Foto: Cynoclub/SHUTTERSTOCK

Robežas slēgtas! Kādas ir mājdzīvnieku pārvadājumu iespējas? 0

Līdz ar valsts robežu slēgšanu dzīvnieku audzētājus un cilvēkus, kas nolēmuši kļūt par kucēna vai kaķēna saimniekiem, kā arī iedzīvotājus ārpus savas valsts robežas nodarbina šāds jautājums – kā un vai kopā ar mājdzīvnieku iespējams šķērsot robežu, braucot pa sauszemi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Konsultē PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa.

Kā pašreizējā situācijā atgriezties no ārzemēm mājās ar savu mājdzīvnieku?

CITI ŠOBRĪD LASA

Visi noteiktie ceļošanas ierobežojumi attiecas gan uz privātpersonām, gan viņu lolojumiem – dzīvniekiem. Ja privātpersona ieceļo no trešās valsts, kontroli uz robežas veic muita.

Dzīvnieku audzētāji un cilvēki, kas iegādājušies kucēnus vai kaķēnus ārzemēs un gaida tos mājās, ir ļoti satraukti – kad un kādā veidā šie dzīvnieki varēs nokļūt mājās?

Pašreiz noteiktie ceļošanas ierobežojumi ir saistoši visiem Latvijas iedzīvotājiem, arī dzīvnieku audzētājiem. Tas nozīmē – ja privātpersona nedrīkst ceļot, to nedrīkst darīt arī viņa mājdzīvnieks.
Ja, piemēram, kucēns patlaban atrodas Tallinā Igaunijā, dzīvniekam tur arī jāpaliek, līdz ierobežojumi tiks atcelti. Tomēr ieteicams sazināties ar Igaunijas pārtikas un veterināro dienestu, lai saņemtu precīzāku konsultāciju.
Tomēr, ja kucēns vai kaķēns no audzētavas Tallinā tiek pārdots personai uz Latviju – tas ir komercdarījums, un komerctransporta kustība nav apturēta, tāpēc vajadzētu sazināties ar Igaunijas (vai tās valsts, kur mājdzīvnieks atrodas) pārtikas un veterināro dienestu, lai saņemtu komercpārvadājumam nepieciešamo veselības sertifikātu.

Vai minētie robežu šķērsošanas ierobežojumi attiecas arī uz reģistrētiem dzīvnieku pārvadātājiem, kas varētu būt risinājums, kā mājdzīvnieku varētu nogādāt mājās?

Reģistrēti dzīvnieku audzētāji, kas nodarbojas ar dzīvnieku pārvadāšanu, tāpat kā līdz šim var saņemt attiecīgās valsts kompetentās iestādes izdotu veterināro sertifikātu un turpināt komerciālos pārvadājumus, izmantojot dzīvnieku pārvadātāju pakalpojumus.
Ja pārvadājuma mērķis ir komerciāls, tad mājdzīvnieks tiek traktēts kā “krava”. Komerciālos pārvadājumus uz Eiropas Savienības ārējās robežas kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests. Uz iekšējās robežas kontrole netiek veikta.

Reklāma
Reklāma

Kur var atrast sarakstu ar reģistrētiem mājdzīvnieku pārvadātājiem?
Latvijā reģistrētie dzīvnieku pārvadātāji un to transportlīdzekļi ir reģistrēti Pārtikas un veterinārajā dienestā. Reģistrs ir atrodams tā tīmekļvietnē: www.pvd.gov.lv, sadaļā Reģistri.
Svarīgi ielāgot, ka lolojumdzīvnieks par komerciālu pārvadājumu tiek uzskatīts tikai tad, ja dzīvnieka tirgotājs ir reģistrēts, kuram ir tiesības nodarboties ar dzīvnieku tirdzniecību un kurš šim pārvadājumam saņēmis attiecīgās valsts kompetentās iestādes izdotu veterināro sertifikātu.

Vai pārvadājumi starp Baltijas valstīm varētu tikt atļauti agrāk nekā ar citām valstīm?

PVD rīcībā nav šādas informācijas. Kā minēts iepriekš, komerciāliem lolojumdzīvnieku pārvadājumiem pagaidām ievešanas ierobežojumi no trešajām valstīm nav noteikti, jo tā ir krava un kravu kustība uz Eiropas Savienības ārējās robežas notiek noteiktajā kārtībā. Savukārt uz Eiropas Savienības iekšējām robežām PVD robežkontroli neveic.

Arī aviopārvadājumi nav iespējami!

Aviokravu pārvadājumu AirKargo aviotransporta menedžeris eksporta jautājumos Viesturs Pinka: “Nodarbojamies ar dzīvnieku kravu aviotransportu, un šis ir brīdis, kad šāda veida pārvadājumi līdz ar pasažieru reisu atcelšanu līdz 2020. gada 15. aprīlim ir atcelti līdz tālākiem norādījumiem.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.