Foto – Karīna Miezāja

Rinkēvičs “iznāk no skapja”. Arī citās valstīs – homoseksuāli ministri un premjeri 47

“Mūsu valstij ir jārada tiesisks regulējums visu veidu partnerattiecībām, cīnīšos par to, zinu, ka tūliņ būs megahistērja, bet #Proudtobegay,” tā vietnē “Twitter” ceturtdien paziņoja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, un tūlīt sekoja vēl viens viņa ieraksts angļu valodā: “Lepni paziņoju, ka esmu gejs. Veiksmi jums visiem.”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Daudzi uzslavē ministra drosmi. Viņa partijas biedre Ilze Viņķele jau plāno, kā šo situāciju varētu izmantot politiski: “Apņēmos un domas neesmu mainījusi – šajā Saeimas sasaukumā uzrakstīt dzimumneitrālu kopdzīves regulējuma likumu.” E. Rinkēviču apsveicis arī politiskais konkurents, Rīgas mērs Nils Ušakovs, rak­stot: “Godīga rīcība. Apsveicami. Novēlu veiksmi darbā un privātajā dzīvē!” Citi toties spriež, ka seksuālā orientācija un tās atklāšana nav nekas nosodāms, bet vai tiešām ar to būtu īpaši jālepojas? Un kāpēc Rinkēvičs “neiznāca no skapja” (šis apzīmējums tiek lietots, ja kāda pazīstama persona atklāj savu netradicionālo orientāciju) jau pirms Saeimas vēlēšanām?

“Nevaru iepriecināt – neviens mani nespieda,” atbildot uz jautājumu par iespējamiem iemesliem atklātībai, intervijā Latvijas Radio piektdien sacīja E. Rinkēvičs. Lēmumu viņš pieņēmis, reaģējot uz diskusijām, kas notiek Latvijas sabiedrībā un politikā, kā arī neatrisināto jautājumu par partnerattiecību tiesisko regulējumu. Viņš uzsvēra, ka nerunā par viendzimuma laulībām, bet gan par partnerattiecību regulējumu.

Starptautiskās atbalsis

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV diplomātiskās misijas vadītāja Latvijā Šārona Hadsone-Dīna izteikusi cieņu Latvijas ārlietu ministram: “Kā vienmēr ASV vēstniecība ir lepna par spēcīgo partnerību ar jums.” No citu valstu politiķiem E. Rinkēviču apsveicis Igaunijas prezidents Tomass Hen­driks Ilvess, kura valstī nesen atļauts reģistrēt viendzimuma partnerattiecības. Igaunijas prezidents uzsver: “Ļoti drosmīgs vīrs un ļoti labs ārlietu ministrs.” Arī Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs raksta: “Mans draugs Edgar, apbrīnoju tavu drosmi un tavu patiesumu.”

Notikušo pamanījuši pasaules mediji. Piemēram, ASV laikraksts “The Washington Post” raksta, ka ministra paziņojums lauzis barjeru Austrum­eiropas sociāli konservatīvajā politiskajā arēnā. “Paziņojums acumirklī deva geju tiesību aizstāvjiem prominentu balsi postpadomju Eiropā. Reģions, kur atklātas geju publiskās amatpersonas ir retums, ir bijis būtiski atpalicis aiz ASV un Rietumeiropas viendzimuma attiecību pieņemšanā,” raksta ASV laikraksts. Tālāk rakstā tiek atzīmēts, ka Latvijas prezidentūra ES Padomē būs iespēja E. Rinkēvičam iestāties par lielāku iecietību attiecībā uz viendzimuma attiecībām.

Luksemburgas premjers Ksavjers Bettels (no labās) ne tikai ir publiski atzinis, ka ir gejs, bet ar savu partneri iziet arī sabiedrībā. “Es neesmu geju ministrs. Es darbojos politikā par labu visiem cilvēkiem nevis tikai vienai lobiju grupai,” kādā intervijā teicis K. Bettels un piebildis: “Cilvēkiem ir vienalga, ko jūs darāt dienas beigās.”

Geji – premjeri, ministri

Eiropā pazīstamākais homoseksuālās orientācijas politiķis ir bijušais Vācijas ārlietu ministrs Gido Vestervelle, kurš publiski par to paziņoja 2004. gadā. Viņš kopš 2010. gada septembra dzīvo reģistrētās partenerattiecībās ar menedžeri Mihaēlu Mroncu. Homoseksuālu orientāciju ir atzinis arī Berlīnes mērs Klauss Vovereits. “Es esmu gejs – un tas tā ir arī labi!” paziņoja K. Vovereits. Vācijas sabiedrība Vovereita soli uztvēra saprotoši, un tas pavēra ceļu daudziem homoseksuāliem cilvēkiem nākt klajā ar paziņojumiem par savu orientāciju. Pirmā homoseksuālā valdības vadītāja modernajā vēsturē ir bijusī Islandes premjere Johanna Sigurdardotira, kura amatā bija no 2009. līdz 2013. gada maijam. Iepriekš viņa bija precējusies ar vīrieti, viņu laulībā uzauga divi bērni, taču vēlāk atklājās, ka patiesībā viņa ir lesbiete. Sigurdardotira ar savu partneri Jonīnu Leosdotiru 2010. gadā bija viena no pirmajiem pāriem, kas reģistrēja viendzimuma laulību Islandē.

Arī bijušais Beļģijas premjers Elio di Rupo ir gejs. Viņš par savu homoseksualitāti paziņoja jau 1996. gadā. Trešais atklātais homoseksuālists, kurš kļuvis par valdības vadītāju, ir pašreizējais Luksemburgas premjers Ksavjers Betels, kura laulības ar partneri Gotjē Desteneju iecerētas nākamā gada sākumā, kad Luksemburgā šāda iespēja būs pieejama.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.