Vai robežsargi drīkst pārmeklēt, pārbaudīt mantas un aizturēt? Kādas ir viņu pilnvaras? 13
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai robežsardzes darbinieki drīkst pārmeklēt robežšķērsotāju, un vai viņiem ļauts pārbaudīt visas mantas, caurskatīt automašīnas salonu un bagāžnieku? Cik ilgi drīkst aizturēt cilvēku, kurš šķērso robežu?” – jautā Edmunds L.
Drīkst pārmeklēt
Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone skaidro, ka, pamatojoties uz Valsts robežsardzes likuma 19. pantu robežsardzes amatpersonas drīkst pārmeklēt robežšķērsotāju, ja persona ir aizturēta normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Pārmeklēšanu veic tā paša dzimuma robežsargs, personu vizuāli apskatot, pārbaudot pie tās esošos priekšmetus un vielas un izņemot tos priekšmetus un vielas, kuras var izmantot, lai uzbruktu, vai ar kurām iespējams nodarīt kaitējumu citām personām vai sev, un priekšmetus un vielas, kuras personai ir aizliegts glabāt pagaidu turēšanas telpā un speciāli aprīkotā transportlīdzeklī.
Latvijas Republikas valsts robežas likuma 27. panta trešās daļas 3. punktā teikts, ka personai, kura ierodas ārējās robežas šķērsošanas vietā, pārbaudes laikā ir pienākums pēc Valsts robežsardzes amatpersonas pieprasījuma uzrādīt pārbaudei savā valdījumā esošo transportlīdzekli, kuģošanas līdzekli, gaisa kuģi, mantas un preces un to pavaddokumentus.
Aizturēšanas ilgums atkarīgs no iemesla
Atbilstoši robežsardzes likuma 19. pantam personu, kas aizturēta normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, robežsargam ir tiesības ievietot pagaidu turēšanas telpā uz laiku līdz 48 stundām.
Pamatojoties uz Administratīvās atbildības likuma 71. pantu, personu administratīvi aizturēt drīkst ne ilgāk kā uz četrām stundām.
Tāpat Valsts robežsardzes amatpersonām saskaņā ar Imigrācijas likumu ir tiesības aizturēt ārzemnieku šā likuma 51. pantā noteiktajos gadījumos līdz 10 diennaktīm un 60. pantā noteiktajā gadījumā – ne ilgāk par 48 stundām.
Valsts robežsardzes amatpersonām, veicot dienesta pienākumus, ir tiesības pārbaudīt transportlīdzekli, tajā esošās mantas, kā arī pārmeklēt un aizturēt personu gan robežšķērsošanas vietā, gan valsts teritorijā, kontrolējot, kā tiek ievēroti noteikumi par ārzemnieku ieceļošanu, uzturēšanos, nodarbinātību, izceļošanu un tranzītu.