Ilmārs Rimšēvičs.
Ilmārs Rimšēvičs.
Foto: Karīna Miezāja

Rimšēviča lietas līkloči: Par maz pierādījumu, lai atstādinātu 0

Eiropas Savienības (ES) Tiesas ģenerāladvokāte J. Kokote ierosina ES Tiesai konstatēt, ka Latvijas Republika, atstādinot Latvijas Bankas prezidentu no amata, nav izpildījusi savus pienākumus, “LA” informēja Gite Stadlere, Eiropas Savienības Tiesas preses sekretāre.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Kā zināms, martā Rimšēvičs vērsās ES Tiesā ar prasību pret Latviju par bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Pēc divām nedēļām arī Eiropas Centrālā Banka (ECB) lūdza ES Tiesu izvērtēt liegumu Rimšēvičam ieņemt Latvijas Bankas prezidenta amatu. Abi iesniedzēji cerēja tiesas spriedumu saņemt līdz jūnijam, kad Rīgā notika ECB izbraukuma sēde, kurā llmārs Rimšē­vičs būtu varējis piedalīties, neizbraucot no valsts, kas viņam ir liegts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad savu viedokli izteikusi ģenerāladvokāte, kam ir ieteikuma raksturs tiesai. Kaut gan juridiski tas ir nesaistošs, tomēr gandrīz visos gadījumos ES Tiesas lēmums ir identisks ģenerāladvokāta slēdzienam. Kā aģentūrai LETA norādījis ES Tiesas tiesnesis Egils Levits, lēmums lietā varētu tikt paziņots nākamā gada martā vai aprīlī.

Eiropas Centrālo banku sistēmas (ECBS) un ECB statūtos ir paredzēts, ka “tikai tad, ja vadītājs vairs neatbilst nosacījumiem, kas vajadzīgi pienākumu veikšanai, vai ir izdarījis smagu pārkāpumu, viņu var atbrīvot no amata”. Taču ģenerāladvokāte šajā lietā konstatējusi, ka par I. Rimšēvičam pārmestajiem faktiem Latvijas tiesas sprieduma nav un ka Latvija nav iesniegusi Tiesai citus pierādījumu elementus. Iesniegtajos dokumentos esot tikai I. Rimšēvičam pārmesto faktu apraksts, tāpēc secināts, ka Latvijas puse nav izpildījusi tai paredzētos pienākumus.

Vai tas kaut ko liecina par pierādījumu kvalitāti Rimšēviča lietas izskatīšanā, “LA” vaicāja starptautisko tiesību doktoram, RSU prodekānam Jānim Grasim.

“Ģenerāladvokātes ieteikums neko neliecina par to, vai pierādījumu ir pietiekami vai ne. Acīmredzot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) kaut kādu apsvērumu dēļ tos neizpauž. Attiecīgi ģenerāladvokāte secina, ka nav iesniegti pietiekami pierādījumi un Latvijas lēmums par bankas prezidenta atstādināšanu ir pāragrs. Īsāk sakot, ES Tiesa norāda: “Notiesājiet vai pierādiet!” Pašlaik ir pierādīts tikai tas, ka ES Tiesā nav iesniegti pierādījumi.”

Ja līdzīgs ES tiesas spriedums gaidāms martā, ko tas nozīmētu Latvijas Bankai?

Vai Latvijai Ilmārs Rimšēvičs būs jāatjauno amatā?

“Jā, šāds spriedums nozīmētu, ka Latvijas Bankas prezidenta pilnvaras būtu jāatjauno pilnā apmērā, kamēr nebūs notiesājoša sprieduma. Vai arī līdz tam ES Tiesas spriedumam jāiesniedz pierādījumi,” paskaidro Jānis Grasis.

Atgādinām, ka KNAB 18. jūnijā nosūtīja prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai krimināllietas materiālus pret I. Rimšēviču un uzņēmēju Māri Martinsonu. Neilgi pēc tam prokuratūra šajā lietā I. Rimšēvičam uzrādīja apsūdzību par kukuļņemšanu, bet M. Martinsonam – par kukuļņemšanas atbalstīšanu. I. Rimšēvičs žurnālistiem ir apgalvojis, ka nav vainīgs.

Reklāma
Reklāma

Prokurore Viorika Jirgena medijus pagājšnedēļ informēja, ka lietā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, tāpēc par kriminālprocesa virzību šogad nav iespējams izlemt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.