Tiesas prāvā pret ASV prezidenta Donalda Trampa kampaņas bijušo vadītāju Polu Manafortu (no labās) viņa bijušais biznesa partneris Riks Geitss, kurš vienojies par sadarbošanos ar izmeklētājiem, liecināja, ka gadiem melojis un viltojis rēķinus pēc sava bijušā bosa lūguma.
Tiesas prāvā pret ASV prezidenta Donalda Trampa kampaņas bijušo vadītāju Polu Manafortu (no labās) viņa bijušais biznesa partneris Riks Geitss, kurš vienojies par sadarbošanos ar izmeklētājiem, liecināja, ka gadiem melojis un viltojis rēķinus pēc sava bijušā bosa lūguma.
Foto – BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/LETA

Biznesa partneris uzmet bijušo bosu 2

Tiesas prāvā pret ASV prezidenta Donalda Trampa kampaņas bijušo vadītāju Polu Manafortu viņa bijušais biznesa partneris Riks Geitss liecināja, ka gadiem melojis un viltojis rēķinus pēc sava bijušā bosa lūguma un zadzis naudu no viņa un citiem.

Reklāma
Reklāma

Manaforta lieta un prokurors Millers

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Geitss neslēpa, ka piekritis sadarboties ar izmeklētājiem, cerot uz mazāk bargu sodu. Jau februārī viņš atzina savu vainu un panāca vienošanos ar īpašo prokuroru Robertu Milleru, kurš izmeklē lietu par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā 2016. gadā. Apsūdzība pret Manafortu ir pirmā lieta, kas nonākusi tiesā Millera vadītās izmeklēšanas ietvaros, un tās iznākumam var būt svarīga nozīme, izgaismojot Trampa kampaņas ierēdņu un viņa paša saistību ar Krievijas iejaukšanos, atzīmē laikraksts “The Washington Post”. Manaforta prāvas pirmajā nedēļā prezidents Tramps izvērsa publiskus uzbrukumus prokuroram Milleram, apsūdzot viņu “raganu medībās” un pieprasot nekavējoties apturēt izmeklēšanu. Tiesas zālē Geitsa liecības pret Manafortu sagrāva partnerību, kas abiem lobistiem bija devusi miljoniem dolāru, konsultējot ārvalstu politiķus, un vēlāk devusi iespēju ieņemt svarīgus amatus Trampa kampaņā. Izmeklētājam jautājot, vai viņš viltojis nodokļu dokumentus un veicis noziegumus kopā ar Manafortu, Geitss atbildēja: “Jā.” Jautāts, vai viņš apzinās, ka viņa rīcība bija nelikumīga, Geitss atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka tā rīkojies pēc Manaforta lūguma. Geitss atzina, ka viņam un Manafortam ārvalstu bankās bija 15 rēķini, kas nebija norādīti viņu ienākumu deklarācijās. Kā raksta ASV mediji, Manaforts, kurš apsūdzēts aptuveni 60 miljonu dolāru atmazgāšanā, dzīvojis grezni, tērējot lielu naudu izsmalcinātiem uzvalkiem, videoiekārtām un automobiļiem. Manaforts esot pieprasījis Geitsam noformēt naudas pārvedumus no ārzemju bankām kā aizdevumus, nevis ienākumus, lai samazinātu nodokļus. Geitss nosauca vairāk nekā desmit ārzonu firmas, ko kontrolējis Manaforts. Geitss atzina, ka viņš kontrolējis vairākus Manaforta rēķinus Kipras bankā, no kuriem pārskaitījis sev vairākus simtus tūkstošu dolāru. Tā kā Geitss iepriekš bija vienojies par sadarbošanos ar izmeklēšanu, prokuratūra piekrita neizvirzīt viņam apsūdzības šajos nodarījumos. Juristu ieskatā, Geitss varētu tikt cauri ar piecu līdz sešu gadu cietumsodu. Viņš pats gan paudis cerību, ka viņa piekrišana liecināt tiesā varētu saīsināt soda laiku, raksta “WP”.

Manafortam draud Ala Kapones liktenis

Manaforta advokāti tiesā apgalvojuši, ka īstie vainīgie esot Geitss un Manaforta grāmatveži, kuri neesot iesnieguši ASV Federālajam ieņēmumu dienestam “atbilstošus dokumentus”. Geitss atzina, ka palīdzējis Manafortam viltot finanšu dokumentus un nodokļu paziņojumus, slēpt ārzemju ienākumu avotus, maldināt bankas, lai iegūtu aizdevumus. Atšķirībā no Geitsa Manaforts nav atzinis savu vainu nevienā no viņam izvirzītajām 18 apsūdzībām. Geitss liecinājis, ka Manaforta rēķinus ārzemju bankās pārraudzījis Konstantīns Kilimniks, politiskais konsultants, kurš darbojies Ukrainā un Krievijā. Apsūdzības Kilimnikam, kurš esot saistīts ar Krievijas izlūkdienestiem, izvirzījis īpašais prokurors Millers. Manaforta grāmatvede Sintija Laporta liecinājusi, ka Manaforts 2006. gadā saņēmis 10 miljonu dolāru aizdevumu no Kremlim pietuvinātā Krievijas uzņēmēja Oļega Deripaskas, un dokumentos nav nekādu norādījumu, ka šis aizdevums būtu atmaksāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Septembrī Manafortu gaida vēl viena tiesas prāva, kurā viņš apsūdzēts par to, ka nav reģistrējies kā ārvalsts valdības lobists un mēģinājis ietekmēt liecinieku. Manafortam liegta atbrīvošana pret drošības naudu, un viņš ievietots federālajā cietumā Aleksandrijā Virdžīnijas štatā, kur notiek tiesas prāva, ziņo aģentūra “Reuters”.

Prezidents Tramps, kurš vairākkārt asi kritizējis prokurora Millera vadīto izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā, izteicies, ka tiesībsargi “pret Manafortu izturas sliktāk nekā pret Alu Kaponi”. Kā zināms, bēdīgi slavenais bandīts Als Kapone tika notiesāts par nodokļu nemaksāšanu. Ja 69 gadus vecais Manaforts tiks atzīts par vainīgu, viņam draud mūža ieslodzījums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.