Foto – Shutterstock

Var operēt arī reģionos 1

NVD pārstāve Agnese Jasenoviča informē, ka valsts apmaksātas kataraktas operācijas dienas stacionārā pieaugušajiem nodrošina deviņas ārstniecības iestādes, no tām četras – ārpus Rīgas. Piemēram, Vidzemes slimnīcā mēnesī tiek veiktas 20 – 25 valsts apmaksātas kataraktas operācijas, bet gaidīšanas rindas garums – ap trīs gadiem.

Reklāma
Reklāma
Iespēja sākt jaunu dzīvi: 7 valstis, kuras maksā milzu naudu, lai tikai kāds pārceltos dzīvot uz tām. Starp tām Itālija, Spānija…
Lielāko daļu ikdienā nemaz neēdam! 7 “superprodukti”, kas uzlabos figūru un paildzinās dzīvi
“Es negribu būt tas, kurš ar savu klātbūtni iedrošina sitējus!” Aidis Tomsons par atvadīšanos no saviem 20 000 lasītāju 2
Lasīt citas ziņas

Savukārt Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā 1. martā rindā uz kataraktas operāciju bija reģistrēti 3345 pacienti – ne tikai no Kurzemes, bet arī citiem reģioniem (Zemgalē šādas operācijas vispār nav pieejamas). Slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Viola Grīnvalde: “Valsts finansējums ļauj veikt 40 kataraktas operācijas mēnesī, lai gan katru mēnesi rindā uz valsts apmaksātām operācijām tiek uzņemti 70 – 80 pacienti. Tas nozīmē, ka rinda arvien pagarinās, šobrīd uz operāciju jāgaida trīsarpus gadi. Pateicoties sadarbībai ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), papildus esam piesaistījuši oftalmologus un rezidentus no Rīgas, tādēļ gaidīšanas laiku varētu samazināt, ja operācijām tiktu piešķirta lielāka nauda.”

Otra iestāde Kurzemē, kur veic valsts apmaksātas kataraktas operācijas, ir Liepājas reģionālā slimnīca. Tur gaidīšanas rinda ir tikai trīs mēneši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādēļ tāda atšķirība? “Mūsu slimnīcā veicam kataraktas operācijas tikai ar vienu metodi – ekstrakapsulāro ekstrakciju. Pacientus, kuriem nepieciešama kataraktas operācija, lietojot ultraskaņu – fakoemulsifikāciju –, sūtām uz Rīgu,” pamato slimnīcas pārstāve Indra Grase.

Papildu miljons rindu īsināšanai

RSU Medicīnas fakultātes Oftalmoloģijas katedras vadītāja profesore Guna Laganovska stāsta, ka, pieaugot sabiedrības dzīv­ildzei, aug arī pieprasījums pēc kataraktas operācijām. “Pagājušā gada beigās valsts piešķīra papildu līdzekļus šim mērķim, kas ļāva izoperēt vairāk pacientu. Papildu finansējums tiek plānots arī šim gadam. Tas ļaus ievērojami saīsināt rindas. Lai gan vairākumā gadījumu pacienti var gaidīt un tas operācijas iznākumu neietekmē, šo cilvēku ikdiena redzes traucējumu dēļ ir stipri apgrūtināta,” viņa saka.

A. Jasenoviča iepriecina ar ziņu, ka gaidīšanas rindu mazināšanai valsts apmaksātu oftalmoloģijas pakalpojumu saņemšanai – kataraktas, glaukomas un citu operāciju veikšanai – 2017. gadā papildus ieplānoti vairāk nekā 1,8 miljoni eiro. Pērn šim mērķim tika piešķirti 2,9 miljoni eiro, kas ļāva veikt 11 860 operācijas. Šogad – jau 4,5 miljoni (ieskaitot finansējumu rindu mazināšanai) 16 900 operācijām.

Pacientiem var ieteikt aktīvi interesēties par rindas virzību un neaizmirst paziņot, ja operācija tomēr nav vajadzīga vai jau veikta citur.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.