TO GO WITH AFP STORY BY Richard INGHAM
(FILES) This NASA Hubble Space Telescope image, captured on April 10, 2013 by the NASA-ESA shows Comet C/2012 S1 (ISON) was photographed when the comet was slightly closer than Jupiter’s orbit at a distance of 386 million miles from the Sun (394 million miles from Earth). An incoming comet that skygazers have hoped will provide one of the greatest celestial shows of the century could be a fizzle. So say astronomers who are closely tracking the eagerly-awaited Comet ISON as it races to a searing encounter with the Sun. AFP PHOTO / NASA, ESA
   == RESTRICTED TO EDITORIAL USE – MANDATORY CREDIT “AFP PHOTO / NASA, ESA / – NO MARKETING – NO ADVERTISING CAMPAIGNS – DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
TO GO WITH AFP STORY BY Richard INGHAM (FILES) This NASA Hubble Space Telescope image, captured on April 10, 2013 by the NASA-ESA shows Comet C/2012 S1 (ISON) was photographed when the comet was slightly closer than Jupiter’s orbit at a distance of 386 million miles from the Sun (394 million miles from Earth). An incoming comet that skygazers have hoped will provide one of the greatest celestial shows of the century could be a fizzle. So say astronomers who are closely tracking the eagerly-awaited Comet ISON as it races to a searing encounter with the Sun. AFP PHOTO / NASA, ESA == RESTRICTED TO EDITORIAL USE – MANDATORY CREDIT “AFP PHOTO / NASA, ESA / – NO MARKETING – NO ADVERTISING CAMPAIGNS – DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
Foto-LETA/AFP

Rīt pirms rītausmas varēs vērot pēdējo gadu skaistāko komētu 2

Pirmdienas, 18.novembra, rītā debesis virs Latvijas būs pārsvarā skaidras, prognozē sinoptiķi, līdz ar to dodot iespēju interesentiem vērot pēdējo gadu skaistāko komētu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

14.novembrī komēta ISON jeb C/2012 S1 kļuva pietiekami spoža, lai to varētu saskatīt ar neapbruņotu aci, un ar katru dienu tā kļūst arvien labāk redzama, liecina portālā “spaceweather.com” publicētā informācija.

Komētas aste, ko veido gāze un putekļi, izstiepusies vairāk nekā astoņu miljonu kilometru garumā – tas ir 21 reizi vairāk par attālumu starp Zemi un Mēnesi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tuvākajās dienās komēta arvien vairāk tuvosies Saulei, vistuvāk nokļūstot 28.novembrī. Līdz ar to komēta var kļūt vēl daudzkārt spožāka, bet pastāv iespēja, ka tā jebkurā brīdī sadalīsies un “nomirs”, pazūdot cilvēku skatienam.

Ja komēta “izdzīvos” pietuvošanos Saulei, tā var kļūt spožāka par Heila-Bopa komētu 1997.gadā.

Komēta ISON ir saskatāma agrā rītā – pirms rītausmas – debess austrumu pusē zemu pie horizonta. Ar neapbruņotu aci tā redzama kā vājš, izplūdis gaismas punktiņš gaiši zaļā krāsā, bet caur binokli vai teleskopu paveras “dramatiski skaista aina”, ziņo astronomi.

Latvijā komētu var sākt lūkot piecos rītā. Tā meklējama Jaunavas zvaigznājā, kā orientieri var izmantot zvaigznāja spožāko zvaigzni Spiku. Ap sešiem rītā Jaunavas zvaigznāja teritorijā būs redzams arī Merkurs un pavisam netālu no tā vēl viena komēta – Encke (2P), kuru var saskatīt vienīgi caur teleskopu, vēsta portāls “starspace.lv”.

Šajās dienās turpinās arī Tempela-Tatla komētas izraisītā meteoru plūsma – leonīdas – bet tā ir vāja, stundas laikā var ieraudzīt vien dažas “krītošās zvaigznes”.

Gan meteoru, gan komētu vērošanai traucē Mēness gaisma, jo svētdienas vakarā iestājas pilnmēness. Debess objektus vislabāk vērot tumšās un atklātās vietās, ārpus pilsētām, kur netraucē mākslīgais apgaismojums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.