Rihards Štrauss, “Vējiem līdzi”, Ļeņina mauzolejs un citi – autortiesības brīvpieejā 2020. gadā 0

Katru gadu beidzas autortiesības un brīvpieejā nonāk to rakstnieku, mākslinieku, mūziķu darbi, kuri miruši pirms 70 gadiem. Katru gadu starp relatīvi mazpazīstamiem autoriem ir arī tādi, kuru padarītais zināms teju visai pasaulei.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

2020. gadā brīvpieejā nonāks slavenais romāns “Vējiem līdzi”, tā kā Mārgareta Mičela nomira 1949. gadā nepilnu 49 gadu vecumā.

Arī Nobela prēmijas laureāta, beļģu rakstnieka Morisa Meterlinka, pazīstamā spāņu dzejnieka Antonio Mačado, zviedru ārsta un romāna “Stāsts par Sanmišelu” autora Aksela Muntes, norvēģu rakstnieces, arī Nobela prēmijas laureātes Sigrijas Unsetes, krievu dzejnieka Vasilija Ļebedeva-Kumača, Klausa Manna (Tomasa Manna dēla) darbi turpmāk būs brīvi tulkojami, iestudējami un izdodami.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai šogad brīvi izmantojama kļūs vācu komponista Riharda Štrausa daiļrade, arī viņa slavenā opera “Rožu kavalieris” (tā kā ievērojamākie Štrausa darbi tapuši vēl 19. gadsimta nogalē, ir sajūta, ka viņš ir krietni senāks, vai ne?).

Tāpat autortiesību termiņš beidzies viena no ievērojamākiem Igaunijas pirmskara komponistiem, Raimonda Valgres romantiskajiem skaņdarbiem un armēņu komponista Georga Gurdžijeva darbiem (ar šo uzmanīgi – liela daļa viņa vēlīno skaņdarbu komponēti kopā ar Tomasu de Hārtmanu, kurš dzīvoja krietni ilgāk!).

No gleznotājiem slavenākais autors, kura darbi nokļūst brīvpieejā, ir kubietis Fidelio Ponse de Leons, tāpat autortiesības beigušās Ļeņina mauzoleja autora Alekseja Ščuseva darbiem.

ŠEIT pilns saraksts ar autoriem, kuru darbi 2020. gadā nonāk brīvpieejā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.