Rokas nauda 0
Vai var atgūt iemaksāto avansu par pļaujmašīnas iegādi, ja naudas pārskaitījums jau ir veikts, bet esmu pārdomājusi? Ir faktūrrēķins, bankas iemaksas dokuments, bet prece, par laimi, vēl nav piegādāta. Violeta Bērziņa Alūksnes novadā
Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Ilze Žunde uzsver, ka šajā gadījumā vispirms būtu jānoskaidro, kā maksājums dokumentos ir definēts – vai tā ir rokas nauda, avanss, pirmā iemaksa vai kā citādi.
Rokas naudas līgumu lielākoties slēdz par nozīmīgiem darījumiem, piemēram, nekustamā īpašuma vai automašīnas iegādi. Parasti to izmanto kāda cita līguma izpildes nodrošināšanai, sagatavojot atsevišķu dokumentu vai iekļaujot to pamatlīgumā. Savukārt avanss ir iepriekšēja iemaksa uz nākotnē izdarāmā maksājuma rēķina.
Ja pastāv strīds starp pusēm, vai iemaksātā summa ir avanss vai rokas nauda, to uzskata par rokas naudu tikai tad, ja, līgumu noslēdzot, šī summa tā ir apzīmēta.
Ja patērētājs ir maksājis avansu par preci, bet izlemj to tomēr neiegādāties, viņam ir tiesības saņemt atpakaļ šo summu, ja puses nav vienojušās citādi jeb ja līgumā nav iekļautas citas normas. Praksē mēdz būt arī situācijas, kad avansa maksājumu ietur kā līgumsodu par saistību neizpildi. Tomēr arī tad var vērtēt šī soda samērīgumu.
Ja ir noslēgts rokas naudas līgums un līguma neizpildē ir vainojams tās devējs, viņš zaudē tiesības atprasīt iemaksāto summu. Ja līguma neizpildē vainojams rokas naudas saņēmējs, viņam iemaksātā summa jāatdod divkāršā apmērā.