Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
ASV Merilendas universitātes Medicīnas skolas Baltimorā ķirurgi paziņojuši par sensacionālu operāciju – 7. janvārī 57 gadus vecam pacientam pirmo reizi pasaulē pārstādīta ģenētiski modificētas cūkas sirds. Līdz šim sirds darbojas normāli.
Operācija ilgusi septiņas stundas un ķirurgiem pirms tam bija jāsaņem īpaša ASV medicīnas jomu uzraugošo iestāžu atļauja šādai manipulācijai.
Ar hronisku sirds slimību pēdējā stadijā slimajam Deividam Benetam tā bija vienīgā iespēja palikt dzīvam. Bez operācijas viņš drīz nomirtu. Zinātnieki jau agrāk secinājuši, ka cūkas iekšējie orgāni – sirds, plaušas, nieres – būtu derīgi pārstādīšanai cilvēkam, ja izdotos novērst to atgrūšanos.
Iepriekš cūkas āda izmantota pārstādīšanai plašu apdegumu gadījumos un transplantēti arī sirds vārstuļi.
Šim nolūkam eksperimentālā kārtā audzē īpaši ģenētiski modificētus dzīvniekus. Konkrētajā gadījumā no cūkas ģenētiskā koda “izslēgti” vairāki gēni, tostarp tā sauktais “cukura” gēns, kas atbild par pārtikas fermentācijai nepieciešamās izomaltāzes izdalīšanu.
Savukārt dzīvnieka kodam pievienoti seši cilvēka gēni. Pretējā gadījumā neizbēgama būtu cilvēka imūnsistēmas spēcīga reakcija, kas atgrūstu orgānu.
Mediķi norāda, ka riski joprojām ir lieli, bet, ja Deivida Beneta dzīve turpināsies, tas atvērs milzīgu potenciālu nākotnei.
Visā pasaulē hroniski trūkst ziedotu orgānu. Tikai ASV vien katru gadu, nesagaidījuši savu kārtu pārstādīšanai, mirst vairāk nekā 6000 cilvēku.
Tā sauktā ksenotransplantācija jeb audu, orgānu, šūnu pārstādīšana no citas bioloģiskās sugas cilvēkam atrisinātu šo problēmu.