Foto: Kocēnu novads

Rija, kurā sākās latviešu teātris 0

Kā ik gadu, septembrī risināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas. Kocēnu novads, trešo reizi iesaistoties šajos svētkos, aicina apmeklēt teātra izrādi vēsturiskajā Zundas rijā Dikļos. Te 10. septembrī plkst. 15 notiks Bērzaines amatierteātra izrāde “Pārcilvēki”, kura veidota pēc Ādolfa Alunāna un Andreja Upīša lugu motīviem, atceroties pirmo latviešu valodā iestudēto izrādi un tās tulkotāju un režisoru Jāni Peitānu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Zundas rija Dikļos Latvijas vēsturē ierakstīta kā vieta, kur notiek pirmā zināmā teātra izrāde latviešu valodā,” atgādina Kocēnu novada domes pārstāve Inese Pabērza.

Ar šo notikumu nesaraujami saistīts Dikļu muižkunga G. F. fon Tīzenhauzena sulaiņa Jāņa Peitāna (1801-1859) vārds. 1817. gadā, pavadot baronu G.F. Tīzenhauzenu, Jānim bijusi izdevība Rīgas vācu teātrī redzēt F.Šillera traģēdijas “Laupītāji” izrādi. Sajūsma un pārdzīvojums bijuši tik spēcīgi, ka jauneklim radusies iecere pārtulkot lugu latviešu valodā un sarīkot Dikļos izrādi. Viņš uzņemas gan tulkotāja, gan režisora pienākumus. Izrādē piedalījušies muižas dzimtļaudis, bet pats Peitāns spēlējis galveno – Kārļa Mora – lomu. Kad nākamajos gados latviešiem piešķīra uzvārdus, izrādes dalībnieki, muižas kalpotāji, izvēlējās “Laupītāju” varoņu uzvārdus. Tā ir liecība par to, ka atmiņas par izrādi ilgi neapdzisa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rubenes baznīcā un tās apkārtnē no plkst. 10 līdz 14 pieminēs ievērojamo mācītāju Kristofu Harderu, kā arī atzīmēs Rubenes draudzes skolas nozīmi Latvijas kultūrtelpā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.