Rīgas pašvaldība apņemas samazināt gaidīšanas laiku riteņkrēslu pacēlāju ierīkošanai 0
Lai atvieglotu pārvietošanos personām ar kustību traucējumiem, Rīgas pašvaldība ir apņēmusies samazināt rindā gaidīšanas laiku riteņkrēslu pacēlāju ierīkošanai dzīvesvietā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvalde.
Domes šodien pieņemtie saistošie noteikumi “Par riteņkrēsla pacēlāja piešķiršanu lietošanā” paredz samazināt rindā gaidīšanas laiku personām, kurām pacēlāja izmantošana ir aktuāla ik dienu, piemēram, dodoties uz mācību iestādi, darba vietu vai apmeklējot ārstniecības iestādi.
Paredzēts, ka ārpus kārtas pacēlāju piešķirs bērniem, personām, kuras apgūst izglītību, strādā vai veic brīvprātīgo darbu, personām, kuras regulāri apmeklē ārstniecības iestādi dzīvības uzturēšanai kā arī personām, kuru dzīvesvietā ir stacionārais pacēlājs, kas ir bijis piešķirts lietošanā citai personai.
Noteikumi paredz veidu, kādā Rīgas pašvaldībā personām ar kustību traucējumiem, kuras pārvietojas riteņkrēslā, tiek piešķirts lietošanā riteņkrēsla pacēlājs, proti, pacēlāju pieprasīšana, piešķiršana, samaksas kārtība.
Pacēlāju ierīkošanas darbus koordinē Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar Rīgas Sociālajā dienestā strādājošajiem ergoterapeitiem un sociālajiem darbiniekiem. Izvērtējot klientu individuālās funkcionālās vajadzības, kā arī ievērojot konkrētā projekta tehnisko sarežģītību, tiek meklēts optimālākais risinājums katrai personai individuāli.
Arī situācijās, kad pacēlāju ierīkot šķiet tehniski neiespējami, tiek meklēti alternatīvi risinājumi, piemēram, mobilie pacēlāji.
Pacēlāju uzstādīšana tiek nodrošināta atbilstoši Rīgas budžetā paredzētajiem līdzekļiem. Rīgas pašvaldības finansējums, kas saistīts ar pacēlāju piešķiršanu personām, ir līdz 5950 eiro par vienu pacēlāju. Pacēlāju piešķir lietošanā, neizvērtējot personas ienākumus un materiālo stāvokli.
Ja personai nepieciešams pacēlājs, kura izmaksas pārsniedz minēto summu, persona var to saņemt, veicot līdzmaksājumu, tostarp piesaistot ziedojumus.
Pakalpojumu var saņemt I un II grupas invalīdi, kā arī bērns invalīds ar kustību traucējumiem, ja persona pārvietojas riteņkrēslā, nesaņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus vai neatrodas ieslodzījuma vietā.
Gadījumos, kad stacionārais pacēlājs ierīkojams mājoklī, kuru klients īrē, jāuzrāda īres līgums, saskaņā ar kuru klients ir tiesīgs mitināties konkrētajā mājoklī vēl ne mazāk kā piecus gadus.
Kopumā Rīgā ir uzstādīti un nodoti privātpersonu lietošanā 197 stacionārie un mobilie pacēlāji. 2021.gadā personu, kuras pārvietojas riteņkrēslā, lietošanā ir nodoti 16 pacēlāji, kuri paredzēti uzstādīšanai minēto personu dzīvojamās mājās, lai nodrošinātu personas iekļūšanu mājoklī un izkļūšanu no tā.
Rindā pacēlāju saņemšanai uz 2022.gada sākumu bija reģistrēta 91 persona, kas ir būtiski mazāk nekā 2020.gadā, kad rindā gaidīja 125 personas.
Pacēlāju iegādei, uzstādīšanai, apkopei un remontam no Rīgas pašvaldības 2021.gada budžeta izlietots finansējums gandrīz 150 00 eiro apmērā.