Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: HO/AFP/LETA

Cik daudz darba vietu cilvēkiem atņem roboti? 0

Vairāk nekā pusi visu darba vietu līdz 2025. gadam aizņems dažādas mašīnas – ar tik skaļiem paziņojumiem aizvadītajā Pasaules ekonomikas forumā Davosā izcēlās foruma organizatori.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Tomēr velns nav tik melns, kā to mālē, – mašīnu uzvaras gājiens nāks mijiedarbībā ar krietni pieaugošu kopējo darba vietu skaitu, kas nozīmē, ka mašīnu un robotu izstrāde, ražošana, attīstīšana un pārvaldīšana radīs ievērojamu skaitu jaunu, tostarp šobrīd vēl nezināmu darba vietu.

Forumā prezentētajā pētījumā teikts, ka 2025. gadā roboti u. c. veida mašīnas būs atbildīgas par 52% kopējā pasaulē paveiktā darba. Tāpat jau līdz 2022. gadam apmēram 75 miljoni līdzšinējo darba vietu būs izzudušas, bet labā ziņa – tas novedīs pie 133 miljoniem jaunu darba vietu rašanās. Lielākais izaicinājums gan būšot darbiniekiem iemācīt jaunas prasmes, lai tie prastu strādāt darba vietās, kas vēl tikai radīsies.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu pētījums rāda, ka nedz uzņēmumi, nedz valdības vēl līdz galam nav aptvērušas šīs ceturtās industriālās revolūcijas izaicinājuma tvērumu,” norādīja foruma valdes locekle Sādia Zahidī. Pētījuma autori uzskata, ka jaunās darba vietas īpaši izmantos cilvēku labākās īpašības un tās apvienos ar priekšrocībām, ko dod roboti. “Jaunajām darba vietām būs arī nozīmīgs sociālekonomiskais un demogrāfiskais faktors, piemēram, darba vietas palīdzēs risināt arvien pieaugošo vidusšķiras pieprasījumu pēc darba vietām, kas strauji attīstās, kā arī ļaus nodrošināt atpūtu un lielisku veselības aprūpi attīstītajās valstīs, kas strauji noveco.”

S. Zahidī sacīja, ka uzņēmumu aptauja rāda, ka tikai viens no trim uzņēmumiem nākotnē gatavojas iesaistīties to savu darbinieku izglītošanā, kuru darba vietas tuvākajā laikā varētu izzust. Puse uzņēmumu arī saprot, ka līdz 2022. gadam viņu darbinieku skaits varētu samazināties uz divkārt, bet divi no pieciem uzņēmumiem gatavojas darbinieku skaitu palielināt. Rezultāti rāda, ka vismaz daļa kompāniju jaunāko no revolūcijām varētu mēģināt izmantot kā iespēju samazināt izmaksas…

Ietekmīgās Vācijas arodbiedrību asociācijas “DGB” pārstāvis Reiners Hofmans forumā brīdināja, ka pārāk straujas nodarbinātības izmaiņas cilvēkos var radīt neapmierinātību. “Cilvēki pieņems izmaiņas un ar tām samierināsies tikai tad, ja tehnoloģijas viņiem kalpos, nevis otrādi.”

Arī pētījuma autori nav aizmirsuši par iespējamajām ēnas pusēm. Pētījumā norādīts, ka būtiskās pārmaiņas pieprasīs ievērojami uzlabotu koordināciju starp darbiniekiem, uzņēmumiem un likumdevējiem. “Ja ar pārmaiņām tiks galā gudri, tās radīs pavisam jauna veida ļoti labi apmaksātas darba vietas, kas ļaus būtiski uzlabot cilvēku dzīves līmeni. Taču, ja pasaulei ar pārmaiņām neizdosies tikt galā, tas var novest pie arvien lielākas plaisas starp zemi un augsti kvalificētās darba vietās strādājošajiem, tāpat arī pie arvien lielākas nevienlīdzības un plašākas polarizācijas.”

Pieci nosacījumi, lai uzņēmumi pārmaiņas izmantotu savā labā

Uzņēmumiem un nozarēm jāievieš vienota pieeja darbaspēka transformācijā un izglītošanā.

Uzņēmumiem jādefinē kompānijas paplašināšanās stratēģija.

Reklāma
Reklāma

Valdībām jāizstrādā moderna darba tirgus politika.

Politikas veidotājiem un investoriem jāapsver iespēja izveidot jauna veida pieeju darba vietu radīšanā Ceturtajā industriālajā revolūcijā.

Visām ieinteresētajām pusēm jāatrod vienota valoda, runājot par prasmju definēšanu un novērtēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.