Ringolds Arnītis: Vai kāds apturēs pārtikas cenu kāpumu? 20
Ringolds Arnītis, uzņēmējs, Latvijas Agronomu biedrības valdes priekšsēdētājs
Šobrīd Latvijas laukos notiek labības un citu kultūraugu ražas vākšana. Graudaugu, zāles, dārzeņu, augļu un ogu ražas nav tās augstākās, jo tās ietekmējis pavasara sausums un sals. Bez tam lielu postu nodarījusi arī nesenā vētra. Vai tas ietekmēs pārtikas cenas, ap kurām pēdējā laikā ir sacelta liela ažiotāža? Vai mūsu spēkos ir ko mainīt lielveikalu uzcenojumu politikā un vietējās produkcijas klāsta paplašināšanā?
Ir jau rakstīts un diskutēts, ka Latvijā daudzu pārtikas produktu cenas ir krietni augstākas nekā citās valstīs. Acīmredzot liberālā politika nav sevi attaisnojusi, jo konkurence nav pietiekama un Latvijā nepastāv patērētāju aizstāvju organizācijas, kas cīnītos par iedzīvotāju interesēm.. Kādi tad ir risinājumi un vai tie vispār ir?
Ir skaidrs, ka PVN samazināšana pārtikai pārredzamā nākotnē nenotiks.
Šobrīd, kad ir pieļauts, ka AS “Sadales tīkls” ir ievērojami palielinājis maksu par elektrības sadali, būtu jānosaka, kas ir iedzīvotāju pamatvajadzības. Pēc manām domām pārtika tāda ir.
Tāpēc iedzīvotāju pasargāšanai no gaidāmās ziemas, kas nesīs jaunus elektrības un apkures rēķinus, atsevišķas pārtikas pamatproduktu cenas vai uzcenojums būtu jāregulē. Skan briesmīgi un sociālistiski, bet Eiropas Savienība regulē daudzus jautājumus, kurus var vērtēt dažādi.
Visbūtiskāk pārtikas cenas skar tieši trūcīgākos iedzīvotājus, tāpēc regulējums noteikti būtu attiecināms uz svaigiem produktiem: maizi, pienu un piena produktiem, olām un dažiem citiem produktiem, kurus ražojam uz vietas.
Arī publiska lauksaimnieku, pārtikas pārstrādātāju un tirgotāju vienošanās par gala cenu vai uzcenojumu pārtikas pamatproduktiem būtu risinājums patērētājiem, lai, neiejaucoties uzņēmējdarbībā, panāktu cenu samazināšanu. Katrā ziņā rudens un ziema tuvojas….