Rīgas domē – kā Kremļa teritorijā. Saruna ar Jutu Strīķi 44
Tikai nedaudz pietrūka, lai šovasar vēlēšanās gāztu prokremlisko varu Rīgas domē. Pie vainas vājais KNAB, uzskata Juta Strīķe. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju viņa nomainījusi pret pašvaldības deputātes amatu, jo politikā varot panākt vairāk, nekā darbojoties atsevišķā institūcijā. Kā Strīķes cerības izskatās tuvplānā?
Rīgas domē jums esot tāds skarbs darba režīms – sēdes notiek līdz pat pusnaktij, pēc tam vēl komitejas sēdes. Kādas atziņas pēc pusgada deputātes krēslā?
Kad sāku strādāt Rīgas domē, radās sajūta, ka iekāpju Kremļa teritorijā – gluži kā pārslēgtu pulti uz kādu Krievijas kanālu. Apzināti vai ne, viņi kopē varas vertikāles uzvedību, kas izplatīta Krievijā. Ja domes vai komitejas sēdē izskan viedoklis, kas viņiem nepatīk, cenšas pārkliegt, samāksloti smieties, taisīt troksni ar kājām.
Arī Saeimā deputāti mēdz patrokšņot.
Parlamentā huligāniskas izpausmes var būt atsevišķiem cilvēkiem, Rīgas domē tas notiek organizēti, ir iepriekš izrunāts un režisēts. Tā ir “Saskaņas” politika, “Gods kalpot Rīgai” – mazāk. Kas nav bijis Rīgas domē, to nesapratīs. Esam ieviesuši tiešraides no komitejām, tagad jebkurš iedzīvotājs var visu vērot internetā, arī to, kā “Saskaņas” deputāti darba laikā baksta telefonu vai guļ.
Politikā katram savi cīņas paņēmieni.
Tā kā politika man ir pavisam jauns lauks, pirms stāšanās partijā es par to aizdomājos. Pats galvenais – nepazaudēt sevi, nemainīties kaut kādās ārējās vai iekšējās izpausmēs, un pie tā arī pieturos. Vispār jau cilvēki pēc 40 gadiem savā būtībā vairs nemainās, jo ir nostabilizējusies vērtību sistēma, izveidojies raksturs.
Jūs kā Rīgas domes deputāte ārēji gan esat kļuvusi mierīgāka, līdzsvarotāka salīdzinājumā ar to Strīķi, kas strādāja KNAB. Vai mediju treniņos samācījāties?
Treniņus neesmu apmeklējusi, es no tiem pat baidos.
Mums pieder viss, kas ar mums ir noticis. Iedomājieties, ka jūs piecreiz atlaiž ne par ko, neļauj strādāt un nepārtraukti terorizē ar disciplinārlietām. Arī šāda pieredze ir noderīga. Esmu iemācījusies adekvātāk reaģēt uz publisku vēršanos pret mani, kā atbildēt uz sitieniem un risināt situācijas. Kad kāds mēģina mūs kacināt, nodomāju – tas jau ir piedzīvots. Kolēģi pat saka, kā tu ar humoru vari izturēties pret tām ķengām, ko šovasar Lembergs izplatīja*? Neesmu tās lasījusi, taču viens no maniem paziņām, kas pašlaik mācās vēsturi un filozofiju, teica, ka ar Jurašu uz vāka esam attēloti līdzīgi, kā viņš vēstures grāmatās redzējis attēlojam Hitlera laikā ebrejus.
Kad Rīgas domē redzu, ka Ušakovs kļūst nervozs, un tāds ir visai bieži, lieto neētiskus izteicienus, pie sevis nosmaidu – tu vari darīt, ko gribi, bet atlaist mani nevari un pat disciplinārlietu nevari ierosināt. Starp citu, televīzijā Ušakovs izklausās gudrāks nekā komiteju sēdēs, jo konkrētos jautājumos trūkst dziļāku un pamatīgāku zināšanu, tāpēc uz precīziem jautājumiem viņš nevar pateikt neko vairāk par to, ko jau pavēstījis žurnālistiem.
Ar labām likumu un ekonomikas zināšanām varat iedzīt pozīciju stūrī?
To mēs arī darām. Un ir zināma valoda, kuru “Saskaņa” saprot. Ja esi uzstājīgs un precīzs, izdevies diezgan daudz ko panākt, piemēram, kad jautājumā par azartspēļu likvidāciju Rīgas vēsturiskajā centrā Drošības un korupcijas komitejas sēdē vairāki “Saskaņas” deputāti, atsaucoties uz materiāla it kā nepilnībām, centās to atlikt, ar Jurašu izskaidrojām, ka par tiesas lēmuma nepildīšanu draud kriminālatbildība un mēs zinām, kā to iniciēt. Komiteja nobalsoja, ka azartspēļu vietas paliek tikai viesnīcās. Kā partija saprotam, ka azartspēles Vecrīgā nav lielākais ļaunums, mums jādara viss, lai tās izskaustu mikrorajonos, kur pilns ar spēļu vietām – tās ierīkotas pat daudzdzīvokļu namu pirmajos stāvos. No sava iepriekšējā darba zinu, ka ļoti bieži azartspēles kļūst par cēloni noziegumiem. Cilvēks paņem kukuli, tūlīt ar to dodas pie spēļu automāta, paspēlē naudu un domā, kā tikt pie nākamā kukuļa. Atkarība no azartspēlēm ir iemesls zādzībām, ne velti blakus spēļu zālēm mēdz ierīkot lombardu, kur ieķīlāt sazagtās mantas, tās ir arī cēlonis neapdomīgai ātro kredītu ņemšanai, laupīšanai. Saprotam, ka pozīcija nedarīs neko, lai ierobežotu azartspēles mikrorajonos, taču mēs to esam izvirzījuši par vienu no partijas mērķiem.
Kā KNAB priekšnieka vietniece 2013. gadā teicāt, ka Rīgas dome necīnās ar korupciju, lai gan tā ir aktuāla, ar ilgstošu un sistēmisku raksturu. Kā izskatās tagad?
Redzot, kāda ir Rīgas domes personāla politika, nozīmīgos amatos pieņemot cilvēkus arī bez konkursa, tas izklausās pat pārāk piesardzīgi. Toreiz runāju par Centrāltirgu, kurā nozīmīgu amatu ieņēma persona ar sodāmību un kur vairākas reizes par korupciju tika aizturēti tirgus vadītāji. Arī šodien rodas sajūta, ja kāds ir aizturēts, apsūdzēts vai sodīts, pozīcijai, īpaši jau “Saskaņai”, tā ir kvalitātes zīme, ka tam var uzticēties, ir savējais un darīs, ko liks.
Pēdējā domes sēdē bez konkursa, pamatojuma un izvērtēšanas tika pieņemts Administratīvās komisijas priekšnieka vietnieks, pret kuru skaļi iebildām, jautājām, kā viņš izvēlēts un ar ko labāks par daudziem citiem juristiem Latvijā, taču atbildi nesaņēmām. Īres valdes vadītāja amatā gandrīz tika pieņemts ļoti apšaubāmas reputācijas kandidāts Antons Šepetis, kas ar agresīvām metodēm atbrīvojas no saviem īrniekiem. Mēs protestējām, un Mājokļu un vides komiteja nolēma viņu neapstiprināt. Kur viņi vispār tādus atrod!
Ko jūs varat panākt tajā haosā, kas notiek ar daudzām Rīgas ielām?
Ušakovs apzināti noorganizēja tā, lai remontdarbi un ar tiem saistītais haoss sāktos pēc vēlēšanām un viņi nepazaudētu vēlētāju balsis. Ja remonti sāktos agrāk – aprīlī, maijā, rīdzinieki neapmierinātību izrādītu vēlēšanās. Ikdienā braucu ar sabiedrisko transportu un dzirdu, kā cilvēki, kam šādā situācijā uz darbu jābrauc pat pusotru stundu, lamā Ušakovu.
Ko mēs darām – sasaucam sēdes, pieprasām informāciju no Satiksmes departamenta, kur vairāk nekā gadu nav pilntiesīga vadītāja. Pret iepriekšējo ierosināta krimināllieta, taču viņš no darba nav atlaists, pat nav ierosināta disciplinārlieta, Vitālijs Reinbahs atrodas kaut kādā mistiskā dīkstāvē. Tāda situācija, kas var ilgt gadiem, ir piesegšana un lojalitātes izrādīšana pret cilvēkiem, kuriem ir apsūdzības krimināllietās.