
“Rīgas tramvajos ļoti noderētu viegli kopjami krēsli. Pat bagātajā Vīnē tādi ir!” Soctīkli apspriež “Rīgas krēslus” 0
Sabiedriskā transporta krēsli pasaules pilsētās ir ārkārtīgi daudzveidīgi, un to dizains atspoguļo gan praktiskumu, gan vietējās kultūras un tehnoloģiju līmeni.
Vecākajos transportlīdzekļos, piemēram, Eiropas tramvajos vai vilcienos 20. gadsimta sākumā, bieži sastopami koka krēsli – cieti, vienkārši un izturīgi, taču ne īpaši ērti ilgstošai sēdēšanai. Mūsdienās plastmasas sēdekļi dominē pilsētu autobusos un metro, jo tie ir lēti, viegli tīrāmi un izturīgi pret vandālismu, bet pasažieri nereti sūdzas par to neērtumu, īpaši garākos braucienos.
Savukārt tālsatiksmes vilcienos, kā Japānas Shinkansen vai Eiropas TGV, sēdekļi bieži ir mīksti, polsterēti ar audumu vai mākslīgo ādu, piedāvājot komfortu un pat regulēšanas iespējas.
Daudzās pasaules vietās krēslu materiāls un dizains atšķiras atkarībā no klimata un lietošanas paradumiem. Tropiskajās valstīs, piemēram, Indijā vai Taizemē, sabiedriskajā transportā nereti izmanto perforētus plastmasas vai metāla sēdekļus, kas nodrošina ventilāciju karstajos apstākļos, taču tie joprojām ir cieti un minimālistiski.
Turpretī Skandināvijas valstīs, kur ziemas ir aukstas, autobusos un vilcienos biežāk sastopami ar audumu apvilkti, mīksti sēdekļi, kas rada mājīguma sajūtu. Cilvēku viedokļi par šiem krēsliem dalās: daži slavē auduma sēdekļu siltumu un komfortu, bet citi sūdzas par to, ka tie ātri nolietojas, kļūst netīri un pat uzsūc nepatīkamas smakas un šķidrumus, īpaši pārslogotos pilsētas maršrutos.
Sociālajos tīklos un diskusijās pasažieri bieži izceļ savas preferences un neapmierinātību. Tā tas noticis kādā X diskusijā, kurā tiek spriests – kā ir labāk, ka krēsli būtu viegli kopjamo, bet no koka vai plastmasas, vai arī kā “Rīgas Satiksmes” transportā – mīksti, ar audumu apvilkti. Lūk, komentāru izlase.
Rīgas krēslus mazgā, audumu regulāri maina, pilsētniekiem un viesiem patīk, sēdēt ir ērtāk un izskatās glītāk
— Leopolds Vijārs Krītiņš (@kritinsL) April 2, 2025
Transportos braukā arī smirdīgi un apčurājušies bomži, tā kā nekā patīkama tajā, ka ir šādi krēsli, nav.
— Liene 🇱🇻 (@_Trobele) April 4, 2025
Audums ar čuru-porolona pildījumu. 🙂
— Kaspars Zn (@saliktengriba) April 2, 2025
tas, ka tos mīkstos krēslus kadā brīdī mazgā/tīra/žāvē, nemaina mulsumu, kas iestājas iesēžoties mitrā beņķī..un tad var tikai minēt vai tur sniegs pie vainas vai kāda nesaturētais pūslis?? 🤔🫣😬 pic.twitter.com/YNRmL0l7C8
— TOFIKS (@tofikblogs) April 2, 2025
Tu kaut reizi esi braucis vecajā eļektričkā vismāz 40 minūtes? Acīm redzami, ka neesi… Man tā dibena košana, no koka neelpojošās virsamas neizraisa sajūsmu… P.s. atceries skolas koka krēslu. Sajūtas līdzīgas….
— Egons Shhh (@lvGusis) April 3, 2025
Pie mums vidējais tramvaja maršruta garums ir par 50% garāks kā Vīnē. Padomju laiku “koka dīvāni” vilcienos nebija diez ko komfortabli. Negribētos pie tādiem atgriezties.
— Romtijs 🇱🇻🇺🇦 (@romtijs) April 4, 2025
Man arī nepatīk, ja netiri, bet straujas bremzēšanas/avārijas gadijumā vismaz ir cerības neizslīdēt tik viegli
— Lija (@Lasitprieks) April 3, 2025
Jā, nekad nepamet doma, par daudzveidīgo dzīvo radību, kas varētu mitināties šajos mīkstajos krēslos.
— Ilze Rungule (@IRungule) April 3, 2025
Taču 68 komisijas jāizveido, konkursi par krāsu un dizainu, māksliniekiem jāpiķo, lai maketi uzrasē… Tur viss RD budžets aizies
Bet ideja atbalstāma👍
— Sick_my_duck (@brrrrrr911) April 3, 2025
Neko nevajag mainīt! Atceroties VIVI izmaksas ar riteņu turētājiem, pieļauju, ka jaunu tramvaju iegāde būs lētāka kā pašreizējiem krēslus mainīt!
— Ivo 🇱🇻 🇺🇦 (@KontsJauns) April 3, 2025