Jautājums par vienoto atalgojuma sistēmu raisa domstarpības koalīcijā 1
Pēdējā laikā starp koalīcijas partneriem ZZS un “Vienotību” arvien biežāk novērojamas domstarpības par it kā tehniskiem jautājumiem. Pagājušajā nedēļā “Vienotības” deputāti Saeimā iebilda pret ZZS virzīto Valsts ieņēmumu dienesta reformas projektu. Vakar Ministru kabinets, neraugoties uz “Vienotības” iebildumiem, apstiprināja likuma grozījumus, kas paredz virkni valsts un pašvaldību uzņēmumu atbrīvot no pienākuma sniegt informāciju par izmaksātajiem atalgojumiem.
Partijas “Vienotība” valde gan iepriekš bija paudusi bažas, ka šie Finanšu ministrijas (FM) sagatavotie grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā negatīvi ietekmēs vienotās atlīdzības sistēmas principus. Šobrīd informāciju par amatpersonu un darbinieku saņemtajām atlīdzībām uzskaites sistēmā iesniedz 584 institūcijas. FM iecerējusi 233 no tām (valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības) atbrīvot no šī pienākuma, par iemeslu minot administratīvā sloga samazināšanu un informācijas apjoma optimizēšanu. “Vienota valsts tiešās pārvaldes iestāžu amatpersonu (darbinieku) atlīdzības datubāze ļauj operatīvi un objektīvi novērtēt finanšu situāciju valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās. Atstājot šajā datubāzē informāciju vienīgi par valsts tiešās pārvaldes iestāžu, augstskolu un zinātnisko institūtu amatpersonu (darbinieku) atalgojumiem, bet atsakoties apkopot datus par valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās izmaksātajām atlīdzībām, valstij pieejamā informācija būs nepilnīga un nesniegs objektīvu informāciju par patieso finanšu situāciju valsts un pašvaldību institūcijās,” savā paziņojumā norāda “Vienotība”. Partija arī uzsver, ka vienota un atklāta valsts un pašvaldību iestāžu amatpersonu un darbinieku atlīdzības uzskaites sistēma ir fundamentāla tiesiskas valsts pārvaldes sastāvdaļa un vienīgi šādā formā tā nodrošina, ka personas, kuras tiek uzturētas no nodokļu maksātāju naudas, patiešām saņem atalgojumu pēc vienlīdzīgas un saprotamas sistēmas. “Finanšu ministres iecere no šīs sistēmas atteikties nav saprotama un ilgākā termiņā šādas informācijas trūkums var atstāt graujošu ietekmi uz šobrīd nostiprinātajiem vienotās atlīdzības sistēmas principiem,” raizējas “Vienotība”.
FM kategoriski noraida “Vienotības” pārmetumus attiecībā uz šo likumprojektu, jo tas neradot ietekmi uz vienotās atlīdzības sistēmas principiem. Pašlaik valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības informāciju par atalgojumiem sniedz gan Valsts ieņēmumu dienestam (VID), gan FM. Sanāk dubulta dokumentu iesniegšana, jo ministrija šos datus redz VID datubāzēs. Tādēļ valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības, par kurām informācija jau ir pieejama VID, varēs nesniegt to ministrijai. “Visa informācija par kapitālsabiedrībās nodarbināto atlīdzību joprojām būs pieejama datubāzēs, bet publiski pieejamās informācijas apjoms nemainīsies. Tā informācija, kas bija publiski pieejama institūciju mājas lapā, arī turpmāk tādā pašā apmērā būs pieejama,” norādīja ministrija.
Valdībā gan likumprojekts tika pieņemts bez liekām diskusijām. Līdz ar to turpmāk informācija datubāzē būs jāiesniedz 351 institūcijai un uzskaites sistēmā tiks uzkrāta tikai tā informācija, kas šobrīd tiek izmantota finanšu aprēķiniem valsts budžeta izstrādes procesā, kā arī analītiskiem mērķiem.