Foto: Zane Bitere/LETA

Rinkēvičs: ES veido papildu sankciju paketes pret Krieviju un Baltkrieviju 0

Eiropas Savienībā (ES) tiek veidotas papildus sankciju paketes pret Krieviju un Baltkrieviju, “Latvijas Radio 1” raidījumā “Krustpunktā” stāstīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

Viņš skaidroja, ka visas Krievijas bankas vēl nav atslēgtas no SWIFT sistēmas, kā arī papildus var uzlikt sankcijas kriptovalūtu tirgošanai un pirkšanai un Krievijas kuģu nonākšanai ES ostās.

Turklāt, kā uzsvēra ministrs, ir nepieciešams visas sankcijas, kas tiek uzliktas Krievijai, pielāgot arī Baltkrievijai. Šādā veidā tiek mazināta iespēja Krievijas valdībai apiet noteiktās sankcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rinkēvičs atgādināja, ka ļoti būtiska ir sankciju ievērošanas pārbaude, tāpēc esot nepieciešams veidot speciālas dienesta grupas, kas izsekos līdzi, vai sankcionētie cilvēki joprojām neiegūst peļņu no īpašumiem vai uzņēmumiem Eiropā vai citās valstīs, kur pret viņiem ir vērstas sankcijas.

Komentējot Baltijas valstu sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju pastiprināšanu, Rinkēvičs skaidroja, ka ir nepieciešams visai ES vienoties par kopīgām sankcijām, kas attiecas gan uz Krieviju, gan Baltkrieviju, jo tikai tad var garantēt, ka sankcijas ir ne tikai deklaratīvas, bet arī efektīvas.

Pēc karadarbības pārtraukšanas būs nepieciešams uzmanīgi pārdomāt, vai un kuras sankcijas atcelt, lai tas neizraisītu karadarbības atsākšanu no agresora puses, atzīmēja politiķis.

Rinkēvičs uzskata, ka šis ir izcils mirklis, lai samazinātu Latvijas un Eiropas atkarību no Krievijas gāzes un naftas, kā arī samazinātu vietējo uzņēmumu sadarbību ar Krievijas uzņēmumiem vai uzņēmējiem.

Ārlietu ministrs arī norādīja, ka diemžēl pašreizējā situācija arvien labāk parāda to, ka Apvienoto Nāciju Organizācijas drošības padome 21.gadsimtā vairāk nespēj veikt savas funkcijas. Piemēram, pašlaik padome nespēj rīkoties pret Krievijas karadarbību, jo Krievija ir viena no piecām pastāvīgajām locekļu valstīm ar tiesībām noteikt veto pret jebkuru lēmumu.

Rinkēvičs norādīja, ka cenšas reālistiski raudzīties uz pašreizējo situāciju. Četru nedēļu laikā ir iezīmējušies noteikti faktori – Krievijas varas cerības, ka šī būs ātra militāra operācija, nav piepildījušās, sankcijas atstājušas negatīvu ietekmi, bet tās strauji nemaina Krievijas valdības uzvedību un Krievijas militārā darbība Ukrainā kļūs arvien brutālāka, jo Kremlim ir jāglābj pašreizējais apkaunojums, komentēja politiķis. Papildus ministrs uzsvēra, ka pašreizējā konflikta situācija turpināsies ilgstoši.

Reklāma
Reklāma

Rinkēvičs intervijā arī atgādināja par ES un NATO rīcības stratēģiju, kas šajā kara situācijā sastāv no trīs elementiem – visa veida palīdzība Ukrainai, turpmāko sankciju diskusijas un NATO klātbūtnes stiprināšana ES valstīs, it īpaši Baltijā.

Pašreizējo konflikta situāciju Rinkēvičs sauc par otro auksto karu un uzskata, ka šis ir tikai plašāka konflikta sākums. Pašreizējā situācija Krievijā arvien vairāk un vairāk motivē ES kļūt par daudz aktīvāku ģeopolitisko spēlētāju, vērtēja ministrs.

Jau ziņots, ka līdz šim ir ieviestas četras sankciju kārtas pret Krieviju tādās starptautiskās nozarēs kā finanses, tirdzniecība, transports un enerģētika.

SAISTĪTIE RAKSTI