Izmisuma rinda: Pensionāri uzskata, ka nav padomāts, kā viņiem ērtāk tikt pie savas naudas 2
Vakar Rīgā rindā pie “PNB Bankas” filiālēm Raiņa bulvārī 11 un Ernesta Birznieka-Upīša ielā 21 stāvēja simtiem lielākoties vecāka gadagājuma cilvēku, lai atvērtu norēķinu kontus bankā “Citadele” un saņemtu pensijas un pabalstus.
Izmisuma rinda
Deviņos atveroties filiāļu durvīm, bankas apsardze ielaida iekštelpās pirmos pāris desmitus cilvēku, kuri bija ieņēmuši rindu jau no septiņiem rītā un kuri varēja apsēsties. Bet pārējie, kājās stāvēdami, pacietīgi turpināja gaidīt pie ārdurvīm savu kārtu.
Garajās rindās pie filiālēm manis uzrunātie ļaudis neparko negribēja atklāt savu vārdu. Uz jautājumu, kāpēc tā, viņi atbildēja, ka baidoties nesaņemt savu naudu. Taču neslēpa savu sašutumu par to, kā noorganizēta dokumentu reģistrēšana, lai atvērtu norēķinu kontus citā bankā un lai beidzot tiktu pie savas naudas.
“Tā ir ņirgāšanās par cilvēkiem,” stāsta kāda pie Ernesta Birznieka-Upīša ielas filiāles ēkas uzrunātā gados vecāka sieviete, atspiezdamās uz spieķa, “ja banku aizklapēja ciet 15. augustā, tad taču varēja izdomāt citu veidu, lai cilvēkiem nebūtu jāstāv pazemojošā rindā pēc savas naudas. Būtu vismaz krēslus mums, rindā stāvošajiem, sagādājuši! Bet tā vien šķiet, ka ne valdībai, ne slēgtās bankas īpašniekiem, ne banku uzraugam tas nerūp. Sak, tās ir jūsu problēmas, tieciet ar tām paši galā.”
“Pensiju neesmu saņēmis kopš 16. augusta. Kā lai dzīvoju bez naudas veselu nedēļu?” atklāj kāds rindā stāvošais kungs cienījamos gados, “pat izstāvot šo garo rindu, naudu vēl nedabūšu. Bankas maksājumu karti, ar kuru izņemt bankomātā skaidru naudu, visticamāk, saņemšu vēl pēc dažām dienām.”
“Pašlaik man palīdz meita. Bet ko iesākt cilvēkam, kuram nav neviena piederīgā?” man jautā cita sirma kundze, kurai, jāatzīst, es nezinu, ko atbildēt.
Vēl kāda rindā stāvošā pensionāre man atzīst, ka bijusi spiesta ieķīlāt lombardā viņsaulē aizgājušā vīra un savu laulības zelta gredzenu, lai varētu nopirkt pārtiku un zāles.
Jautāta, kāpēc norēķinu kontu atvērusi šajā bankā, viņa atbild, ka uzticējusies Pensionāru federācijai, kas skubinājusi atvērt norēķinu kontus. Pensionāru federācijas sanāksmēs, kuras tolaik vadīja Andris Siliņš, klātesošajiem esot dalīti bankas reklāmas bukleti. Viņu esot pievilinājis arī bankas atbalsts medikamentu iegādē. Tagad viņa jūtās vīlusies un notikušajā vaino federāciju. Otrs iemesls bijis tas, ka viena no bankas filiālēm bijusi tuvu viņas mājām Pārdaugavā.
“Man uz šo banku līdz šim pārskaitīja algu, kuru kopš 15. augusta neesmu varējusi saņemt,” izmisusi stāsta kāda gados jaunāka sieviete, “man ir divi bērni, kuri līdz 1. septembrim jāsapoš skolai. Bet naudas joprojām man nav. Tā vietā esmu spiesta kavēt darbu, lai izstāvētu rindas pie bankas durvīm…”
Vairs netic bankām
Manis uzrunātie cilvēki rindā vienā mutē apgalvo, ka vairs neticot nekādiem solījumiem un apgalvojumiem, ka bankās noguldītā nauda ir drošībā. Pēc viņu teiktā, tā varot pazust vienā acumirklī, kā tas jau savulaik piedzīvots “Bankā Baltija”, “Parex bankā”, “Latvijas Krājbankā” un citās.
“Kopš valstiskās neatkarības atgūšanas “PNB Banka” ir jau piektā, kas sabrūk, atstājot bez naudas tūkstošiem cilvēku. Un nevienam par to nav nekādas daļas!” sašutumu neslēpj kāds rindā stāvošais sirmgalvis, “esmu izbrīnīts par Finanšu un kapitāla tirgus komisijas rīcību. Ja jau pirms diviem gadiem tai bija labi zināms, ka banka nonākusi finanšu grūtībās, kāpēc banku uzraugs neko nedarīja, lai laikus novērstu draudošās briesmas?!”
Pensijas nesaņem 10 tūkstoši
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) vēsta, ka aizvadītās nedēļas beigās pensiju un pabalstu izmaksa “PNB Bankā” bija pārtraukta 10 342 klientiem. Taču pilnīgi iespējams, ka naudu nesaņēmušo ir krietni vairāk. Kā plašsaziņas līdzekļos ziņots agrāk, “PNB Bankas” (tolaik “Norvik”) izvērstās reklāmas kampaņas ietekmē no aptuveni 100 000 klientu apmēram 40 000 bija pensionāri.
Stāvokli vēl vairāk sarežģī tas, ka joprojām nav skaidrs, kam pašlaik pieder kopš 15. augusta slēgtā banka. Un kurš varētu to paglābt no bankrota. Tās agrākais vairākuma akcionārs, Britānijā dzīvojošais krievs Grigorijs Guseļņikovs savas akcijas it kā ir pārdevis. Bet jaunos īpašniekus, starp kuriem minēts ASV miljardieris Rodžers Tamrazs, Eiropas Centrālā banka vēl nav apstiprinājusi. Finanšu un kapitāla tirgus komisija tikmēr iesniegusi Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā pieteikumu par “PNB Bankas” maksātnespējas procesa uzsākšanu.
Pašlaik VSAA maksājumu saņēmēji, izstāvot rindas, var pieteikties konta pārreģistrēšanai sešās “PNB Bankas” filiālēs Rīgā un četrpadsmit filiālēs citās pilsētās.
Vakar bankā “Citadele” sākās arī garantēto atlīdzību izmaksu process AS “PNB Banka” klientiem. Līdz pulksten 13.00 bija apkalpoti ap 4200 klientu.