Vai iedzīvotāju viedoklis bēgļu jautājumā tiks sadzirdēts? 3
Vairākos novados – Tukuma, Ogres, Ropažu un Kocēnu – iedzīvotāji aktīvi pauduši viedokli pret iespējamo bēgļu apmešanos uz dzīvi novadā. Vai pašvaldības respektēs iedzīvotāju pausto gribu?
Ēriks Lukmans, Tukuma novada domes priekšsēdētājs: “Pirmkārt, pilsoniskā sabiedrība novadā ir ļoti aktīva, iedzīvotāji nav vienaldzīgi un vēlas piedalīties tā vai cita lēmuma pieņemšanā. Par to mēs viņiem sakām paldies. Jau 3. decembrī dome saņēma 1943 iedzīvotāju lūgumu rīkot publisko apspriešanu par bēgļu uzņemšanu. Otrkārt, arī novada pašvaldība iespēju robežās darīja savu – gan nosūtīja informāciju Ministru kabinetam, gan veica saraksti ar Ekonomikas ministriju, gan visos informācijas līdzekļos skaidroja iedzīvotājiem reālo situāciju novadā. Taču tobrīd vēl nebija pieņemts Patvēruma likums, turklāt tas stājās spēkā tikai janvārī. Neskaidrības izraisīja dažādas baumas, turklāt eļļu ugunī lēja masu medijos parādījušies dažādi briesmu stāsti par bēgļu rīcību. Diemžēl mums nācās pateikt, ka publisko apspriešanu šajā jautājumā nepieļauj spēkā esošie normatīvie akti un visa lemšana ir Saeimas rokās. Patvēruma meklētāju uzņemšanā būtiskākais ir mājokļu piedāvājums, bet pašvaldībai tādu iespēju nav, jo pašu iedzīvotāju dzīvojamās platības rindā gaida vairāk nekā 140 cilvēku. Tāpēc mūsu nostāja – ja bēglis pats atrod dzīvesvietu, lūdzu, lai iekārtojas, sameklē darbu un integrējas sabiedrībā.”
Artūrs Mangulis, Ogres novada domes priekšsēdētājs: “Tā kā jau ilgu laiku valdījusi neskaidrība par to, kas īsti valstī notiek bēgļu jautājuma sakarā, mēs arī īpaši nesaspringstam. Vēl jo vairāk tāpēc, ka nespējam bēgļiem piedāvāt dzīvesvietas, jo mūsu pašu cilvēkiem to nepietiek, rinda ir gara. Protams, iedzīvotāji pret patvēruma meklētāju uzņemšanu noskaņoti pārsvarā negatīvi. Un viņus var saprast. Kas notiks tālāk, grūti pateikt.”
Zigurds Blaus, Ropažu novada domes priekšsēdētājs: “Mūsu novada 160 iedzīvotāji savā iesniegumā pauda, ka tik svarīgu jautājumu kā imigrantu izmitināšana nedrīkst īstenot bez Latvijas iedzīvotāju vairākuma akcepta, jo saskaņā ar likumu vietējām pašvaldībām ir jāievēro attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses. Cilvēkus uztrauc citu Eiropas valstu bēdīgā pieredze gan ar papildu sociālā sloga radīšanu pamatiedzīvotājiem, gan ar dažādu likumpārkāpumu skaita palielināšanos, gan ar tradicionālo kultūras vērtību apdraudējumu. Mēs vērsāmies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, taču saņēmām atbildi, ka pašvaldībai nav tiesību organizēt iedzīvotāju pieprasīto publisko apspriešanu par patvēruma meklētāju uzņemšanu. Mūsu apstākļos situāciju saasināja plāns Muceniekos blakus bēgļu centram ierīkot nelegālo imigrantu aizturēšanas vietu, kas būtībā būs cietuma tipa iestāde. Sākumā iedzīvotāji domāja, ka tikai paplašinās bēgļu centru, bet tad uzzināja par nelegālajiem imigrantiem un satraucās ne pa jokam. Cilvēkus var saprast, jo viņi patiešām jūtas apdraudēti, ja pavisam tuvu dzīvesvietai top slēgta tipa iestāde. Konsultējāmies ar Iekšlietu ministriju, iespējams, mums tomēr atļaus rīkot iedzīvotāju publisko apspriešanu, bet tik un tā ir sajūta, ka tā neko nedos, jo Ministru kabinets no iecerētā nelegālo imigrantu centra iekārtošanas neatkāpsies. Tomēr šajā situācijā ir arī kaut kas pozitīvs – tiekoties ar Nodrošinājuma valsts aģentūru, mums izteica cerību, ka Muceniekos ieprojektēs arī multifunkcionālo centru vietējiem iedzīvotājiem.”
Jānis Olmanis, Kocēnu novada domes priekšsēdētājs: “Iniciatīvas grupa plāno līdz 1. martam pabeigt iedzīvotāju aptauju par patvēruma meklētāju uzņemšanu novadā. Anketas pieejamas visu piecu pagastu pārvaldēs, bibliotēkās, kultūras namos. Pēc aptaujas spriedīsim, kā rīkoties, bet jau tagad varu pateikt – tā kā novads atrodas tuvu Valmierai, kur ir lielas dzīvokļu grūtības, arī pie mums ir tāpat.”