Rinkēvičs piesardzīgi vērtē notikušo Krievijas un Ukraiņas gūstekņu apmaiņu 0
Pagaidām ir pāragri cerēt, ka aizvadītās nedēļas nogalē notikusī Krievijas un Ukrainas gūstekņu apmaiņa iezīmētu kādu jaunu pagrieziena punktu abu konfliktējošo valstu attiecībās, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” sacīja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).
“Es domāju, ka ir pāragri skatīties uz šiem notikumiem kā uz kaut kādu jaunu staru vai pavērsienu attiecībās starp Krieviju un Ukrainu,” pauda Rinkēvičs. Viņš gan uzsvēra, ka vairāku politieslodzīto, tai skaitā režisora Oļega Sencova un savulaik Kerčas šaurumā sagūstīto jūrnieku, atbrīvošana pati par sevi ir vērtējama pozitīvi.
Ārlietu ministrs norādīja, ka notikusī gūstekņu apmaiņa zināmā mērā ir arī laba sagatavošanās tuvākajā laikā gaidāmajam Normandijas formāta samitam.
Arī svētdien notikušo telefonsarunu starp Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un Francijas prezidentu Emanuelu Makronu, pārrunājot situāciju Austrumukrainā, Rinkēvičs nevērtē kā “vēsturisku pavērsienu”, bet drīzāk kā gatavošanos jau pieminētajam Normandijas samitam.
Kā ziņots, Krievija un Ukraina sestdien pabeidza ilgi gaidīto gūstekņu apmaiņu, vēstīja Krievijas un Ukrainas mediji.
Kijevas un Maskavas lidostās teju vienlaicīgi nolaidušās lidmašīnas ar apmaiņā iekļautajiem cilvēkiem.
Lidmašīna ar Ukrainas pilsoņiem nolaidusies Kijevas Borispiļas lidostā, kur to ar aplausiem sagaidīja atbrīvoto gūstekņu tuvinieki.
Vienlaikus Krievijas valsts televīzija rāda, ka Maskavas Vnukovas lidostā nolaidusies lidmašīna ar atbrīvotajiem Krievijas pilsoņiem.
Gūstekņu apmaiņa notikusi formātā “35 pret 35”.
Atbrīvoto Ukrainas pilsoņu vidū ir režisors Sencovs, kā arī 24 ukraiņu jūrnieki, kurus Krievija pagājušā gada novembrī sagūstīja Kerčas šaurumā.
Kijevas lidostā atbrīvotos gūstekņus sagaidīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, visiem atbrīvotajiem paspiežot roku.
Savukārt to cilvēku vidū, kurus Ukraina izdevusi Krievijai, ir Krievijas ziņu aģentūras “RIA-Novosti” redaktors Kirils Višinskis un Vladimirs Cemahs, kurš tiek turēts aizdomās par līdzdalību Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanā virs Krievijas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas 2014.gadā.
Sencovs Kijevas lidostā pateicās visiem, kas cīnījušies par viņa un pārējo gūstekņu atbrīvošanu, piebilstot, ka “cīņa vēl nav galā”.
Savukārt Zelenskis paziņoja, ka sestdien viņam bijusi telefonsaruna ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un ka ir izpildīta pirmā posma vienošanās, lai izbeigtu karu Donbasā.
“Es uzskatu, ka pirmais posms ir izpildīts. Man ir jāapstiprina, ka es, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, un Krievijas prezidents Vladimirs Putins izdarījām visu, ko apsolījām, neizmainot savas norunas,” pēc tikšanās ar atbrīvotajiem gūstekņiem paziņoja Zelenskis.
‘Man šķiet, ka mēs visi spērām pirmo soli. (..) Es esmu pārliecināts, ka mēs zinām, kas jādara tālāk. (..) Tālāk mums jāvirzās uz visu mūsu gūstekņu atbrīvošanu un jāturpina Minskas procesā jau uzsāktā karaspēku atvilkšana (..) visā teritorijā un tad uguns pārtraukšana un kara izbeigšana,” paziņoja Zelenskis.
Atbrīvoto ukraiņu vidū ir arī aktīvists Oleksandrs Koļčenko, kurš tika notiesāts kopā ar Sencovu, Staņislavs Klihs un Mikola Karpjuks, kuriem bija piespriesti gari cietumsodu par karošanu čečenu separātistu pusē Čečenijas kara laikā 1994.gadā un 1995.gadā, aģentūras “Ukrinform” žurnālists Romans Suščenko, kurš bija notiesāts par spiegošanu, un jaunietis Pavlo Hribs, kuru Krievijas Federālais drošības dienests (FDD) pirms diviem gadiem izvilināja uz Baltkrieviju un nolaupīja.