

Sausas ādas problēmu var risināt ar kosmētiskiem līdzekļiem, taču palīdzību daudz efektīvāku padara pilnvērtīgs uzturs un, ja nepieciešams, arī speciāls vitamīnu komplekss. Jāsaprot, ka nagu lakas vai emaljas darbojas tikai profilaktiski, jo ir virspusējas, bet vitamīniem, kas starp citām vielām uzrādīti to sastāvā, ir nosacīta iedarbība – darbojas tikai kā ātrā palīdzība.

Taukumiņš ar maigumu

Foto: Lik Studio/SHUTTERSTOCK

• Raupjai un sausai ādai un nagiem vienlīdz par labu nāk gan kopšana ar speciāliem krēmiem un maskām, gan tautas līdzekļiem, piemēram, uzsildot (bet ne uzkarsējot!) kviešu dīgstu, olīvu vai citu kvalitatīvu eļļu, pēc tam ādu vai nagus maigi pamasējot.

• Ziemas krēmu sastāvā ūdenim jābūt aizstātam ar eļļām.

• Ja izmanto krēmus, ziemā ikdienas aprūpei nepieciešams ar biezu, treknu konsistenci un A vitamīnu sastāvā. Īpaši labs ir tāds, kas uz ādas atstāj aizsargslāni. Katrreiz pēc roku mazgāšanas gan jāuzklāj atkārtoti, tāpēc vērts nelielu tūbiņu vienmēr nēsāt līdzi somā.

• Labākam efektam aukstam laikam atbilstīgais krēms pirms gulētiešanas izmantojams pat kā barojoša maska. To uzklāj biezā slānī, tad uzvelk polietilēna cimdiņus, pēc tam – sasildītus kokvilnas cimdiņus, un var droši iet gulēt, lai nakts laikā krēms bagātīgi iesūcas ādā un to baro. Tā ir ļoti efektīva mājas SPA procedūra, bet ideālā gadījumā pirms tās roku ādu vispirms vēlams atbrīvot no atmirušajām šūnām, izmantojot skrubi vai vismaz kādu abrazīvu produktu, piemēram, izmantotos kafijas biezumus.

• Ja vien iespējams, reizes divas nedēļā rokas der palutināt ar parafīna procedūrām. Tās sniedz dziļu mitrināšanu ar sildošu efektu, kas labi iedarbojas gan uz ādu, gan nagiem. Procedūras laikā atveras poras, tiek stimulēta asinsrite, tādēļ barības vielas nonāk dziļāk ādā. Lai efekts saglabātos ilgstoši, ar vienu vien procedūru ir par maz.

• Ziemā intensīvi jālieto ienadžu eļļa – mitrinot un mīkstinot ādu ap nagu, tā aktivizē vielmaiņu naga saknē.

SVARĪGI

• Dermatoloģe Linda Kapteine mudina neaizrauties ar kosmētiskajiem līdzekļiem, ja āda aukstuma dēļ sākusi niezēt, radušies izsitumi, pūslīši, sārti plankumi, pirkstu galos radušās plaisiņas… Palīdzēs speciālie aptiekā nopērkamie dziedinošie krēmi vai ārsta padoms.

• Tāpat kā sejai, arī rokām krēmu lieto krietnu pusstundu pirms iešanas ārā, lai nav tas pats efekts, kas slapjām rokām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.