Logu montāžas speciālists aizpilda spraugas ar poliuretāna putām. Svarīgi, lai šī sprauga no ārpuses būtu nosegta.
Logu montāžas speciālists aizpilda spraugas ar poliuretāna putām. Svarīgi, lai šī sprauga no ārpuses būtu nosegta.
Foto: Vova Shevchuk/SHUTTERSTOCK

Risks veselībai un papildu izmaksas nākotnē! Kā pareizi ielikt mājā logus? 0

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Mūsdienīgs logs ir nozīmīga daļa no mājas inženiertehniskajām konstrukcijām. Arī veicot mājas renovāciju, plānotie siltumekonomijas rādītāji lielā mērā atkarīgi no pareizas logu izvēles. Logs ir ilglaicīgs spēlētājs, un tajā tiek ieguldīta krietna nauda. Tomēr, iegādājoties logus, jābūt uzmanīgam, lai nopirktu tieši izvēlēto un neviltos.

Kā neiepirkties

Lai pārliecinātos par logu atbilstību normatīvo aktu prasībām un cilvēkus pasargātu no maldināšanas, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pastiprināti uzrauga logu tirgu. Šī gada pirmajos mēnešos PTAC veicis klātienes pārbaudes pie 15 komersantiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kontrolpasūtījumam PTAC izvēlējās standarta izmēra daudzdzīvokļu māju logu modeli. Tika pievērsta uzmanība tam, kādu informāciju uzņēmēji sniedz patērētājam par logiem to iegādes procesā, kā arī saņemto logu atbilstībai deklarētajām ekspluatācijas īpašībām (EID). PTAC pārliecinājās, ka lielākajā daļā interneta vietņu nav norādīta skaidra informācija par logu ražotāju vai, izvēloties viena veida logus, piedāvājums tiek atsūtīts par pavisam citu. Turklāt pieprasītā vismaz 50% priekšapmaksa rada situāciju, kurā tiek iegādāts logs, skaidri nezinot tā ekspluatācijas īpašības.

Atbilstoši pastāvošiem noteikumiem logiem ir jābūt nodrošinātiem ar CE zīmes marķējumu un EID loga saņemšanas brīdī. Tomēr, saņemot kontrolpirkumā pasūtītos logus, PTAC konstatēja, ka nesakrīt informācija, kas tika sniegta par logu, to pasūtot, ar piegādes brīdī saņemto.

Logiem netiek izsniegta uz tiem attiecināma EID, nebija informācijas par logu atbilstības novērtēšanu. Netiek sniegta informācija par logu transportēšanu, montāžu, uzturēšanu, kopšanu un sastāvdaļu nomaiņu. Rezultātā PTAC 2021. gada sākumā izbrāķēja vairāk nekā 300 neidentificējamu logu, kurus nav atļauts piedāvāt tirgū.

“Jāsecina, ka iegūt informāciju par logu tehniskajām īpašībām ir sarežģīti – vairākos gadījumos lūdzot informēt par loga īpašībām, tika sniegta informācija, ka tās ir nevajadzīgas vai neeksistē. Tika saņemta arī dokumentācija, kurā īpašības norādītas intervālos, tādējādi liedzot saprast, kādas īpašības būs konkrētajam pasūtītajam logam.

PTAC aicina patērētājus neiegādāties neidentificējamus logus, par kuru īpašībām nav sniegta pilnvērtīga informācija, un atgādina, ka, noslēdzot distances līgumu, patērētājiem ir tiesības atgriezt preci 14 dienu laikā,” norāda PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Neskaidrības ar logiem veidojas to tirdzniecības laikā. Procesā ir iesaistīts ražotājs, starpnieks un klients, kur katram ir savas intereses. Ražotājam – pārdot savu preci, klientam – nopirkt kāroto logu, starpniekam – nopelnīt naudu.

Reklāma
Reklāma

Dažreiz šī vēlme iegūst pārspīlētu formu. Klientam tiek sasolīts viens, ražotājam pasūtīts cits, tādā veidā starpniekam nopelnot gan parasto starpniecības maksu, gan iebāžot kabatā cenu starpību starp augstākas un zemākas klases logiem. Tādēļ, pērkot logu, jāraugās, lai tas atbilstu pasūtījumam.

Tā kā piegādes laikā uzrādītā ekspluatācijas īpašību deklarācija dažreiz var neatbilst realitātei, loga atbilstība jāvērtē, pasūtījuma EID minētas klases salīdzinot ar saņemtās preces CE. Cipariem ir jāsakrīt. Iespējams, vietējais, uz “labo slavu” orientēts ražotājs būs drošāks, stāsta aptaujātie nozares speciālisti.

Kas ir EID

Logiem ir vairākas īpašību grupas. Pirmā ir tīri tehniska – izmēri, konstrukcija, izgatavošanas materiāls, furnitūra, stiklu skaits utt. Otra raksturojošā informācija attiecas uz loga ekspluatācijas īpašībām. Iegādājoties logus, vispirms pie speciālista jānoskaidro, kādas ekspluatācijas īpašības logiem nepieciešamas. Kad logi saņemti, uz tiem jāatrodas CE marķējumam un ekspluatācijas īpašību deklarācijai (EID) ar norādītām deklarējamo īpašību klasēm.

Piemēram, dzīvojamai mājai svarīgs ir logu siltuma caurlaidības koeficients (Uw, W/(m2K)). Jo mazāks šis koeficients, jo mazāki siltuma zudumi un mazāk jātērē enerģijas, lai uzsildītu telpas. Ja Uw ir lielāks par 1,10 W/(m2K), logs der drīzāk neapkurināmām telpām vai vasarnīcai.

Tāpat energoekonomiju ietekmē loga gaisa caurlaidības klases (1–4), kas nosaka gaisa daudzumu, kas izkļūs cauri logam, kad tas ir aizvērts. Jo augstāka klase, jo mazāka gaisa caurlaidība un mazāki siltuma zudumi.

Ir arī citi tehniski svarīgi loga parametri. Vēja slodžu izturības klase (1–6) raksturo logu izturību vējā, nodrošinot, ka logi netiek bojāti, tiem nerodas plaisas, rāmja bojājumi un logus var bez bažām atvērt. Jo augstāka klase, jo mehāniski izturīgāks ir logs. Ja logā bieži triecas lietusgāzes, svarīga ir ūdensnecaurlaidība (1A–9A – pilnībā neaizsargātiem vai 1B–7B – daļēji pasargātiem logiem). Jābūt uzrādītai arī ugunsdrošības klasei.

Kā pareizi

“Darbs pie loga ražotājam sākas ar tehniskā projekta saņemšanu un tā pārbaudi. Reizēm var nākties izmainīt projektu, pieskaņojot paredzētajai slodzei un plānotajai siltumekonomijai, piemēram, izvēlēties īpaši lielam logam izturīgāku profilu, nekā projektā bija paredzēts.

Izmaiņas tiek saskaņotas ar klientu, un tas saņem precīzi tādu izstrādājumu, kā pasūtīts. Uzņēmums strādā vietējā tirgū, tāpēc tas rūpējas par savu reputāciju un logu ilgtspēju, pēc vienošanās nodrošina logu montāžas darbus ar kvalitatīviem materiāliem un var arī veikt logu apkopi un remontu,” stāsta Arnis Āķis, “AA Energy Windows” valdes priekšsēdētājs, zīmola “Mārupes logi” īpašnieks.

Mūsdienīgam logam ir uzliktas augstas tehniskās prasības siltumnoturībā. Tomēr ar sliktu montāžu pat vislabākais logs nesniegs gaidīto. Kā logu montē? Kad logs ir nopirkts, to ievieto logailā, uzliek uz ķīļiem un ar speciāliem enkuriem nolīmeņo. Spraugai, kas veidojas starp sienu un loga rāmi, jābūt hermētiski aiztaisītai ar blīvējamo materiālu, standarta gadījumā – speciālām putām.

Blīvējamais materiāls nekādā gadījumā nedrīkst samirkt, jo mitrs blīvējums ziemā strauji atdziest un veido aukstuma tiltu, kas savukārt veicinās kondensāta rašanos un pelējuma veidošanos. No ārpuses šuvi var nosegt ar šķidro hidroizolāciju vai speciālu tvaika plēvi. Tikai pareizi iestrādāts logs sniegs gaidīto.

“Nepārdomāta izvēle, iegādājoties lētākos logus un pieņemot lētāko montāžas piedāvājumu, lai ietaupītu līdzekļus šobrīd, nozīmē risku veselībai, ilgstošas neērtības logu ekspluatācijā un papildu izmaksas nākotnē. Nozīmīga ir loga montāža.

Lai to kvalitatīvi veiktu, ieteicams procesā iesaistīt vismaz vienu meistaru ar LLDRA montāžas darbu speciālista apliecību. Tāpat asociācija gatava dalīties ar informāciju gan par drošiem logu ražotājiem, gan par sertificētiem montieriem,” iesaka Ivars Buls, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.