Rīgai problēmas ir arī ar valsti 17
Vairāki grausti pieder arī valstij. Piedzīvojumu meklētāju paradīze ir Bolderājā Flotes un Birzes ielu sākumā, kur kokos ieaugušas padomju armijas būves un kur ir skati kā pēc atomkara. Iedzīvotāji sūdzas, ka tur klejojot bērni, jaunieši, narkomāni, dzērāji. O. Burovs uzskata, ka VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (“VNĪ”) par maz dara, lai šos objektus apsargātu, ir absolūti bezspēcīga, ja runa ir par tukšu ēku apsaimniekošanu, vadās pēc principa: valsts dod naudu – darām, ja nedod – nedarām.
Tāpat brīvi pieejama ir bijusī arodskola Zasulauka ielā 31, neglīts ir žogs un arī pati neapsaimniekotā māja Gaujas ielā 15, Mežaparkā Ezermalas ielā 34 briesmīgs izskatās bijušais kara hospitālis.
“Būves par graustiem netop “VNĪ” saimniekošanas rezultātā – tie par tādiem kļuvuši, būdami citu juridisku vai privātu personu īpašumā, iekams tie nokļuvuši pie mums. Ik gadu “VNĪ” īpašumā nonāk jauni objekti, piemēram, 2015. gadā tie bija 73819 m2 platībā un īpašumu sakopšanā un uzturēšanā investējām ap 50 miljoniem eiro gadā. Agri vai vēlu katrs īpašums tiek attīstīts, iznomāts, pārdots, nodots kādas valsts iestādes lietošanā, iekonservēts vai nojaukts,” saka VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes loceklis Andrejs Milzarājs.
Objektu Ezermalas ielā 34 “VNĪ” no Ārlietu ministrijas pārņēma 2008. gadā, bet 2011. gadā starp Latviju un Krieviju tika noslēgta starpvalstu vienošanās, ka šo īpašumu uz 99 gadiem nodos Krievijas lietošanā. To plāno izdarīt 2017. gadā, kad tiks pārbūvēts pievadceļš, sakārtotas komunikācijas un attiecības ar blakus esošo privātīpašnieku.
Grūtāk nokļūt objektā Gaujas ielā 15, kas atrodas Valsts policijas apsargātā teritorijā. To plānots attīstīt Iekšlietu ministrijas vajadzībām, bet Ministru kabinets vēl nav lēmis par finansējuma piešķiršanu. Izskatās, ka lēmums varētu būt ne ātrāk par 2018. gadu.
Daudz smagāka ir situācija ar objektiem Flotes ielā 1A, 2, 4 un Birzes ielā 3. Šie savulaik padomju laikā armijas vajadzībām celtie objekti pabijuši arī Privatizācijas aģentūras pārraudzībā, taču visi privatizācijas mēģinājumi bijuši nesekmīgi. Kopš 2015. gada objekti nonākuši “VNĪ” pārvaldīšanā, kas gaida no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atzinumu, kuru no ēkām drīkst nojaukt, kuru – ne. Īpašums liels un tā iežogošana izmaksātu milzu līdzekļus. Augustā kritiskākos objektus teritorijā iežogošot, lai ierobežotu piekļuves riskus. Dažās vietās bijuši stiepļu žogi, bet tie aiznesti. Ir norādes, ka tur atrasties bīstami, bet cilvēki tās neievērojot. Ar dēļiem un finieri aiztaisītie logi un durvis tiek atplēsti. Kopš 20. jūnija ir nolīgta fiziska apsardze, kuras uzdevums ir nepārtraukti uzraudzīt teritoriju, lai tajā neatrastos nepiederošas personas.
Objekts Zasulauka ielā 31 “VNĪ” pārvaldībā pārņemts no Izglītības un zinātnes ministrijas. Agrāk tur bija arodskola, pēc tam – neveiksmīgs nomnieks. Par šo objektu ir interese un tas tiek gatavots pārdošanai šogad vai nākamgad.