Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Shutterstock

Rīta rituāla sastāvdaļa – aromātiska kafija. Ieteikumi, kā dažādi pagatavot gardu kafiju 0

Daudziem rīts sākas ar krūzi karstas kafijas. Lai gūtu baudījumu dzerot, būtiski izvēlēties piemērotu malumu, kafijas daudzumu un pagatavošanas metodi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Tiekoties ar kafijas pārstrādes lietpratējiem, šķiet likumsakarīgi vispirms noskaidrot, kuru kafijas šķirni eksperti vērtē kā labāko un kas ir pārdotākā. – Līderpozīcijas pieder arabikas šķirnes pupiņām, kas audzētas Etiopijā, – uzskata kafejnīcas grauzdētavas “Rocket Bean Roastery” līdzīpašnieks Mārtiņš Dzenis.

Arabikas dzimtene ir Etiopija, bet mūsdienās šo kafijas šķirni audzē arī citos reģionos, kas atrodas tuvu ekvatoram un kur ir tropu un subtropu klimats, piemēram, Dienvidamerikā, Centrālamerikā, Āfrikā, Āzijā un Okeānijā. Kafijai patīk tropiskajam klimatam raksturīgais siltums un mitrums, dabiskā augšanas vide ir augstkalne – jo augstāk atrodas plantācija, jo aromātiskākas ir pupiņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Arabikas kafijai raksturīgs jasmīna un naktsvijoļu aromāts un augļu garša, taču tā var atšķirties atkarībā no ģeogrāfiskās izcelsmes, piemēram, augļu garšu var papildināt rūgtena riekstu piegarša, šokolādes, karameļu vai meža ogu aromāts, – skaidro Mārtiņš. – Interesanti, ka Brazīlijā vai Centrālamerikā augušai kafijai var būt izteikta halvas vai melnās šokolādes vai arī melnās šokolādes un žāvētu plūmju garša. Kenijas arabiku var pazīt pēc upeņu garšas un aromāta, dažkārt jūtama pat tikko noplūkta dārza tomāta nots.

Ja kafijas pupiņas ir ļoti rūgtas, tas nozīmē, ka nav pareizajā laikā novāktas vai apstrādes procesā kaut kas izdarīts aplam, brīdina speciālists. Novākšana ir sarežģīts process, jo kafijas pupiņas, tāpat kā zemenes, nenogatavojas vienlaikus – uz koka var būt gan gatavi, gan negatavi, gan jau pārgatavojušies augļi.

Gatavie kafijas augļi satur daudz cukura. Ja tā trūkst, garša mainās uz slikto pusi. – Grauzdējot kafijas pupiņas, cukurs karamelizējas, produktam piešķirot patīkamu saldskābu garšu. Uz to mēs savā grauzdētavā tiecamies, – uzsver Mārtiņš.

Negrauzdēta kafija ir bezgaršīga. Tikai karsēšanas procesā pupiņās veidojas aromātiskas vielas. – Vispirms no augļa izloba sēklas jeb pupiņas (tās vienā auglī var būt divas vai trīs, dažkārt tikai viena), izmantojot mazgāšanas metodi. Pēc tam tās 10–15 minūtes grauzdē speciālā iekārtā +200 °C. Šajā procesā pats galvenais uzdevums ir kafijas pupiņās esošā cukura karamelizēšana.

Lielākā kafijas ražotāja ir Brazīlija, pēc tam Vjetnama, kas ražo pārsvarā robusta šķirni. Speciālists stāsta, ka tajā ir divreiz vairāk kofeīna nekā arabikā. Ja kafijā ir augsts kofeīna līmenis, dzerot to, rodas nepamatots sa­traukums. Arī sirdij tas ir pārbaudījums, brīdina Mārtiņš.

6 padomi kafijas mīļiem
1. Kafijas lielākie ienaidnieki ir gaiss/skābeklis un gaisma.
2. Ieteicams iegādāties ne vairāk kā 200 g kafijas pupiņu, jo tās jau nedēļu pēc uzglabāšanas sāk zaudēt savas īpašības.
3. Kafijas pupiņas jāmaļ pirms dzēriena pagatavošanas.
4. Maltas kafijas garša un aromāts pasliktinās dažas minūtes pēc malšanas vai kad atvērts vakuuma iepakojums.
5. Vidēja maluma kafija der gandrīz visiem kafijas pagatavošanas veidiem.
6. Smalka maluma kafija piemērota dzēriena pagatavošanai, izmantojot filtru. Šo kafiju pēc malšanas var uzglabāt visilgāk, jo sīkās daļiņas cieši piegulst cita citai, līdz ar to ir mazāka saskare ar gaisu.

Reklāma
Reklāma

KĀ PAGATAVOT KAFIJU

Foto – Shutterstock

Nospiedējkannā (french press)
• Ielejot karstu ūdeni, vispirms sasilda trauku.
• Tad ieber maltu kafiju (60–70 g vai 6–7 tējkarotes uz litru ūdens). Lai būtu labs rezultāts, ieteicama vidēja maluma kafija.
• Lej traukā karstu, bet ne verdošu ūdeni (+92…+96 °C). Apmaisa, lai tas varētu vienmērīgi iesūkties kafijā.
• Uzliek spiedkannai vāku, lai dzēriens saglabātu bagātīgo aromātu.
• Ļauj kafijai ievilkties 3–4 minūtes, tad nospiež virzuli.
• Pasniedz uzreiz pēc nospiešanas.
• Kafijai ir niansēta un piesātināta garša, tā ir dzidra.

Ja kafija ir rūgta, tā bijusi pārāk ilgā saskarsmē ar ūdeni, kafijas malums bijis par smalku vai tās pagatavošanas laiks – par ilgu. Ja kafija ir pliekana, visbiežāk tam par iemeslu ir rupjš kafijas malums vai pārāk ilgs gatavošanas laiks.

Foto – Shutterstock

Caur filtru
• Lej aukstu ūdeni kafijas vārāmās ierīces ūdens nodalījumā.
• Izvēlas pareizā lieluma filtru un ieber 60–70 g vai 6–7 tējkarotes kafijas uz litru ūdens.
• Kafijas slānim jābūt vienmērīgam un 2,5–5 cm biezam, lai ūdens tecētu cauri vienmērīgi un pareizajā ātrumā.
• Lai izvairītos no filtra papīra aizsprostošanās, kafiju nevajadzētu sakratīt.
• Pirms pasniegšanas dzērienu apmaisa, lai apakšējais slānis, kur kafija stiprāka, sajauktos ar virsējo.
• Lieto 30 minūšu laikā pēc pagatavošanas.

Nekad nevajadzētu šķaidīt iepriekš uzlietu kafiju ar svaigu. Nevajadzētu arī steigties un ņemt kafiju, kamēr visa nav iztecējusi cauri filtram.

Foto – Shutterstock

Kafija krūzītē
• Krūzītē ieliek 1,5–2 tējkarotes kafijas uz 200 ml ūdens.
• Lej karstu (+92…96 °C), bet ne verdošu ūdeni.
• Mazliet apmaisa un ļauj kafijai ievilkties trīs minūtes.
• Apmaisa vēlreiz, lai dzēriens iegūtu vienmērīgu garšu.

Neļaujiet kafijai atdzist – auksta tā kļūst rūgta, jo biezumi pārāk ilgi mirkst ūdenī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.