Rīgas Dome tenisa kortos pie Nacionālā teātra būvēs piebūvi 0
Ministru kabinets otrdien lēma nodot Rīgas domes valdījumā pie Latvijas Nacionālā teātra esošos tenisa kortus, Kronvalda bulvārī 2B, lai tur uzbūvētu teātra piebūvi.
Finanšu ministrijā (FM) skaidroja, ka minētais īpašums tiks nodots bez atlīdzības Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā, lai nodrošinātu nacionālās nozīmes kultūrvēsturiskā objekta – Latvijas Nacionālā teātra – darbību, kā arī kultūras infrastruktūras uzturēšanu un attīstīšanu.
Minēto īpašumu veido zemes vienība 3475 kvadrātmetru platībā un trīs būves – tenisa klubs 345,9 kvadrātmetru platībā un divi šķūņi 12,5 un 12,8 kvadrātmetru platībā.
Saskaņā ar informāciju no Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas, minētā īpašuma kadastrālā vērtība uz 2018.gada 1.janvāri ir 159 221 eiro.
Iepriekš Latvijas Nacionālais teātris veica pārrunas ar Rīgas domi par teātra piebūves ēkas izveidošanu nekustamajā īpašumā Kronvalda bulvārī 2B, un pašvaldība izteica gatavību veikt būvniecību teātra vajadzībām, pie nosacījuma, ja nekustamais īpašums tiktu nodots domes īpašumā. Tāpēc Kultūras ministrija aicināja FM veikt visas nepieciešamās darbības, lai nekustamo īpašumu nodotu domei bez atlīdzības, bet ar nosacījumu, ka tā uzbūvēs Nacionālā teātra piebūvi.
Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja sniedza informāciju, ka pēc nekustamā īpašuma pārņemšanas tiks veikta zemes gabalu apvienošana un izstrādāts būvprojekts, iepriekš rīkojot starptautisku metu konkursu. Teātra piebūves būvniecību plānots sākt pēc 2021.gada 31.decembra, kad beigsies nomas līgums ar SIA “Kronvalda parks”.
Šā gada 13.septembrī FM rīkotajā starpministriju sanāksmē tika panākta vienošanās, ka šis īpašums pašvaldībai nododams ar vairākiem nosacījumiem. Pirmkārt, īpašums ir izmantojams Nacionālā teātra darbības nodrošināšanai, kā arī kultūras infrastruktūras uzturēšanai un attīstīšanai. Otrkārt, pašvaldībai ir pienākums saskaņot piebūves būvniecības ieceri ar Nacionālo teātri. Treškārt, pašvaldībai ir pienākums desmit gadu laikā pēc īpašuma pārņemšanas pašvaldības īpašumā pabeigt piebūves būvniecību un nodot to ekspluatācijā.
Tāpat pašvaldībai būs tiesības nojaukt par saviem finanšu līdzekļiem būves, ja tas nepieciešams teātra piebūves būvniecībai. Pašvaldībai arī varēs pievienot pārņemto īpašumu Rīgas pilsētai piederošajam nekustamajam īpašumam Kronvalda bulvārī 2, lai nodrošinātu piebūves ieceres atbilstību būvniecību regulējušo normatīvo aktu prasībām, tai skaitā vides pieejamībai, apbūves rādītājiem, nodrošinātu inženierkomunikāciju savietojamību un teātra kā vienota būvju kompleksa ekspluatāciju.
Tajā pašā laikā ministrijā atzina, ka Rīgas pilsētas pašvaldībai radīsies izdevumi teātra piebūves būvniecības projekta īstenošanai un ieņēmumi pēc objekta nodošanas ekspluatācijā un nomas līguma noslēgšanas ar VSIA “Latvijas Nacionālais teātris”, tomēr minēto ieņēmumu apmēru patlaban nav iespējams noteikt.
“Gādājot par valsts īpašumiem, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) mērķis ir īpašumam atrast visefektīvāko un ilgtspējīgāko pielietojumu, kas arī kalpotu visas sabiedrības interesēs. Esam pārliecināti, ka īpašuma Kronvalda bulvārī 2B nodošana teātra paplašināšanai ļaus uzlabot teātra ikdienas darbu un loģistiku, kā arī ļaus iebūvēt papildu zāli, kas savukārt ļaus teātrim piedāvāt sabiedrībai plašāku izrāžu klāstu,” aģentūru LETA informēja VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.
“Tenisa kortu teritorijas nodošana Latvijas Nacionālajam teātrim ir patīkams un ļoti būtisks notikums. Šajā vietā ir iecerēts būvēt teātra piebūvi, kas ietvertu jaunu, mūsdienīgu, vidēja izmēra (350-400 vietu) skatītāju zāli, mēģinājumu zāli, noliktavu un ražošanas telpas, kas ir vitāla nepieciešamība, lai teātris atbilstoši laikam varētu mākslinieciski attīstīties un spētu apmierināt mūsdienu skatītāja prasības,” piebilda Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Rīgas dome ir atbalstījusi pie teātra esošo tenisa kortu pārņemšanu savā īpašumā, lai nākotnē varētu realizēt teātra telpu paplašināšanu. Kā iepriekš Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejai sacīja bijušais teātra izpilddirektors Ojārs Rubenis, tenisa kortu teritorija “ir vienīgais iespējamais virziens, kurā teātra ēka var attīstīties”.
Viņš skaidroja, ka pirms 12 gadiem, kad sācis strādāt teātrī, īpašums Kronvalda bulvārī 2B bija nodots privatizācijai, un teātris ar Kultūras ministriju septiņus gadus tiesājās par tiesībām zemi pārņemt. Viņš zināja teikt, ka tur izvietotie tenisa korti tiek izmantoti neregulāri – trīs vai četras reizes mēnesī pāris mēnešus gadā.
“Uzņēmums, kas ir šo kortu īrnieks, par zemes nomu maksā neadekvāti mazu nomas maksu. Esmu mēģinājis vienoties ar viņiem par nomas līguma pārtraukšanu, kam viņi, protams, nepiekrīt,” sacīja Rubenis.