Robežu sargās ar mākslīgo intelektu 0
Nākamgad Valsts robežsardze (VRS) vienā no robežkontroles punktiem uz austrumu robežas izmēģinās intelektuālās mobilās kontroles ierīci, kurā ietverts arī mākslīgais intelekts.
VRS stratēģiskās attīstības un sabiedroto attiecību nodaļas galvenā inspektore Kristīne Pētersone konkrētu iekārtas testēšanas vietu vēl neatklāja.
Sistēma tiks izmantota attiecībā uz trešo valstu pilsoņiem, kuri vēlas šķērsot ES robežu.
Apmēram 4,5 miljonus eiro vērtais projekts “iBorderCtrl” tikšot testēts uz Ungārijas, Latvijas un Grieķijas robežām. Projekta mērķis esot paātrināt robežšķērsotāju plūsmu uz ES ārējām robežām, un tā vadošais partneris ir Luksemburgas programmatūras, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompānija “European Dynamics Luxembourg”. Eiropas Komisija projekta īstenošanai Latvijā piešķīrusi 99 000 eiro VRS.
Kā ziņo Britānijas laikraksts “Telegraph”, iekārta ceļotājiem lūgs augšuplādēt viņu pases un vīzas attēlus, apliecinājumu par finansiālo nodrošinājumu un tad, izmantojot tīmekļa kameru, robežsargs – datoranimācija – lūgs atbildēt uz jautājumiem, piemēram: “Kas ir jūsu koferī?” Tehnoloģija, analizējot ceļotāju sejas kustības, esot spējīga izskaitļot, vai intervējamais melo. Robežšķērsotājiem, kuri pirmsskrīninga fāzē būs raksturoti kā zema riska, būs jāiziet īsa informācijas izvērte, bet augsta riska pasažieriem būs paredzēta padziļinātāka pārbaude.
Pirmie testi liecina, ka tehnoloģijas precizitāte esot ap 76 procentiem, tomēr izstrādātāji uzsver, ka viņi to var paaugstināt līdz 85 procentiem. Mākslīgajam intelektam atbalstu sniegs robežsargi, kuri izmantos savā rīcībā esošās ierīces, lai automātiski pārbaudītu informāciju, salīdzinot sejas attēlus, kas uzņemti pirmsskrīninga fāzē ar pasu attēliem un fotogrāfijām, kuras uzņemtas iepriekšējās robežšķērsošanas reizēs.
Tehnoloģijas izstrādātāju “European Dynamics Luxembourg” projektu koordinators Džordžs Bultadaks uzsvēris: “Mēs izmantojam pastāvošas un pārbaudītas tehnoloģijas, tāpat kā jauninājumus, lai stiprinātu robežsargus un uzlabotu robežkontroles procedūru precizitāti un efektivitāti.”