Psihiatre-narkoloģe: “Alkohola lietošanā mēs ieņemam pirmās vietas” 83
“Mēs ieņemam statistiski pirmās vietas alkohola lietošanā,” to TV24 raidījumā “Uz līnijas” sacīja psihiatre un narkoloģe Rita Kuzņecova.
Viņasprāt, pārmērīgs alkohola pateriņš Latvijā ir veidojies jau vēsturiski, caur tradīcijām. “Mūsu tradīcijas ir ļoti daudz saistītas par un ap alkohola lietošanu. Mēs visi pieņemam, ka mēs svētkus varam svinēt ar alkoholu, ka mēs nedēļas nogales varam tā pavadīt,” skaidro Kuzņecova.
Viņa arī piebilst, ka bažīgo situāciju sekmējis arī tas, ka Latvijā netiek tik daudz domāts par psihisko veselību, cik par fizisko veselību.
Psihiatre skaidro, ka bieži vien cilvēki izvēlas patērēt alkoholu gluži kā zāles, lai justos labāk. “Es domāju, ka atrisinot kaut kādas savas psihiskās saslimšanas problēmas, šis alkohola lietošanas apjoms varētu arī mazināties,” pieļauj Kuzņecova.
Lai mazinātu alkohola patēriņu, Latvijā šobrīd ir ierobežotas grādīgo dzērienu reklāmas, kā arī to pārdošanas laiks tirdzniecības vietās. Narkoloģe apgalvo, ka šie likumi var palīdzēt tikai nedaudz, jo vispirms jāmeklē un jārisina cēloņi, kāpēc cilvēki grib dzert alkoholu.
“Ja tie cilvēki, kuri jau ir lietotāji, ja viņi vismaz vērstos pēc palīdzības un saprastu to, ka viņi tiks uzklausīti, ja mūsu medicīnas sistēma būtu viņiem ļoti atbalstoša un mēs to spētu uzlabot, tas strādātu vēl labāk,” uzskata narkoloģe.
Viņa norāda, ka ļoti jādomā par sabiedrības izglītošanu šajā jautājumā. Par alkohola problēmu beidzot ir jārunā, nevis jāturpina tā ignorēt, kā tas ir bijis ļoti daudzus gadus.
Vad: es pareizi saprotu, ka reklāmas ierobežošana un alkohola tirdzniecības laika ierobežošana – tā ir cīņa ar sekām, nevis iemesliem un cēloņiem?
Vaicāta, kas būtu pirmie soļi, lai risinātu šo samilzušo problēmu, Kuzņecova jau atkārtoti uzsvēra izglītošanu.
“Es domāju, ka izglītošana skolās, izglītošana ģimenē, izglītošana arī psihiskās veselības jomā par to, kā palīdzēt, kur vērsties un to, ka tas vispār ir iespējams,” skaidro psihiatre, norādot, ka pagaidām vēl ir gana daudz cilvēku, kuri nemaz nezina, ko darīt ar tuviniekiem, kuri atrodas alkohola vai narkotiku gūstā.